SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Ján Figeľ: Chceme dvojciferné číslo

Jeho strana má podľa posledných prieskumov výrazne vyššiu popularitu ako SDKÚ. Vraví, že KDH nebude rokovať so Smerom, pokiaľ bude môcť Robert Fico vytvoriť vládu sám.

Predseda KDH JÁN FIGEĽ pri otázke, s kým by išiel do vlády, opakuje slová o zodpovednosti za Slovensko.Predseda KDH JÁN FIGEĽ pri otázke, s kým by išiel do vlády, opakuje slová o zodpovednosti za Slovensko. (Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Prečo nechcete na rovinu povedať, či by ste išli, alebo nešli do koalície so Smerom?

"Pretože ponúkame svoju cestu, ktorú považujeme za lepšiu a výhodnejšiu pre občanov, a chceme pre ňu získať podstatnú dôveru. Ak naša alternatíva získa väčšinovú dôveru, pokúsime sa o zostavenie vlády. KDH neponúka kompromisy a budúce kombinácie, ale svoje najlepšie riešenia. My sme presvedčení, že rast zamestnanosti v kombinácii s dôsledným bojom proti korupcii sú dve nohy, na ktorých treba stáť aj po voľbách."

Práve korupciu a ekonomické problémy, ktorých vyplýva nezamestnanosť, ste na Smere najviac kritizovali. Sulík a Dzurinda vedia povedať, že s Ficom nepôjdu. Prečo sa vy neviete jednoznačne vyjadriť?

"Sulík a Dzurinda zároveň hovoria, že nepôjdu spolu - respektíve Sulík posiela druhého preč z politiky."

Je väčšina vedenia KDH tolerantná ku koalíciu so Smerom?

"To nie je o tolerantnosti k nejakým stranám. My odmietame populizmus a korupciu a myslím, že hovorím za všetkých. Zásadné rozhodnutia budeme robiť spolu. KDH nie je ani súkromná firma, ani v rukách predsedu, ale je hnutím ľudí, ktorí svoje životné postoje formujú na presvedčení."

Na Smere ste kritizovali práve korupciu a populizmus. Keď sa pred voľbami 2010 objavila nahrávka s hlasom podobným Ficovi, povedali ste, že "zverejnené informácie a dokumenty svedčia o protizákonných postupoch v Smere a spochybňujú legitimitu demokratických inštitúcií" a vopred ste s ním odmietli koalíciu. Niečo sa odvtedy zmenilo?

"A aby sme boli dôslední, podali sme trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru. Kompetentní majú konať a to bolo naše presvedčenie vtedy aj teraz. To, že vyšetrovanie nepotvrdilo obvinenia, berieme ako výsledok postupu prokuratúry, ale opakujem, že boj proti korupcii aj populizmu musí byť východiskom pre serióznu politiku Slovenska. Zrejme neexistuje ideálna strana aj partner na formovanie takéhoto obsahu, ale toto nie sú doplnky nášho programu. Sú to zásadné východiská KDH."

Ako máme chápať vetu o ukončení vyšetrovania. Veríte, že je to iba hlas podobný Ficovmu alebo máte z toho iný záver?

"Nechcem to ďalej komentovať, ale dôsledná spravodlivosť je na Slovensku veľmi potrebná. Aj obnovenie dôvery v politiku, v štátne orgány a demokratický systém."

Išli by ste robiť Ficovi vicepremiéra?

"To nie je o tom. Ponúkame svoju cestu zodpovednej slobody a je orientovaná na tvorbu pracovných miest, ekonomickú prosperitu a čestnú vládu. Na to pozývame občanov a podľa výsledkov volieb aj partnerov."

Naposledy ste odmietli čo i len rokovať so Smerom. Ak by mal Smer 76 hlasov a viac, vyjednávali by ste s ním vôbec o zostavení vlády?

"Ak Smer získa dominantné postavenie - teda väčšinu - budeme tu mať vládu jednej strany, respektíve maďarský model."

Fico by chcel jedného partnera - aj v prípade, že bude mať väčšinu. Ak by mal 76, išli by ste mu robiť dvojku?

"Ak Smer získa väčšinovú podporu, nemal by mať strach prevziať zodpovednosť."

Takže s ním nebudete ani vyjednávať?

"Je to o tom, že ak sa niekto uchádza o dôveru a získa ju od väčšiny spoločnosti, nemal by mať obavy."

Stále mi chýba vaše jednoznačné áno alebo nie.

"Nebude o čom."

Bugár hovorí, že s Matovičom do koalície nepôjde. Vy by ste do toho s Matovičom išli?

"Chápem Bugára, ktorý má spolu s nami všetkými čerstvú a veľmi silnú skúsenosť. Matovič povalil vládu a dnes máme predčasné voľby s tým, že sa tu vedie veľa rečí o vylučovaní kdekoho a kdečoho. K tomu vôbec nemuselo prísť pri zodpovednej politike."

Išli by ste s ním do koalície alebo nie? Je pre vás dôveryhodným partnerom na štyri roky vládnutia?

"Už som povedal, že povalenie vlastnej vlády bolo ukážkou nezodpovednosti. Či sa zmenili, alebo menia, je skôr otázka o nich, nie o povolebných usporiadaniach."

Čo by musel Matovič sľúbiť, aby ste ho brali ako dôveryhodného partnera? A čo Sulík?

"Oni vedia, na čom sa zlomili vzťahy a padla koalícia. Oni sa vzdialili od priestoru, ktorý realizujú tri politické strany. Ak sa do neho chcú vrátiť, je to na ich a na nich sú aj konkrétne kroky."

Stačil by vám verbálny prísľub, že budú konformní so zvyškom koalície v európskych otázkach a že sa v nich prispôsobia?

"Dostanú sa do parlamentu? Ako bude vyzerať celková zostava po desiatom marci? To všetko je hlavne v rukách voličov."

Sulík sa do parlamentu zrejme dostane.

"Všimol som si dnes v SME, že mu neprekáža rozhovor predsedu Najvyššieho súdu Harabina s Bakim Sadikim. Nám teda takéto rozhovory, vzťahy a následné dosahy na stav justície výrazne prekážajú."

Do akej miery vám prekáža návšteva Sulíka u Kočnera?

"Do veľkej miery. Cítime sa oklamaní, keďže ide o takú zásadnú otázku, akou je voľba generálneho prokurátora, a tým o zákonnosť na Slovensku. Dnes je výrazne oslabená a aj tým, čo sa dialo okolo voľby generálneho prokurátora. To, že druhý najvyšší ústavný činiteľ paralelne konzultuje so závadovou osobou nám teda prekáža a cítili sme sa oklamaní."

Veríte ešte Sulíkovi? Budete mu ešte hovoriť dôverné veci?

"Už som mu dávno nič dôverné nepovedal a naozaj nielen politická stabilita, ale aj celková si vyžaduje dôveru."

Takže pri zostavovaní vlády s SaS by bola problémom aj dôvera?

"Nezaoberám sa situáciou v iných stranách, ale vnímam, že aj dnes váš denník výrazne spochybňuje dôveru vnútri tejto strany."

Hovoríte, že ak bude mať Fico 76 hlasov, nebude mať zmysel sa s ním baviť. Čo by vám musel ponúknuť, aby ste s ním išli do vlády?

"My ponúkame svoju alternatívu, ktorej veríme a považujeme ju za lepšiu pre Slovensko. Odmietame socialistické smerovanie, lebo to cez zadlžovanie vedie len k neistotám a problémom. Táto kresťanskodemokratická cesta, ktorá je zameraná na sociálno-trhové hospodárstvo, má dnes šancu. Hodnotiť výsledky volieb budeme, keď sa skončia. Ak niekto získa väčšinu, nemal by mať strach ju aj niesť ako zodpovednosť."

Idete do volieb s tým, že KDH bude najsilnejšou stranou a že vy budete premiérom?

"Po dvadsiatich rokoch by to bol návrat KDH do priestoru a pozície, ktorá mu do istej miery patrila a ktorá bola oslabovaná skôr zvnútra hnutia. KDH má na viac. Pred šiestimi rokmi sme boli šiesty v poradí, pred pol druha rokom štvrtí, teraz máme šancu byť na jednom z rozhodujúcich miest. To je o práci a konštruktívnom prístupe k problémom Slovenka aj o ambícii byť v rozhodujúcom postavení."

Povedal vám Daniel Lipšic čo urobí, ak by KDH išlo do vlády s Ficom?

"Daniel Lipšic hovorí aj verejne a diskutujeme pravidelne. Stretávame sa nielen oficiálne, ale aj kolegiálne. Budeme rokovať o všetkom, čo voľby prinesú."

Čo ak bude chcieť odísť? Čo bude pre vás väčšou prioritou - udržať ho?

"Zodpovednosť za Slovensko."

To je ktorá z tých dvoch alternatív?

"Budeme sa tu hrať na osobné postoje? Zodpovednosť za krajinu je viac aj preto, lebo politické strany tu nie sú pre osobné záujmy, ale pre službu spoločnosti. To bolo vždy pre KDH prioritou. To, čo bolo dobré pre Slovensko, bolo vždy dobré aj pre KDH. Ak by to tak nebolo, už dávno sme na zozname zaniknutých strán."

Takže, keď bude pre Slovensko lepšia koalícia Smeru s KDH, tak nech Lipšic ide?

"Prečo to staviate tak, že nech Lipšic ide? To máte od neho taký postoj? Daniel Lipšic je môj podpredseda a je pevnou súčasťou KDH."

Jeho postoj k Smeru to naznačuje.

"To, čo sa naznačuje, by som nerád dával za obraz."

Vo vláde ste hlasovali za odvolanie Anny Bubeníkovej. Do akej miery veríte v pravdivosť Gorily?

"Nie som vyšetrovateľ. Hlasovali sme po starostlivom rozhovore aj s ňou. Vypočuli sme teda aj druhú stranu a keďže nemala dostatočné odpovede na otázky a zároveň indície boli také výrazné v neprospech nielen jej, ale hlavne inštitúcie, akou je FNM, naše hlasovanie bolo za odvolanie."

Odvtedy pribudli ďalšie indície. Ste už presvedčený, že je spis pravdivý?

"Je evidentné, že sa takýto prípad rozvinul v rámci spravodajskej služby a sledovania ekonomických skupín a podozrení z politickej korupcie. Preto je potrebné, aby orgány na to určené dôsledne konali a túto tému dotiahli do koncovky."

Ak by bola pravdivá len základná línia Gorily - že Penta podplácala štátnych úradníkov - čo by sa malo stať? Nebolo by to moment, po ktorom by mali odísť nielen priami aktéri, ale aj ľudia, ktorí vtedy riadili štát? Napríklad Dzurinda?

"Politickú zodpovednosť na jednej strane vyvodzujú voliči a na druhej strane sme všetci v politike slobodne. 10. marca bude priestor na hodnotenie dôveryhodnosti. Všetko ostatné je vec vyšetrovania."

Sulík hovorí, že Gorila diskvalifikuje Dzurindu a Mikloša už teraz. Do akej miery s ním súhlasíte?

"Sulík za rok a pol ukázal, ako najprv nedôsledne koná, keďže spis poznal už pred tým, a ako dvojtvárne on pôsobil ako predstaviteľ štátu v druhej najvyššej funkcii. Na jeho mieste by som pomlčal."

Kto vymyslel, že pôjdete do kampane s bielym Slovenskom?

"My také heslo nemáme."

O bielom Slovensku ste hovorili vy, keď ste rozbiehali kampaň.

"Spomenul som, že je biele, lebo vtedy v noci nasnežilo a aj Bratislava bola vtedy pokrytá bielou snehovou prikrývkou. Keď som pred dvoma rokmi prišiel z Bruselu, pri dvadsiatom výročí sme sa vracali k pôvodnej bielej farbe, ktorá symbolizuje transparentnosť, očistu verejného života. Ako biely obrus na stole, na ktorý treba položiť voňavý chlieb. A to je aj o zamestnanosti a ekonomike. Je mi ľúto, ak v tom niekto čítal niečo iné. Ale biela bola farbou KDH od novembra 1989."

Takže vám nenapadlo, že môže byť vnímaná ako rasizmus?

"Vôbec nie a skôr by som sa spýtal, kto takto zmýšľa a či podľa seba súdia iných. Nie. Je to sviatočná farba, ktorá reprezentuje najkrajšie udalosti v živote človeka a hlavne je to prvá farba trikolóry."

Prečo vám trvalo rok, kým ste prepísali byt, o ktorom ste sľúbili, že ho dáte na dobročinné účely?

"Pretože už keď som sa rozhodol, povedal som, že dlhodobo nebudem jeho vlastníkom. Nedaroval som ho vlastným deťom a daroval som ho v tom mesiaci, keď sa moja dcéra vydala. Moje deti v ňom bývali, a preto mi to podľa vás dlho trvalo. Dokonca SME písalo, že mi charita trvá dlho. Nevedia mnohí, čo píšu.

Takmer každý týždeň sa vás byt pýtal nejaký novinár. Neuvedomovali ste si, že vám to škodí?

"Áno. Zlomyseľní novinári mi škodili každý týždeň. SME o mne písalo ústami jednej komentátorky tak, ako by som mal spáchať trestný čin. Dokonca až tak ste ma posudzovali."

Sám priznávate, že vám to škodilo. Keby ste ho prepísali skôr, mohli ste mať pokoj.

"Pretože ja som najprv otec. To som vám hovoril opakovane. A potom môžem aj iným pomôcť. Ale moja zodpovednosť otca je celoživotná. Ak sa to pravdivé a poctivé krivo opisuje, tak ako potom vyzerá to, čo je krivé?"

Čo sa teraz s tým bytom deje? Boli ste skontrolovať, či je to naozaj dobročinná činnosť?

"Vykonáva sa. Ďalšie komunikovanie je už vec občianskeho združenia Bol raz jeden človek. Bolo mi aj ľúto, že ste dlhodobo písali o tom, že som dostal lukratívny byt. Bola to v podstate zdevastovaná ruina, ktorá si vyžadovala veľké náklady. Teraz je byt voľný, zrekonštruovaný a občianske združenie tam formou krúžkov, pravidelných nácvikov a výchovy pomáha mentálne postihnutým, ktorí dokážu napríklad tvoriť filmové diela, umenie, obohacovať spoločnosť."

Hovoríte, že to bola ruina, ale aj tak ste dali menej za kúpnu cenu a rekonštrukciu, než aká bola trhová cena toho bytu.

"No iste. Ale hovorím preto, že sa v každej reportáži nezabudlo podčiarkovať, že ide o lukratívny byt."

Na koľko percent si KDH trúfa?

"Dvojka je dobrá. Myslím tým dvojku ako volebné číslo a dvojciferný výsledok."

Ste presvedčený, že budete lídrom pravice?

"Neviem, ako sa to definuje."

Najvyšším volebným ziskom.

"Budeme robiť všetko pre to, aby sme uspeli. Líder je ten, ktorý dokáže inšpirovať, pozývať, spájať, rásť v tom, čo znamená alternatívu. V tomto smere na to KDH má potenciál."

Hovoríte o pozývaní a spájaní. Dzurinda chcel zjednotenie pravice do jednej strany. Toto chcete?

"Myslel som pozývanie k spolupráci a spoluzodpovednosti. Chceme spájať ľudí dobrej vôle a aj partnerov pri témach a riešeniach, ktoré potrebuje Slovensko. Ak získame väčšinu pre našu cestu, pokúsime sa zostaviť vládu."

Sám hovoríte, že KDH je vnímané nie ako strana tímu, nie jedného predsedu. Prečo ste na bilbordoch platených stranou len vy sám?

"Pretože bilbordovú kampaň sme brali len ako doplnkovú, ktorá je veľmi limitovaná aj do počtu. Potvrdzovala posolstvo hlavne o zameraní sa na zamestnanosť a tvorbu pracovných miest. KDH je tímové, nie vodcovské. Ja som len prvý v zodpovednosti."

Viackrát ste hovorili o korupcii. Lipšic je najväčším symbolom KDH v tejto oblasti. Prečo ste ho nedali na bilbordy?

"Bilbordy sú doplnkové. Daniel Lipšic má moju podporu a som presvedčený o jeho zodpovednom konaní na ministerstve a aj pre KDH."

Dominantným slovom volieb je Gorila a Lipšic je symbolom jej vyšetrovania. Neobjavil sa nielen na bilbordoch, ale ani v predvolebných klipoch.

"Komunikujeme spolu na verejnosti. Som presvedčený, že KDH stojí na dvoch nohách a bude na nich stáť aj po voľbách. Sú nimi rast zamestnanosti a boj s korupciou. Dvadsať rokov sme absentovali v ekonomike. Ak ju dnes zdôrazňujeme, tak je to preto, aby sme ukázali, že vieme dať ľuďom prácu."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 36 628
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 35 372
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 863
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 499
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 988
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 363
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 032
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 643
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 564
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 6 313
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

10 h
Monika Jankovská odchádza z výsluchu na NAKA v Nitre.

S vyšetrovateľmi začala spolupracovať koncom októbra.

8 h

Rozhovory ZKH s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom.

8 h

Neprehliadnite tiež

Historik Henrich Hrehor.

Hodnotí aj súčasný stav v spoločnosti.

4 h
Vrtuľníky Black Hawk lietajú so študentami aj počas lockdowvnu. Slovak Training Academy zdôrazňuje, že to má odobrené hygienikmi.

Vrtuľníková akadémia sa drží toho, že študenti lietať smú.

4 h
Informačné tabule osadili až v priebehu januára. Do správnej výšky ich dajú na druhý pokus.

Na viacerých nových parkoviskách zabudli na informácie o spôsoboch platby.

4 h
Ilustračná fotka.

Sám už koronavírus prekonal.

4 h