Voľby
Predpovede Focusu
Odhad volebného výsledku
strán analytika Martina Slosiarika:
Odhad volebného výsledku strán analytika Martina Slosiarika: Smer – podobný výsledok ako v prieskume, možno mierny pokles, KDH – možnosť lepšieho výsledku, Most-Híd – možnosť lepšieho výsledku, OĽaNO – podobný výsledok ako v prieskume, 99 percent – zrejme horší výsledok ako v prieskume, SDKÚ – asi nárast – možno nad sedem percent, SaS – najskôr podobný výsledok, nevylučuje ani pokles, SNS – podobný výsledok ako v prieskume.
BRATISLAVA. Až tretina ľudí ešte nevie, koho bude v sobotu voliť.
Prieskum agentúry Focus pre RTVS ukázal, že istotu viac ako piatich percent majú len Smer a kresťanskí demokrati.
Zatiaľčo obvykle tesne pred voľbami nerozhodnutých ubúda, teraz je trend opačný.
Za posledný mesiac sa ich počet takmer zdvojnásobil a váha 32,5 percenta voličov.
Pred voľbami 2010 bolo nerozhodnutých len 12,5 percenta a pred voľbami 2006 len 11,9 percenta.
V neprehľadnej situácii nie je isté ani to, či budú v parlamente štyri, alebo osem strán.
SDKÚ, SaS a 99 percent sú tesne nad piatimi percentami, SNS je tesne pod nimi za hranicou zvoliteľnosti.
Suverénom zostáva Smer, ktorému by podľa prieskumu chýbal k nadpolovičnej väčšine jeden poslanec.
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda v rozhovore pre SME o vstupe svojej strany do parlamentu nezapochyboval. „Urobíme slušný výsledok,“ vraví.
Premiérka a podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová už volebnú noc s touto stranou nestrávi, v štúdiu televízie Markíza bude krátko po uzavretí volebných miestností naživo hodnotiť predbežné výsledky volieb „z pohľadu političky a sociologičky“.
SDKÚ zažíva preferenčne najhoršie obdobie od decembra 2003, keď od nej odchádzali poslanci do Slobodného fóra.
Preferencie SDKÚ začali klesať po páde vlády, oznámení premiérky Ivety Radičovej, že odchádza z politiky a prudko padli po zverejnení údajného spisu SIS Gorila.
Pre SaS ide o najhoršie číslo od volieb 2010.
(SMER (11) 39,7%, KDH (2) 10,4%, MOST-HÍD (16) 7,0%, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (5) 6,7%, 99% - občiansky hlas (17) 5,2%, SDKÚ (22) 5,1%, SaS (6) 5,1%, SNS (4) 4,7%, SMK (24) 3,9%, Strana slobodné slovo – Nory Mojsejovej (25) 2,5%, KSS (14) 1,5%, HZDS (18) 1,3%, Právo a spravodlivosť (7) 1,3%, Zmena zdola–Demokratická únia Slovenska (12) 1,2%, ĽS Naše Slovensko (10) 1,1%, Národ a spravodlivosť – naša strana (13) 0,5%, Strana občanov Slovenska (23) 0,5%, Zelení (1) 0,4%, Strana rómskej únie na Slovensku (15) 0,4%, Robíme to pre deti – SF (20) 0,4%, Náš kraj (8) 0,2%, SDĽ (3) 0,2%, Strana živnostníkov Slovenska (26) 0,2%, Strana + 1 hlas (19) 0,2%, Obyčajní ľudia (21) 0,2%, Strana zelených (9) 0,1%)
SDKÚ môže získať
Slosiarik predpokladá, že strana Mikuláša Dzurindu bude mať viac, než naznačujú prieskumy.
Zisk strany odhaduje na sedem či osem percent. Pri SaS výraznejší nárast nečaká.
Väčšinu v Národnej rade by podľa prieskumu nemal Smer, ale ani zvyšných šesť strán, ktoré by sa do parlamentu dostali. Mali by zhodne po 75 poslancov.
Prieskum nezaznamenal vyvrcholenie kauzy návštevy šéfa SaS Richarda Sulíka v dome Mariána Kočnera, známeho aj z mafiánskych zoznamov polície, ktorá mohla voličov SaS skôr odradiť.
Nezaznamenal ani aféru okolo sfalšovaných podpisov pri registrácii 99 percent.
Zachytil oznámenie Lucie Žitňanskej, že plánuje kandidovať za šéfku SDKÚ a aj rozpad kandidátky Obyčajných ľudí.
99 percent láka mladých
Z podrobných výsledkov predchádzajúcich prieskumov vyplýva, že viac ako tretinu z priaznivcov 99 percent tvoria najmladší voliči do 24 rokov.
Takmer polovica z priaznivcov strany pred dvoma rokmi nevolila. Ide preto o stranu s najmenej stabilnými voličmi.
Viaceré stranícke kampane sa v posledných dňoch zmenili na motivačné. Vidieť to pri Smere, ktorý zdôrazňuje, že „jeden hlas rozhodne“ a SDKÚ, ktorá strihá červený drôt ako pri zneškodňovaní bomby.
Do volieb by sa mali objaviť ešte dva prieskumy renomovaných agentúr – MVK a pravdepodobne aj Polisu.
Kauzy môžu prísť ešte aj tesne pred voľbami
V prieskumoch je stále vyše 30 percent nerozhodnutých voličov, ktorí môžu zamiešať volebné výsledky.
Tesne pred začiatkom predčasných parlamentných volieb by sa ešte mohla objaviť nejaká kauza, pripúšťa politológ a šéf agentúry Polis Ján Baránek.
"Najväčšie kauzy máme určite za sebou, neviem si predstaviť väčšiu kauzu ako bola Gorila, také niečo nás už do volieb nečaká. Ale niečo, čo by sa významom a kvalitou približovalo Sasanke alebo privatizácii Paroplynového cyklu, neviem vylúčiť, že do volieb príde," pripúšťa Baránek.
Ak by niekto mal nejakú takú kauzu pripravenú, tak by sa podľa Baránka asi objavila v čase, keď by už protistrana nestihla adekvátne reagovať. "Takže vo štvrtok popoludní, v piatok," dodal.
Podľa politológa bude od udalostí, ktoré nás ešte do piatka čakajú, závisieť aj to, do akej miery sa budú zhodovať predvolebné odhady s definitívnymi volebnými výsledkami. "Stále máme v tých prieskumoch strašne veľa nerozhodnutých voličov. Oni môžu zamiešať výsledky, ak sa napokon rozhodnú voliť," konštatoval Baránek. Týchto nerozhodnutých je v prieskumoch viac ako 30 percent, podľa Baránka to predstavuje čiernu dieru. "Hovoria, že chcú voliť, ale stále nevedia koho," dodal.
Medzi nerozhodnutými je veľa pravicových voličov, ktorí podľa Baránka zvyčajne konajú racionálne. "Väčšinou zatnú zuby a nakoniec idú voliť," tvrdí politológ, ktorý predpokladá, že tento efekt sa prejaví pri SDKÚ.
"Strana SDKÚ má v prieskumoch okolo päť percent, myslím si, že ten volebný zisk bude nakoniec vyšší." Podľa jeho slov sa samozrejme všetci títo voliči nemusia napokon rozhodnúť pre SDKÚ, môžu voliť inú pravicovú stranu. "Ale nevylučujem, že časť sa rozhodne pre Smer," odhaduje Baránek.
Počet strán, ktoré napokon po voľbách zasadnú do parlamentu, je zatiaľ otázkou aj pre Baránka. "To je lotéria, môžu tam byť štyri, päť alebo osem strán," povedal.
sita

Beata
Balogová
