Otázniky okolo registrácie 99 percent znervózňujú aj ostatné strany. Boja sa spochybňovania volieb.
BRATISLAVA. Nie je normálne, aby sme týždeň pred parlamentnými voľbami riešili, či nebude spochybnené celé hlasovanie, dá sa zhrnúť komentár kandidujúcich strán na problémy strany 99 percent - občianskeho hlasu s pravosťou ich podpisov pri registrácii.
Konkurenti strany založenej len krátko pred voľbami preto ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi a polícii odkazujú, aby rýchlo konali. Ako situáciu riešiť, nehovoria.
Policajti aj v piatok navštevovali domácnosti, v ktorých hľadali ľudí, ktorí mali podpísať hárky 99 percent.
„Ak sa ukázalo, že sa robí s mŕtvymi dušami, Gogoľ by sa potešil, tak to je niečo, čo tu ešte na slovenskej politickej scéne nebolo,“ hovorí predseda Smeru Robert Fico.
Fico dáva úlohy
Chronológia
Príbeh 99 percent
- s kampaňou začali ako občianska iniciatíva, 17. 11. zverejnili zámer založiť stranu;
- 99 percent– občiansky hlas zaregistrovalo ministerstvo vnútra 6. decembra;
- v januári sa začala masívna kampaň v televíziách;
- koncom januára žena, ktorá podpisy pre 99 percent zbierala, pred notárkou prehlásila, že si mená vymyslela;
- 13. februára dala Nová generácia podnet pre podpisy; polícia ich začala preverovať.
Lipšicovi z KDH aj Ústrednej volebnej komisii dal Fico čas do piatka zaujať stanovisko, čo sa bude diať, ak 99 percent po preverení registračných hárkov nebude mať dosť podpisov na vznik strany. Hranica je desaťtisíc.
„Ministerstvo je povinné konať tak, aby nebola spochybnená legitimita a priebeh volieb,“ odkazuje ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka SDKÚ Lucia Žitňanská.
Pripomenula, že SDKÚ od prvej chvíle považovala 99 percent za „podozrivý podnikateľský subjekt, ktorému ide o všeličo iné, len nie o pôsobenie ako serióznej politickej strany.“
Podobne apeluje aj SaS. „Ak je Slovensko skutočne právny štát, tak polícia, prokuratúra a súdy musia okamžite konať,“ povedala hovorkyňa Tatiana Tóthová.
„Nie je možné, aby sa o hlasy voličov uchádzala strana, ktorá sa na voľbách zúčastňuje na základe podvodu,“ odkazuje SaS.
Igor Matovič z Obyčajných ľudí a nezávislých osobností, pre ktorého je tiež 99 percent konkurentom v boji o poslanecké mandáty, konaniu ministerstva vnútra dôveruje.
Na adresu 99 percent je kritický. „Začínať podvodom pri očiste politiky o ničom dobrom nesvedčí,“ hovorí.
Ministerstvo vnútra pri podpisoch pre 99 percent zlyhalo, myslí si Roman Pataj
99 percent zaútočilo
Policajné preverovanie zatiaľ podľa informácií SME ukazuje, že veľká časť z 15-tisíc predložených podpisov nie je pravá.
Po verzii, že hárky 99 percent musel niekto zmanipulovať na ministerstve vnútra po registrácii, prešla táto strana včera do ďalšieho útoku.
Ministerstvo aj políciu obviňuje, že rovnako razantne nepristúpila k inému podnetu, ktorý eviduje už niekoľko dní.
„99 percent žiada ministerstvo o overenie podpisov všetkých politických strán kandidujúcich vo voľbách do parlamentu,“ informovala strana.
Policajný prezident Jaroslav Spišiak podľa tohto stanoviska dostal „úlohu rozpútať rozsiahlu policajnú akciu len proti 99 percentám“.
Ministerstvo vnútra dostalo podľa hovorcu Gábora Grendela podnet na preverenie všetkých kandidujúcich strán vo štvrtok. Prešiel na útvar, ktorý preverí jeho opodstatnenie. Polícia preto zatiaľ nemá dôvod konať.
Aj v prípade 99 percent podpisy najskôr riešila sekcia verejnej správy. Na základe notárkou overeného vyhlásenia skontrolovali údaje na hárkoch.
Pri kontrole podozrenia nevyvrátili a tak sa pracovníci sekcie obrátili na políciu.
Rušenie rozdelilo právnikov
Zrušiť registráciu, rozpustiť alebo nechať tak? Právnici sa nezhodnú, čo s 99 percentami, ak im dokážu podvod.
BRATISLAVA. Čo so stranou, o ktorej sa dodatočne zistí, že sfalšovala podpisy a nemala byť vôbec zaregistrovaná? Precedens z minulosti neexistuje.
„Zákonodarca asi nepočítal s opakovaným preverovaním petičných hárkov po registrácii politickej strany a túto pokladal za konečnú,“ hovorí bývalý ústavný sudca Eduard Bárány.
Existuje len mechanizmus, ako rozpustiť už existujúcu stranu, ak porušuje činnosťou zákony alebo ústavu.
Rozhoduje o tom Najvyšší súd na podnet generálneho prokurátora. Či sa tieto paragrafy vzťahujú aj na to, ak zákon neporuší strana, ale jej prípravný výbor, jednoznačná odpoveď nie je.
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru tvrdí, že konanie treba prehodnotiť v súlade so správnym poriadkom. Ministerstvo vnútra by vraj mohlo označiť registráciu za nesprávnu a zrušiť ju.
Ministerstvo podľa informácií SME takýto postup odmieta. Oficiálne riešenie nedáva. „Nebudeme o tom špekulovať,“ povedal hovorca Gábor Grendel. Prioritou je vraj preveriť podpisy.
„Štát by mal urobiť všetko pre to, aby už zaregistrovanú stranu nechal v pokoji súťažiť, ale za zneužitie osobných údajov dokázal potrestať konkrétnych ľudí,“ hovorí šéf ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka z KDH.
Bez ohľadu na to, čo sa stane so stranou, zvolení poslanci o mandát neprídu.
„Úvahy o tom, že by sa im mandáty vzali, považujem za nekvalifikované a nemajúce nič spoločné s tou verziou demokracie, kde o nositeľoch mandátov rozhodujú priamo ľudia, nie právnické alebo úradnícke kabinety,“ vyhlásil Procházka.
Barány tvrdí, že poslanci rozpustenej strany by o mandát prišli a ich miesta by ostali v parlamente neobsadené.
Eduard Chmelár o falšovaní nevie
EDUARD CHMELÁR mal byť ťahákom kandidátky 99 percent. Do jej vzniku nevidel.
Ako vnímate problém s podpismi?
„Ako nezainteresovaný človek. Viem o tom asi toľko ako vy. O 99 percent sa nezaujímam.“
Mali ste za nich kandidovať. Do toho, ako vznikali, ste nevideli?
„Členom strany som nikdy nebol. Nielen mňa, ale asi desiatich nás oslovili ako občianskych kandidátov. Nedohodli sme sa, je to uzavretá kapitola.“
Napriek tomu, aký je váš názor?
„Falšovanie je vážna vec, ktorú treba prešetriť. Ale to, že sa to objavilo takto, nie je náhoda. Ak je na to politická objednávka, tak 99 percent dali zámienku na to, aby bola uskutočniteľná. Nezdá sa mi, že strana, ktorá má toľko peňazí, by urobila takú chybu.“
Súvisí preverovanie s tým, že prieskumy začali dávať 99 percentám šancu dostať sa do parlamentu?
„Ak by mala 0,5 percenta, tak si ten problém nik nevšimne. Čím nechcem stranu ospravedlniť. Za horlivou aktivitou je však politikum. Nie je to len inciatíva úradov a polície.“

Beata
Balogová
