Košice/Michaľany 12. augusta (TASR) - Sedemstopäťdesiate výročie prvej písomnej zmienky o obci Michaľany v Trebišovskom okrese, ktorú v roku 1252 kráľ Belo IV. daroval miestnemu panovníkovi Michalovi Bertholdovi za jeho zásluhy v boji proti Tatárom, si Michaľanci pripomínajú v týchto dňoch viacerými spoločenskými, kultúrnymi a športovými podujatiami.
"Aj keď z dejepisu nie je presne známy deň, kedy sa to stalo, rozhodli sme sa osláviť výročie práve teraz, keď si pripomíname aj 70. výročie nášho futbalového klubu a to isté výročie hasičského zboru, ako aj 30. výročie dedinskej folklórnej skupiny Roňava," povedal dnes pre TASR starosta Michalian Štefan Tatranský.
V rámci osláv už zorganizovali v Michaľanoch drobnochovateľskú výstavu, ukážky požiarnickej techniky i zásahov. "Hasiči povozili deti na húkajúcej striekačke a zvedavcom názorne ukázali, ako sa vyslobodzujú ľudia, ktorí zostali zakliesnení vo vrakoch havarovaných áut. Deti zaujal aj let v balóne, dospelých zasa vystúpenie známej ľudovej rozprávačky Alane z Jarovníc i predstavenia folklórnych súborov. Osobitne mladí a osobitne zasa starí páni z Michalian a z družobných obcí v Maďarsku si v minulých dňoch zmerali sily na futbalovom ihrisku," dodal Tatranský.
Keďže Michaľany sú konfesionálne pestrou obcou, v ktorej žijú Rímsko i gréckokatolíci spolu s reformovanými, nezabudli ani na ekumenickú bohoslužbu, na ktorej boli posvätené pečať, erb, zástava obce a starostovské insígnie.
Michaľany, nachádzajúce sa v bezprostrednej blízkosti slovensko-maďarských štátnych hraníc, majú podľa starostu vskutku bohatú históriu. "Prežili sme všelijaké udalosti. V roku 1663 mor vyhubil značnú časť obyvateľstva, v roku 1827 bola obec úplne zničená veľkým požiarom. O štyri roky neskôr ju zachvátilo Východoslovenské roľnícke povstanie. O pohnutých osudoch obyvateľov Michalian z tohto obdobia dejín sa možno dočítať v pútavom románe Joža Nižňanského Cholera," uzavrel Tatranský.
V súčasnosti majú Michaľany 1773 obyvateľov, z ktorých väčšina sa hlási k slovenskej národnosti. Okrem nich žijú v Michaľanoch aj menšie skupiny ľudí hlásiacich sa k rómskej, maďarskej, nemeckej a ukrajinskej národnosti.
*fur rč