Z Bruselu od našej redaktorky Miriam Zsilleovej
Brusel nahnevala ako premiérka jedinej členskej krajiny eurozóny, ktorá odmietla požičať krachujúcemu Grécku. A rešpekt si vyslúžila, keď pre euroval nechala po roku a troch mesiacoch padnúť vlastnú vládu, než aby ohrozila záchranný systém pre zadlžené krajiny.
Včera prišla Iveta Radičová na dvojdňový európsky summit poslednýkrát v úlohe premiérky pred marcovými predčasnými voľbami.
Žiadnu rozlúčku premiérka nechystala. "Nie je to môj posledný summit, dlhé roky chodím do Bruselu ako národný expert pre sociálne veci a ďalej budem," povedala pred začiatkom summitu. Na otázku, či je jej posledný ako premiérky prehodila: "Kto vie."
Kričali sme po sebe, opisovala rokovania
Nočná tlačová konferencia po prvom dni summitu bola jasne rozlúčkova. Premiérka vzala novinárov prvýkrát do miestnosti slovenskej reprezentácie na siedme poschodie europskej rady v paláci Justus Lipsius, aby im ukázala, kde prebiehajú všetky dôležité rokovania slovenskej delegácie pred summitmi a poďakovala všetkým pracovníkom našej misie v Bruseli.
"Je to jeden z najťažších postov, ktoré v diplomacii máme," povedala v emotívnom výstupe. Zaspomínala na svoju prvú návštevu Bruselu, keď musela v rozhovoroch s predsedom eurokojmisie Jose Manuelom Barrosom, európskym prezidentom Hermanom van Rompuyom a šéfom skupiny ministrov financií eurozóny jeanom-Claudom Junckerom vysvetľovať, prečo Slovensko ako jediné nechce požičať Grékom.
"Kričali sme po sebe," hovorí o rokovanich s Junckerom. Radičová nič z toho neľutuje. "To bolo to najlepšie rozhodnutie, ktoré sme urobili, ani iní im nemali dať peniaze." povedala s tým, že ani prvá ani druhá pomoc Grécku nepomôže. "Povedzme si to už priamo, to nie sú peniaze pre Grécko, ale pre banky, v ktorých má Grécko dlhy," povedala premiérka.
Únia je príliš zamestnaná krízou
Koniec éry prvej slovenskej premiérky nebola téma ani pre bruselských korešpondentov, či diplomatov. Zmena vlády je vnútornou záležitosťou Slovenska. Navyše, ak by ešte v marci bol summit eurozóny a na Slovensku by nebola dohodnutá vláda, môže ešte Radičová do Bruselu prísť.
"Únia je príliš zamestnaná krízou, než aby riešila vnútornú politiku jednej malej krajiny," hovorí Margaretha Kopeinig, ktorá o únii píše pre rakúsky denník Die Presse. Slovenská premiérka si však podľa nej urobila v Bruseli renomé, keď pre euroval nechala padnúť vládu.
"Tým si tu vyslúžila veľký rešpekt a uznanie," hovorí Kopeinig, ktorá preto so slovensko premiérkou nedávno urobila rozhovor.
Radičová nepodporila Maďarsko, Grékov nechala na novú vládu
Slovensko má pri splácaní trvalého eurovalu výnimku, bude to až na rozhodnutí nového kabinetu.
Slovenská premiérka Iveta Radičová na včerajšom stretnutí premiérov krajín Visegrádskej skupiny (V 4) na okraj summitu Európskej únie odmietla podpísať iniciatívu na podporu Maďarska.
S návrhom prišla Česká republika, aby V 4 bránila Maďarsko, ktorému chce Európska komisia siahnuť na eurofondy za nedodržiavania rozpočtových pravidiel.
"V prípade Maďarska nejde o politické sankcie zo strany Európskej komise, ale sankcie za nedodržiavanie dohôd v rámci Európskej únie a eurozóny," povedala počas nočnej tlačovej konferencie na záver prvého dňa summitu Radičová.
"Zásah do druhého piliera dôchodkového systému nemôžeme prijímať ako krok na konsolidáciu verejných financií - to je z maďarskej strany neprijateľný krok," vysvetlila s tým, že Slovensko presadzuje tvrdý postih nedisciplinovaných krajín a nemôže akceptovať žiadne ústupky "ani keď ide o nášho suseda".
Slovensko včera nepodporilo ani návrh štátov únie na rýchlejšie splatenie kapitálu do Európskeho stabilizačného mechanizmu, teda trvalého eurovalu na pomoc Grécku. Pôvodne boli splátky dohodnuté postupne na päť rokov, teraz chcela únia prvé dve splátky už v roku 2012.
"Slovensko má v tomto výnimku, pretože nás čakajú voľby a bude to na rozhodnutí nového kabinetu. Akékoľvek urýchľovanie splátok a zmenu podmienok, som nechcela odsúhlasiť a neodsúhlasila," dodala premiérka.
Miriam Zsilleová

Beata
Balogová
