BANSKÁ BYSTRICA. Menšie nemocnice skolabujú a čakajú ich exekúcie, tvrdia šiesti z ôsmich županov o zvyšovaní platov lekárov a sestier.
Niektoré podľa nich budú v konkurze už do pol roka. Hovoria, že sa „zásadne“ musia zmeniť platby od zdravotných poisťovní a celý systém.
„Dosah zvyšovania platov na naše nemocnice bude katastrofálny a priamo ohrozí poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ vyhlásil šéf SK8 a trnavský župan Tibor Mikuš.
„Nemocniciam bude chýbať od 4,5 milióna eur v Trnavskom do 7,5 milióna eur v Žilinskom samosprávnom kraji.“
Budú podľa neho nútené porušovať zákon, lebo nebudú mať na odvody, ani na lieky a materiál.
Spomenul rôzne opatrenia – až po formálne zvýšenie platov lekárov v troch župných nemocniciach. Manažmenty síce základné platy zvýšia, ale zrušia či znížia odmeny.
Žilinský župan Juraj Blanár zo Smeru by najradšej nemocnice vrátil štátu. Zákon, ktorý lekárom prisúdil viac peňazí, by však nemenil. So spolustraníkom Vladimírom Maňkom sa spoliehajú na rýchle riešenia novej vlády.
„Osobne by som išiel až tak ďaleko, že by som zaviedol povinný systém zdravotného poistenia len v jednej štátnej zdravotnej poisťovni.“
Maňka pripustil, že by sa malo opäť rokovať aj s lekármi, aby im platy rástli postupne niekoľko rokov. „Určite sa musíme dostať do reality..., aby sme nezruinovali zdravotníctvo, lebo ho dostávame do oveľa horšej situácie, ako bolo počas štrajku.“
Po januárovom zvýšení platov lekárov by sa mali v apríli zvýšiť platy sestier a v júli druhýkrát lekárom.
Šéf lekárskych odborov Marián Kollár zmenu termínov odmieta, odvolal sa na zákon.
„Ale v blízkej budúcnosti budeme určite ešte hovoriť o ďalšom postupnom zvyšovaní platov lekárom a jeho rozložení na ďalšie roky.“
Maňkovi sa tiež nepozdáva, že stredoškolsky vzdelaná sestra môže zarábať viac ako vysokoškolsky vzdelaná.
„Sme proti tomu, aby sa zákon otváral,“ odkázala šéfka komory sestier Mária Lévyová.

Beata
Balogová
