Richard Sulík: Zlyhal som, ale nevzdám to

RICHARD SULÍK si myslí, že ho nahral Marián Kočner. Ľubomír Galko podľa neho mohol pri odpočúvaní pochybiť, ale nestojí to za jeho odchod z politiky.

(Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Kedysi mal 120 nápadov, teraz v kampani hovorí hlavne o eurovale. Pred rokom a pol sa stretával s Mariánom Kočnerom z mafiánskych zoznamov. Považuje to za chybu, ale z politiky preto predseda SaS odísť nechce.


Súhlasíte s tým, že Štefan Harabin by nemal byť predsedom Najvyššieho súdu?

"Áno."

Aký je rozdiel medzi vaším rozhovorom s Mariánom Kočnerom a rozhovorom Harabina s Baki Sadikim?

"Neovládam presne rozhovor pána Harabina, ale nemyslím si, že to je ten dôvod, prečo nemá byť predsedom Najvyššieho súdu. Má za sebou množstvo rozporuplných rozhodnutí."

Rozhovor Harabina so Sadikim nie je dôvod na jeho odchod?

"Neovládam ho presne, ale dôležité je množstvo jeho iných rozhodnutí a konaní. Keď ideme porovnať pána Harabina a mňa, tak my sme jedinou stranou, ktorá nemá žiadne korupčné kauzy."

Aké korupčné kauzy má pán Harabin?

"Neviem teraz, o kom má byť tento rozhovor, ale môžem si naštudovať pracovný život pána Harabina a potom vám budem vedieť odpovedať."

Ani na chvíľu vám nenapadlo, že stretávanie sa s Kočnerom je problém?

"Samozrejme, že napadlo, veď som ho nevidel pätnásť mesiacov. Dôležité je, že som si chybu priznal a vyvodil voči sebe zodpovednosť - keď nebudem mať najviac krúžkov, vrátim mandát."

Keď prebiehala voľba generálneho prokurátora, tak ste sa tvárili, že Dobroslava Trnku nepodporujete, pritom ste sa stretávali s jeho blízkym človekom, ktorý bol na mafiánskych zoznamoch. Nie je aj to dôvod, prečo Trnka nemal byť generálnym prokurátorom, lebo takto funguje s Kočnerom?

"Áno."

Ale keď sa vám to hodilo, využili ste to a dali ste si cez Kočnera u Trnku preveriť svojich kandidátov na poslancov. Nie je to pokrytecké?

"Zisťoval som, či existuje jedno konkrétne trestné oznámenie. Veď som uznal, že to bola chyba, ale už vtedy, v marci 2010, som o tom informoval Jozefa Kollára. Vec už je pre mňa uzavretá. Už som povedal o pánovi Kočnerovi všetko, čo som vedel, už neviem, čo mám viac povedať. Bola to chyba, vyvodil som zodpovednosť, teraz to budeme rozoberať do konca života vždy, keď so mnou prídete urobiť rozhovor?"

Ako inak ste si ešte preverovali svojich ľudí okrem toho, že ste poprosili Kočnera?

"Poprosil som ešte jedného právnika, ale ten bol vtedy na dovolenke."

Povedzte jeho meno.

"Určite nie. Načo by som ho mal vláčiť po médiách?"

Hovoríte, že ide o nováčikovskú daň. Nebolo to však tak, že ste dobre vedeli, kto je Kočner a jediná nováčikovská daň bola, že ste sa pri tom nechali nafilmovať?

"Keby to bolo takto, tak sa s ním stretávam ďalej. Ja som sa s ním prestal stretávať preto, lebo som dospel k záveru, že toto nie je kóšer."

Netrvalo to dlho, kým ste k tomu dospeli?

"Trvalo to asi štyri mesiace, do októbra alebo novembra, keď hovoríme o mojom funkčnom období predsedu Národnej rady. Potom došlo ešte k jednému stretnutiu v decembri, keď som mal snahu zistiť, kto sú zradcovia v koalícii."

Rozhodli ste sa vzdať mandátu, ak nebudete prvý po krúžkovaní voličov. Prečo ste nepovedali, že v takom prípade nebudete ani členom vlády?

"Lebo sa nebavíme o tom, že by som vraždil malé deti alebo ukradol milióny eur. Spravil som chybu, ale teraz preto všetko nevzdám a neopustím."

Nie je viac-menej jasné, že ľudia, ktorí vás budú voliť, budú krúžkovať aj vás?

"To vôbec nie je jasné. Ak ma budú krúžkovať, bude to len signál, že je pre našich voličov oveľa dôležitejšie, ako dôsledne hájim záujmy Slovenska a vôbec mi nie je jedno, že budeme Grékom platiť vyše miliardy eur."

Navrhol vám niekto z vašich poslancov, aby ste sa vzdali miesta na kandidátke?

"Nie. Kolegovia to nechali na mňa."

Vy ste o rozhovore s Kočnerom na svojej úplne prvej tlačovej besede povedali: "Neriešili sme žiadnu korupciu, žiadne špinavé obchody, žiadne podplácanie, žiadne provízie."

"Presne tak to bolo."

Ale vy ste riešili dosť veľkú korupciu kupovania poslancov.

"Bol som ohľadom toho vypovedať. Chodili po parlamente klebety, neboli to žiadne hodnoverné informácie. Viete, čo pre mňa znamená riešiť korupciu? Že toto spravíme takto a mne potom z toho kvapne milión."

Prečo ste povedali, že Ďuro dostal ponuku za 300-tisíc eur?

"Lebo som to počul. Bolo to tak, že aj Ďuro mi vravel, že chodia takéto klebety, ale počul som to od iks iných ľudí. Bol som predsedom Národnej rady, od rána do večera som bol v parlamente a to je budova, ktorá sa len tak hemží klebetami. Stále nejaké zaručené informácie."

To nie je dôvod ísť na políciu, keď nejaký poslanec hovorí, že mu ponúkali 300-tisíc eur?

"Nebol to pre mňa hodnoverný spôsob dozvedenia sa o trestnom čine."

Ak poslanec hovorí, že dostal takú ponuku, to nie je hodnoverný spôsob?

"Nie. Aj Ďuro mi vravel, že to nebol hodnoverný spôsob. Nepamätám si, ako to presne bolo, je to rok a pol dozadu. Keby to bol hodnoverný spôsob, Juraj Droba by išiel podať trestné oznámenie."

Naši poslanci tu len tak klebetia o tom, ako sa ich niekto pokúša uplatiť tristotisíc eurami a nepovažujú to za dôvod ísť na políciu?

"Všetko som povedal vyšetrovateľovi, čo som vedel a odovzdal som mu aj e-mailovú komunikáciu s pánom Kočnerom, z ktorej vyplýva, že on tie informácie o kupovaní poslancov má. Keď vás tak strašne trápi nejaká klebeta, tak naša poslankyňa Natália Blahová v tom čase dostala ponuku, oznámila to vyšetrovateľovi, je to v zápisnici a poďme zisťovať, čo sa s tým stalo, prečo to bolo zastavené."

Nechcete povedať, kto sa vás pýtal, či by z vašej strany bola ochota podporiť vládu Ivana Mikloša, keby vystriedal Ivetu Radičovú. Naozaj by sa vám s ním vládlo lepšie?

"Medzičasom ma veľmi sklamalo, aký mal Ivan Mikloš prístup k verejným financiám. Preto som sa nakoniec rozhodol povedať, že s ním do vlády nepôjdem, čo však neznamená, že s SDKÚ nebudeme spolupracovať. Vtedy sa toto ešte nedialo a bolo to tak, či by sme to urobili, keby v SDKÚ dospeli k takej dohode. Ja som povedal, že na nás by vláda nepadla."

No ak by k tomu v SDKÚ došlo, bola by to voči Ivete Radičovej veľká intriga.

"Bol milión klebiet a neskôr sa ukázalo, že by to bola jasná intriga, ale to vtedy ešte nebolo zrejmé. Bolo to pár mesiacov po voľbách, ešte predtým ako Janiš navrhol Trnku za generálneho prokurátora alebo pred kauzou daňového úradu, čo bol jasný útok na Ivetu Radičovú. Ja som nevedel, aké je celé pozadie a vnútro v SDKÚ."

Ale veď Radičová súperila s Miklošom ešte pred voľbami o post volebného lídra, to ste vari museli vedieť, že ak by ju chceli vymeniť, tak by to bola intriga.

"Snažím sa vám vysvetliť, ako to bolo tri alebo štyri mesiace po voľbách v roku 2010. Ja som len povedal, že na SaS by vláda nepadla, neznamená to, že by sme niečo iniciovali. Ja som Ivetu Radičovú o tomto informoval a aj som jej povedal, kto to bol a myslím, že jej to pomohlo vo vnútrostraníckom boji."

Myslíte si, že vás nahral Kočner?

"No, tak, veď videli sme rôzne správy od expertov, ako je nemožné to tam vsunúť. Nech si spraví obraz každý sám."

Javí sa to ako dosť evidentné.

"Áno."

Prečo to robil?

"Minimálne jeden cieľ mne uškodiť tam byť musí."

No to asi nestačí, nie?

"Nestačí. Je to ako v rodine. Pokiaľ kooperujete, tak je všetko v najlepšom poriadku, ale pokiaľ si dovolíte kontakt obmedziť, tak už ste úhlavným nepriateľom."

No asi nešlo len o váš osobný vzťah. Už keď vás pozýval k sebe, kamera bola zapnutá, váš vzťah sa nemohol pokaziť len preto, že ste sa s ním odmietli stretávať.

"Toto je posledný rozhovor. Neviem, koľko rozhovorov je ešte nahratých, ale ak by bol len tento, tak vtedy sme už mali ochladené vzťahy. Aj z tých esemesiek vidno, že som sa stretnutiam vyhýbal."

Posielať niekomu dopredu svoj text pred zverejnením svedčí skôr o blízkom vzťahu, nie o chladnom.

"Možno to tak vnímate ako novinári, nevidím nič na tom poslať niekomu blog s jednodňovým predstihom."

Videá boli zostrihané, ešte sa môže objaviť celá verzia.

"Budem s tým musieť žiť."

Je tam ešte niečo horšie, čo môže voličov prekvapiť dva dni pred voľbami?

"Neviem, nepamätám si. Myslím, že keby tam boli horšie veci, tak už by to vytiahli. Ale garantujem vám, že žiadna korupcia, žiadne kšefty, žiadne provízie."

Prečo by vás mali ľudia voliť, keď ste položili pre vášho voliča takmer vysnenú vládu?

"Tomu azda ani vy neveríte, že sme položili vládu. Boli sme primitívne vydieraní, spojenie hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde bolo úplne zbytočné. Na akého čerta to muselo byť silou-mocou spojené? Všetci sme od začiatku hovorili, že Grékom ani cent, my jediní sme neotočili."

Keď niekto hlasuje za pád vlády, tak ju asi položil a keď niekto hlasuje za jej zachovanie, tak ju nepoložil.

"Vždy sme jasne hovorili, že nebudeme súhlasiť s tým, aby do Grécka išli peniaze."

Pre niekoho naozaj euroval môže byť otázkou života a smrti, ale nemalo zmysel položiť vládu len vtedy, ak by sa tak aj zablokoval euroval? Čo ste dosiahli? Schválil sa euroval a položili ste vládu.

"Zachoval som si svoju osobnú integritu, to je tiež niekedy mimoriadne dôležité. Musíte sa ísť opýtať Smeru, SDKÚ, Mosta a KDH, prečo s takou ľahkosťou zaviazali Slovensko platiť 7,7 miliardy eur. Asi nemáte predstavu, koľko núl má toto číslo, inak by ste sa ma to nepýtali."

Vy ste ešte v tejto kampani nepovedal slovo marihuana.

"Nepovedal? Marihuana. Neviem prečo. Naďalej to máme v programe, naďalej sa budeme snažiť o dekriminalizáciu, len to nejde zo dňa na deň. Dnes už vnímam, že sme spravili zbytočný ústupok pri zostavovaní koalície, dnes by sme ho už nespravili."

Dávate verejný záväzok, že do vlády vstúpite len vtedy, ak bude v programovom vyhlásení vlády legalizácia marihuany?

"Nedávam, ale dávam záväzok, že naďalej to je v programe a že vždy, keď bude možnosť sa v tejto téme o krôčik posunúť, tak sa posunieme. A nie je pravda, že sme nič nespravili. Podarilo sa uzákoniť používanie marihuany na lekárske účely."

Čo konkrétne má povedať voličom plagát, na ktorom ste so svojím synom v úbore supermana?

"Že myslíme na budúce generácie, že nemyslíme len v nejakom štvorročnom období, že po mne potopa. Na mysli máme v prvom rade zadlžovanie. Sme najchudobnejšou krajinou, máme najnižšie mzdy v Európe a budeme musieť platiť najviac z pohľadu, koľko budeme musieť odrobiť hodín. Chápal by som, že zanecháme našim deťom dlhy, lebo sa vybuduje diaľnica do Košíc, ale my im zanecháme dlhy, aby Gréci mohli mať svoje tisícdvestoeurové dôchodky."

Čo na bilborde komunikuje úbor supermana alebo jachta v prípade pána Miškova?

"To chcelo byť také odľahčenie. Ten moment, ktorým upútame pozornosť diváka. Zdá sa mi to milé."

No bilbord, kde pán Galko ironizuje svoju kauzu s odpočúvaním naťahovaním uší, je už viac arogantný ako milý, nemyslíte?

"Keď sa na tú kauzu pozriem s odstupom troch mesiacov dozadu, tak je to až na smiech. To, že VOS používa odpočúvania pri svojej činnosti, asi nebudete spochybňovať. Za Galka bol odpočúvaný nejaký počet ľudí, výsledok bol sedemnásť trestných oznámení. Tie nepadli z neba, Galko prišiel na obranu hlavne preto, aby bojoval proti korupcii. Pán Baška odpočúval za to isté obdobie dvojnásobný počet ľudí a výsledok bol nula trestných oznámení."

Vy liberál si naozaj myslíte, že je v poriadku odpočúvať novinárov a zisťovať tak ich zdroj? Ak mal pán minister podozrenie, že unikajú informácie z VOS k novinárom alebo k pánovi Kaliňákovi, tak mal odpočúvať príslušníkov VOS.

"Ja som sa o tom odpočúvaní dozvedel rovnako ako vy z novín. Čokoľvek Ľubo Galko urobil a zrejme aj pochybil, spravil preto, aby bojoval s korupciou."

S kým ste leteli na tú večeru?

"Myslím, že toto sme už miliónkrát preberali, nebudem sa k tomu viac vyjadrovať."

Je Ján Sabol nejaký zločinec, keď sa hanbíte priznať, či ste spolu večerali?

"Nebudem sa k svojmu súkromnému výletu vyjadrovať. Išiel som vo svojom voľnom čase, za svoje peniaze, ktoré viem preukázať, ako a kde som ich nadobudol."

Všetko, čo ste chceli k tejto téme povedať, ste už povedali?

"Áno."

Vy ste sa nechceli od Mikuláša Dzurindu skôr odlíšiť a nie odpovedať na otázky novinárov rovnako?

"Myslím, že sa odlišujeme dosť a na drvivú väčšinu otázok odpovedám poctivo a nechám sa grilovať. Práveže mi kolegovia hovoria, že by som nemal odpovedať. Že by som to mal robiť ako Fico, ktorý redaktorke povie, že tu nie je na to, aby odpovedal na jej otázky. On dostane otázku a aj tak si kváka svoje."

Ak má politik nadštandardný vzťah s podnikateľom, môže to v budúcnosti vyvolať podozrenie, ak sa ten podnikateľ uchádza o štátne zákazky. My sa vás nepýtame na večeru, pretože nás zaujíma, čo ste jedli, ale preto, aby sme vedeli skontrolovať, či ľudia, ktorí tam s vami boli, za to napríklad nedostali nejaké výhody od štátu.

"Chápem. Na otázku, aký mám vzťah k Jánovi Sabolovi, rád odpoviem. Poznám sa s ním osem rokov, z čias daňovej reformy. On s Jozefom Špirkom zastupoval Republikovú úniu zamestnávateľov, ktorá sponzorovala moju knižku Odvodový bonus. Pohľad na svet máme veľmi podobný. A stretávam sa s ním aj súkromne, patrí do okruhu mojich blízkych známych."

Čo bolo na tej večeri také podozrivé, že o nej nechcete hovoriť?

"Bola to moja súkromná vec, nebolo na tom nič podozrivé, neviete to pochopiť?"

Nie. Pokojne rozprávate o tom, že ste sedeli s Eduardom Matákom z Penty v súkromnom salóniku, ale o tejto večeri nechcete povedať ani slovo.

"Do roka mám 200 večerí, hádam nechcete, aby som referoval o každej jednej. To nie je tak, že táto večera bol problém, to je o tom, že si chcem zachovať štipku súkromia a nebudem na tú otázku odpovedať. Nebola tam žiadna korupcia, nič, išiel som sa súkromne zabaviť, vyhodil som si z kopýtka, zaplatil som 630 eur a nič viac tam nebolo."

Keď je to také strašne nevinné, prečo sú tí aktéri utajení?

"Preto, lebo to považujem za moje súkromie. S pánom Matákom to nebola súkromná večera, pýtali sa na politiku, na naše názory a pán Maták bol prvý, ktorý o tom začal hovoriť. Najprv si ma zavolajú do salónika, aby to bolo v utajení, a potom o tom rozpráva do novín len preto, lebo si myslia, že sme pustili Gorilu. V takejto konštelácii je samozrejmé, že sa k tomu vyjadrím. S pánom Matákom nemám žiaden súkromný vzťah."

Iveta Radičová sa vzdala mandátu po tom, čo hlasovala za kolegyňu. Nie je vaše zlyhanie ešte väčšie?

"Keby som odišiel mesiac pred skončením volebného obdobia, bol by to čistý výsmech. Zamyslel som sa nad tým, ale bol by som na smiech. Záväzok, ktorý som dal, je oveľa silnejší."

Zistili ste nakoniec, kto boli tí zradcovia?

"Nie. Bohužiaľ."

Kompletný rozhovor (piano)

pian.jpg

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Legendárna Transsibírska magistrála
 2. Volkswagen a jeho štedrá nádielka modelov
 3. Týchto 18 rád ako ušetriť som mal počuť ešte pred osemnástkou
 4. Venujte na Vianoce darček plný informácií!
 5. Päť faktorov, prečo môže skolabovať slovenský dôchodkový systém
 6. Ceny elektriny rastú. Firmy ale môžu ušetriť
 7. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám
 8. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom
 9. Top First moment dovolenky na leto 2018
 10. Na tohtoročných trhoch pred Auparkom vystúpi aj Katka Koščová
 1. Legendárna Transsibírska magistrála
 2. Auto ako vianočný darček, rastie záujem o zánovné vozidlá
 3. Vianočný bázar chalaňov
 4. Vianočné mecheche 2017
 5. Volkswagen a jeho štedrá nádielka modelov
 6. Študentskou osobnosťou Slovenska Ing. Martina Majorošová
 7. Majstrovstvá Stavebnej fakulty STU v Bratislave v plávaní 2017
 8. Týchto 8 kritérií by mal kvalitný kolagén spĺňať
 9. Beam Suntory zaznamenal silný rast predaja po zmene distribútora
 10. Zamestnanci a študenti EU v BA darovali radosť a vyčarili úsmev
 1. Legendárna Transsibírska magistrála 25 903
 2. Týchto 18 rád ako ušetriť som mal počuť ešte pred osemnástkou 7 126
 3. Päť faktorov, prečo môže skolabovať slovenský dôchodkový systém 3 912
 4. Naše mobilné bankovníctvo si prišli vyskúšať novinári z Rakúska 3 178
 5. Volkswagen a jeho štedrá nádielka modelov 2 581
 6. Hyundai Kona prekvapí výbavou aj dizajnom 1 446
 7. Top First moment dovolenky na leto 2018 1 379
 8. Kam chodí Gordulič na vtipy? Ako sa rodí Grape? Zisti to sám 1 325
 9. Venujte na Vianoce darček plný informácií! 1 210
 10. Týchto 8 kritérií by mal kvalitný kolagén spĺňať 994

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Fico otáča, odchod do penzie má dostať strop

V roku 2012 štát nastavil vek odchodu do dôchodku na strednú dĺžku dožitia.

ŠPORT

Hamšík vyrovnal gólový rekord Maradonu v drese Neapola

Marek Hamšík dal za Neapol 115 gólov.

KOMENTÁRE

Ako by vyzeral ideálny parlament

V Národnej rade by neboli fašisti ani Smer.

Neprehliadnite tiež

Ministerstvo obrany chce modernizovať a zlepšiť kyberbezpečnosť

Ministerstvo sa chce zamerať aj na lepšie stráženie skladov.

Skauti už priniesli Betlehemské svetlo, roznesú ho po Slovensku

Bratislavská časť Dúbravka je jedným z prvých miest na Slovensku, kde zažiarilo Betlehemské svetlo.

Ministerstvo chce nakúpiť policajtom baterky za viac ako 400-tisíc eur

Ministerstvo chce kúpiť približne 6-tisíc bateriek.

Fico priznal, že kandidovať na prezidenta bola chyba. Kollára nazval pedofilom

Premiér tvrdí, že Smer má potenciál vyhrať ďalšie parlamentné voľby.

Most považuje vstup do Schengenu za pozitívny krok

Schengen podľa Mostu potrebuje pre svoju funkčnosť zmeny a posilnenie hraníc.