BRATISLAVA. Po zverejňovaní zmlúv na internete či povinných elektronických aukciách chce vláda zanechať aj ďalšie opatrenia na zvýšenie transparentnosti. Naraziť môže na Smer, ktorý im neverí.
Splnomocnenec vlády pre občiansku spoločnosti Filip Vagač včera predstavil Akčný plán pre otvorené vládnutie. Slovensko sa ním pridalo do Partnerstva o otvorenom vládnutí, ktoré združuje päť desiatok krajín.
Vláda plánuje v apríli v Brazílii predviesť nový portál otvorených dát, systém elektronických petícií či portál o eurofondoch. Systémy majú stáť 79-tisíc eur, v skúšobnej prevádzke majú byť do volieb.
Doteraz len na žiadosť
Plán
Otvorené dáta
- Na portáli data.gov.sk majú štátne úrady zhromažďovať informácie o existujúcich dátach. Náklady: 25 750 eur
- Štát vytvorí stránku o čerpaní eurofondov a dotácií. 38 500 eur
- Vláda spustí systém na elektronický zber podpisov, žiadosti s 15-tisíc podpismi prerokuje. 14 750 eur
Portál otvorených dát má zhromažďovať všetky verejné databázy štátnej správy a umožní s nimi ďalej pracovať. „Doteraz ich občan dostal, len keď o ne žiadal,“ hovorí Vagač.
Záujemcovia na jednej stránke nájdu údaje o nezamestnanosti, demografii, doprave, sociálnych projektoch či verejných výdavkoch.
„Vo Veľkej Británii vypracovala z takýchto dát istá firma rebríček nemocníc podľa kvality v jednotlivých oblastiach a vďaka nemu sa môžu ľudia lepšie rozhodovať,“ vysvetľuje Vagač.
Odborník na otvorené dáta Miloš Halečka zo softvérovej firmy SAS Slovakia považuje prepojenie databáz aj za ekonomický prínos.
Štát ušetrí na aplikáciách na analýzu dát, keďže „túto úlohu z veľkej časti prevezmú verejnosť a komerčná sféra“. V zahraničí tak vznikajú mapy kriminality či analýzy chorobnosti v regiónoch.
Osud návrhov závisí od novej vlády
Na portáli o využívaní dotácií si „každý bude môcť nájsť, ako boli akékoľvek dotácie z eurofondov či ministerstiev použité a kto ich čerpal“, vraví Vagač.
Systém elektronických petícií má ľuďom umožniť ovplyvniť rokovanie vlády. Osud návrhov závisí od novej vlády.
Tieňový minister Smeru pre programovú prácu a stratégie Vladimír Faič o nich pochybuje. „Podporíme záväzky, ktoré smerujú k zastaveniu prepadu životnej úrovne, nie nejaké nepodstatné veci, ktoré sa robia len ako štatistika.“

Beata
Balogová
