Je presvedčený, že ak by sa vzdal líderstva, SDKÚ by to nepomohlo. Keď straníci podporujú Žitňanskú, necíti sa oslabený. Naznačil, že za pád vlády môže aj premiérka Radičová. Gorila podľa neho svedčí v prospech SDKÚ.
Kto je lídrom pravice?
Hneď prvá otázka a už musím rozmýšľať... Nominálne sa zaňho prehlásil predseda KDH na základe ostatných prieskumov verejnej mienky a zrejme na základe toho, ako to vníma KDH.
Ako to beriete?
Vyrušuje ma to menej, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ale ak by to malo platiť, očakával by som vyššiu aktivitu od KDH.
Po voľbách by ste chceli vládnuť s Mostom, KDH a SaS, s ktorou ste po páde vlády nechceli mať nič spoločné. Preháňali ste, keď ste vraveli, že SaS má nulový koaličný potenciál?
Nemyslím si, že sme preháňali. Vtedy to bolo časovo aktuálne. Ja som o nulovom koaličnom potenciáli nehovoril. Hovoril som skôr o tom, že ak niekedy v budúcnosti bude SaS chcieť byť opäť súčasťou koalície, tak bude musieť korigovať. Myslím si, že SaS je dnes predsa len trošku iné, ako bola v čase, keď málo načúvala tomu, čo sme považovali za nesmierne dôležité a kľúčové.
V liste po páde ste straníkom napísali - "odteraz už SaS zostane nedôveryhodným partnerom pre kohokoľvek".
Kontext listu je rovnako dôležitý ako jednotlivá veta. Jazva je stále citeľná, je veľká škoda, že končíme skôr ako v polovici volebného obdobia, je to škoda hlavne pre Slovensko. Je to veľký risk, ale tak ako plynie čas, aj jazva sa hojí.
Čo vás presvedčilo, že SaS je znova dôveryhodná?
Kľúčovou je budúcnosť Slovenska. Je jednofarebná vláda Roberta Fica nevyhnutnosťou? Zmenil sa Robert Fico alebo je taký istý, s tými istými mecenášmi za svojim chrbtom? Myslíme si, že sa vôbec nezmenil, Juraj Široký si už za dvermi mydlí ruky, potom je našou povinnosťou pokúsiť sa sformovať alternatívu.
Pôjdete s Ficom po voľbách rokovať o utvorení koalície?
O utvorení koalície nie. Myslím, že naše rozhodnutie je zreteľné. Žiaden hlas, ktorý dajú voliči pre SDKÚ, neskončí v koalícii so Smerom.
Čo urobíte, ak pravicovú koalíciu nebude možné zostaviť bez Matoviča?
V tejto chvíli by som nechal prehovoriť voličov. Naše špekulácie alebo projekcie by tiež mali mať svoje zásady. Zásadne sa nevyjadrujem k mimoparlamentným stranám.
Matovič je poslanec, viete, ako vystupuje na politickej scéne, či dodržiava dohody, a teda či sa s ním dá vládnuť?
Nechcem dávať zámienku na to, aby som vyvolával nejaké mediálne polemiky s mimoparlamentnými stranami. Ako verejne nikdy netipujem volebné výsledky, zo zásady sa nevyjadrujem k mimoparlamentným stranám.
Netipujete výsledky, ale aký výsledok pre SDKÚ budete považovať za úspech?
Pre SDKÚ budem považovať nadchádzajúce voľby za úspešné, ak sa nám podarí zostaviť zmysluplnú vládu, ktorá prevedie Slovensko zložitým obdobím. Ak Slovensko nebude odkázané na vládu strany Smer.
Vaša strana vo voľbách získala 15 percent, teraz ste na prahu zvoliteľnosti. Nepomohlo by, keby ste odstúpili z postu volebného lídra?
Nepomohlo. Som o tom presvedčený.
Prečo?
Ako to odmeriame? Mám politické presvedčenie a svedomie. Myslím si, že na ústrednej rade SDKÚ som si dal záležať, jasne som vyargumentoval, že na to nie je dôvod. Nikdy som sa neriadil prieskumami verejnej mienky.
Keď ste v roku 2010 čelili kritike za financovanie SDKÚ a vzdali ste sa pozície lídra, strane to napokon vo voľbách pomohlo.
Vždy som sa riadil svojim svedomím a politickým presvedčením. Takto som sa riadil pred dvomi rokmi a takto sa riadim aj teraz.
Nestráca SDKÚ voličov aj preto, že strane chýba sebareflexia? Minister nepykal za daňovú budovu ani teraz za nefunkčný daňový systém. O platinovej kauze ste hovorili, že to nie je problém SDKÚ. Personálne výmeny neprišli ani po Gorile...
Obávam sa, že argumenty, na ktorých ste vystavali otázku, nie sú celkom pravdivé. V kauze platinových sitiek som k sebe pozval bývalú šéfku hmotných rezerv a po našom rozhovore do niekoľkých hodín podala abdikačný list.
Úradníci, ktorí figurovali v obchode a boli nominovaní SDKÚ, tam stále pracujú.
Úrady činné v trestnom konaní začali stíhanie voči konkrétnym osobám. Ministerka Žitňanská a jej rezort vyvodili konkrétnu zodpovednosť voči znalcovi. Ukázali sme veľmi prinicipiálne a razantné postoje. Čo sa týka budovy daňového úradu, čelíme veľkej nespravodlivosti.
V čom? Straník dostal bez súťaže štátnu zákazku.
Je to nezvyk na slovenskej politickej scéne. Otázka stojí, či straník má právo súťažiť o verejnú zákazku. Domnievam sa, že to právo má, ak dá porovnateľnú ponuku. Člen SDKÚ ju dal nielen porovnateľnú, ale o 50 percent lepšiu.
Zákazku predsa získal bez súťaže.
Takéto sú zákony. Ale bleskovo vyhovel želaniu, aby sa podrobil aj verejnej súťaži.
Keď mal konkurenta s nižšou cenou, tak súťaž zrušili.
Podmienky boli neporovnateľné, pretože konkurent manipuloval s daňou z pridanej hodnoty. Je iná cena, keď ju zakalkulujete a keď nie. Akonáhle boli podmienky vyrovnané, už sa daný človek do súťaže neprihlásil, pretože nebol konkurencieschopný.
Kritériá súťaže, na základe ktorej získal zmluvu, mimovládky vyhodnotili ako príliš striktné a nemohla sa prihlásiť iná firma než Ščurkova.
Mňa presvedčila reakcia rezortu financií, preto si myslím, že je to voči SDKÚ nespravodlivé, lebo aj postoj mimovládnych organizácií bol nespravodlivý. Bol tendenčný.
Neškodí aj Gorila a to, že po nej neboli vyvodené personálne dôsledky?
Nemám ten pocit, lebo Gorila, ak vychádzame z anonymného podania, svedčí celkom jednoznačne v môj prospech a v prospech SDKÚ.
Vo váš prospech?
To ešte stále nevidíte? Keď som bol predseda vlády, nominoval som šéfa SIS, ktorý konal vo verejnom záujme. Nebál sa zhromažďovať informácie o podozrivých osobách. Dnes už len slepý nevidí, že za mňa tieto informácie mohli príslušné inštitúcie zbierať a polícia tieto informácie vyhodnocovala. Je nad slnko jasnejšie, že mesiac po výmene vlády, už pod vedením šéfa SIS zo Smeru Magalu tajná služba odpočúvacie zariadenie vypla.
Vypla ho, lebo akcia bola prezradená, aktéri vedeli, že sú odpočúvaní.
To myslíte celkom vážne? Prosím dôkaz tohto tvrdenia. To počujem prvýkrát, to mi je na smiech. Kto prezradil?
Páni Palacka ani Kucej nevedeli, že byt je odpočúvaný?
Nikdy som sa s nimi o takýchto veciach nerozprával. Môžem povedať iba toľko, že Ladislav Pittner sa správal v súlade so zákonom. Ja som nedostával prepisy rozhovorov. Sú politické strany, ktoré proti korupcii bojujú. A sú strany, ktoré takéto kauzy zametajú pod koberec. Smer a Robert Fico Gorilu zamietli pod koberec.
SDKÚ oslabuje aj odchod Radičovej. Nepovažujete za osobné zlyhanie, že ste v strane nedokázali udržať jednu z najpopulárnejších političiek?
Nepovažujem to vôbec za svoje osobné zlyhanie, hoci si viem nastaviť zrkadlo pri rôznych problémoch. Pani Radičová je dáma, ktorá sa vždy rozhodovala sama. V týždni, keď sme sa snažili rozkývaný koráb ustáť, keď sa zrodila myšlienka novelizovať ústavu, aby sme mohli stabilne dokončiť toto volebné obdobie, som pozval pani Radičovú na večeru.
Ako ste sa ju pokúšali presvedčiť, aby ostala?
Vyjadril som vôľu, želanie, túžbu, prianie, aby sme boli spolu na tej istej kandidátnej listine.
Ako reagovala?
Žiaľ, bola jednoznačne, nespochybniteľne rozhodnutá, že v politike končí, že sa volieb v žiadnom prípade nezúčastní.
Ponúkali ste jej, že by mohla byť volebnou líderkou?
Tak ďaleko mi nedala šancu, aby sme sa dostali.
Žitňanská vraví, že SDKÚ by si mala priznať, že tiež môže za pád vlády. Súhlasíte s ňou?
V akom kontexte? Nepočul som ten výrok.
Na ústrednej rade, kde ste sedeli, vravela, že aj SDKÚ by mala priznať, že má podiel na páde vlády, pretože ste mali premiérku, boli ste najsilnejšou koaličnou stranou.
V zásade sa s tým súhlasiť dá. No tak pani Radičová je stále nominálne podpredsedníčkou SDKÚ, bola našou kandidátkou na predsedníčku vlády, tak sa nemôžme tváriť, že za všetko môže iba SaS a Smer.
Čiže Radičová k tomu prispela, vy na tom nemáte žiaden podiel?
Pomôžte mi argumentom.
Ste predseda najsilnejšej koaličnej strany, minister zahraničia, išlo o euroval, kde ste potrebovali získať dostatok hlasov.
Už rozumiem a myslím si, že som urobil, čo som mohol. Koľkokrát ma pani premiérka pozvala na konzultácie, toľkokrát som prišiel, keď ma pozvala do Novej Dedinky, utekal som, keď ma pozvala trikrát za deň na Úrad vlády, prišiel som trikrát. Pokiaľ ide o euroval, neviem, či sa dalo urobiť viac. Možno sa dalo v rozhovoroch so Sulíkom, neviem to objektívne posúdiť, pretože bolo mnoho individuálnych rozhovorov medzi pani premiérkou a pánom Sulíkom. V jednom momente som cítil, že SaS zúfalo hľadá náplň svojej politiky. Že SaS vlastne pochopila, že nevystačí témou dekriminalizácie marihuany a homosexuálnych manželstiev, že hľadá obsah svojej politiky. Tak ako nebohý Haider v Rakúsku sa presadil antieurópskou témou, zrejme v SaS uverili, že tu je nepokrytý priestor, do ktorého sa dá vstúpiť a medzi občanmi bodovať.
Keď uznávate, že aj SDKÚ môže za pád vlády, tak kto za to zodpovedá? Iba premiérka?
Nepovedal som to takto.
Cítite aj vlastný podiel viny?
Kto to odmeria, ani to pre voliča, občana nie je kľúčové a dôležité. Ako predseda strany chcem povedať, že si uvedomujem, že je mínusom pre SDKÚ, že sme nevydržali celé štyri roky. Aby som teraz zobral do ruky nejaké decimálky a snažil sa to odmerať, je pomerne komplikované a domnievam sa, že hlavne to nič nerieši.
Asi to je potrebné vyhodnotiť, aby sa niečo takéto v budúcnosti neopakovalo?
Nevidím v tejto chvíli nič také časovo naliehavé, aby som sa tomu vo volebnom týždni venoval. Aby som sa venoval analýzam našich vlastných radov. Bol by som rád, keby sme sa venovali tomu kľúčovému, čo nás čaká a to sú parlamentné voľby. Akokoľvek sú to zaujímavé témy, tieto počkajú.
Predčasné voľby sú práve preto, že ste sa nedokázali dohodnúť a koalícia sa rozpadla.
Ale veď to všetci vieme. Je to jedna zo slabších stránok, s ktorými predchádzame pred voličov.
Ako vnímate, že Žitňanská s vami nekonzultovala, že by chcela kandidovať za šéfku SDKÚ. Iba vám to oznámila pár minút pred verejným ohlásením.
Takže občanom, voličom, voľbám sa dnes nebudeme venovať? Chcem pripomenúť, že sme vo volebnom týždni, rád by som občanom tlmočil svoju predstavu, ako s daňami, druhým dôchodkovým pilierom, či je fiškálna zmluva dôležitá.
Voličov zaujíma aj toto.
Kto bude predsedom SDKÚ, nebudeme riešiť v tomto týždni. To naozaj počká. Neprekvapilo ma to, jej výrok svedčí o tom, že naša strana je slobodnou.
Bola by dobrou šéfkou SDKÚ?
Do 10. marca by bolo krajne nezodpovedné, aby som sa zaoberal sám sebou, vnútornými pomermi v strane. Nerobím to. Akokoľvek sú témy minulosti zaujímavé, najdôležitejšie je to, čo bude so Slovenskom po 10. marci.
Toto nie sú témy minulosti. Voličov zaujíma, či je SDKÚ pripravená na zmenu. Či sa ešte plánujete uchádzať o post šéfa strany.
Po 10. marci občania na všetky tieto otázky dostanú odpovede.
Hovoríte, že rozhodnú voliči. Znamená to, že keď dostanete menej krúžkov ako Žitňanská, nebudete kandidovať za predsedu?
Minulosť ukázala, že som sa nikdy nebál konkurencie. Som si istý, že v pokojnej a konštruktívnej atmosfére nájdeme optimálnu odpoveď aj na túto otázku.
Bola by teda dobrou šéfkou SDKÚ?
Znova pripomeniem, že sa zhovárame vo volebnom týždni.
Keď krajskí predsedovia vyjadrujú podporu Žitňanskej, cítite sa v strane oslabený?
Cítim sa veľmi motivovaný, aby SDKÚ 10. marca obstála. Neviem, čo to je oslabenie v strane. Viem, že mi záleží na Slovensku.
SDKÚ má v programe záväzok, že zabráni politickým nomináciám v štátnych úradoch. Prečo s tým prichádzate až teraz?
Kľúčovú odpoveď ponúkam vo formulácii prirodzený vývoj. Už v roku 1999 som prišiel s prvými opatreniami na boj proti korupcii. Slovensko o chvíľu bude mať 20 rokov, už máme na to, aby sme si povedali, že dajme čo najviac ruky preč od politických nominácií na odborné funkcie. Prešli sme obdobím mečiarizmu, keď naši nemohli byť ani vrátnikmi, potom sme sa nemohli čudovať, keď sme vybojovali taký zápas, že sa aj naši chceli ukázať. Aj my máme odborníkov v regiónoch na životné prostredie, na daňovú správu, sociálne témy. Dá sa porozumieť, že po rokoch tvrdej diskriminácie a utláčania, sa chceli aj naši presadiť v týchto pozíciách. Po 20 rokoch sa mi zdá, že je akurátny čas, aby sme sa nerozpakovali a povedali natvrdo, že dokážeme rozlíšiť, čo je funkcia politického charakteru a čo rýdzo odborného.
Ako vám majú voliči veriť, keď už pri nástupe Radičovej vlády ste hovorili, že napríklad úrady práce sa budú obsadzovať odborníkmi cez konkurzy, nakoniec to skončilo tým, že sa funkcie delili podľa straníckeho kľúča.
Už v mojej druhej vláde sme zvolili kombinovaný prístup. Ľudovo povedané, pozície sme si podelili, ale boli na ne výberové konania, naši nominanti museli splniť kritériá.
Ale prečo sa to nepodarilo po roku 2010, keď ste to sľubovali.
Neviem dať na všetko vyčerpávajúcu odpoveď, možnože to neviem urobiť aj preto, že moja myseľ je zamestnaná parlamentnými voľbami. Že sa zamýšľam nad tým, ako čo najviac prispieť k tomu, aby sa občania zúčastnili volieb.
Žitňanská teraz vyzýva, aby voliči využili krúžky. Vy budete koho krúžkovať?
Do 10. marca ma nesmierne zaujíma, aby som mal čisté svedomie voči voličom. Chcem povedať, že voľby rozhodnú o tom, či Slovensko bude mať šancu na reformnú cestu, aby sme získavali nové investície, nestrácali prácu, či sa Slovensko udrží na hlavnej európskej koľaji alebo sa spustí cestou Grécka, Maďarska.
Zvláštna odpoveď na otázku, koho budete krúžkovať.
Lebo to je moje výsostné právo, voľby sú tajné. Vašu otázku som využil na to, aby som povedal. čo považujem za kľúčové. Veľmi trpezlivo s vami držím líniu rozhovoru, ale rovnako sa snažím ponúknuť čitateľom priority, ktoré sú v mojej hlave. Ja vidím na 11. marec, dokonca aj na 12. marec.
Čo tam vidíte?
Vaše otázky, prečo sme s ľuďmi málo komunikovali. Prečo sme dovolili, aby mediálne, spravodajské hry zatienili to podstatné, o čom sú parlamentné voľby, teda súťaž programov.
Nemala by strana zodpovedať na otázky pred voľbami, aby zabránila možnému fiasku?
Zodpovedali sme na všetky otázky.
Beháte dlhé trate. V ktorej časti maratónu sa nachádzate v rámci politiky?
Fúha. Také horšie ja, ale to vás strašne vydesím, keď vám to poviem, mi našepkáva, že na obrátke, lebo som 21 rokov v politike. Ale čo by na to povedal Sulík? (smiech) Ten by ma ukrižoval. Neviem. Nerozmýšľam takto. Keby ste sa ma opýtali, na koľkom kilometri som z pohľadu parlamentných volieb, povedal by som, že na takom 35., 36., 37.
Zaujíma ma všeobecne v rámci politiky.
Vidíte a mňa zaujímajú parlamentné voľby. Úpenlivo sa uchádzam o vaše porozumenie, lebo maratón sa rozhoduje na 37. kilometri, teraz ide do tuhého, teraz sa láme chlieb. Teraz chcú ľudia od nás počuť, ako chceme formovať Slovensko po 10. marci.
Nebojíte sa, že skončíte ako Mečiar, ktorého strana sa nedostane do parlamentu?
SDKÚ sa dostane do parlamentu, som si istý. Som o tom presvedčený. Urobíme slušný výsledok. Ale platí to, čo ste odo mňa viackrát počuli, dnes Slovensko, eurozóna, EÚ, potom SDKÚ a potom ja.
Chcete byť vo vláde po voľbách?
Neviem, pol sekundy som o tom nerozmýšľal.
Už nechcete byť ministrom zahraničia?
Pol sekundy som o tom nerozmýšľal, ale chcel by som ním byť. Keď sa takto pýtate, mňa tá práca veľmi baví.
Ako si predstavujete svoj odchod z politiky?
Neviem.
Vôbec nad tým nerozmýšľate?
Nie.
Keď chodíte vlakom za voličmi, pýtajú sa vás, kedy si plánujete povedať - stačilo, odchádzam.
Ani jednu takúto otázku som nedostal. 19. januára som sadol na IC, prešiel som celé Slovensko, takúto otázku som nedostal.
Čo pociťujete, keď Sulík vyhlasuje, že s vami nepôjde do vlády a že by už mali z politiky odísť presluhujúci politici?
Uvedomujem si, že niekedy stačí politikovi aj rok, aby ukázal, že je presluhujúci.
Sulík presluhuje?
To ste sformulovali vy, ja som sa vyjadril principiálne a zásadne, čím som chcel naznačiť, že to vôbec nezávisí od veku. Ronald Reagan v mojom veku netušil, že sa stane prezidentom USA.
Mal by Sulík skončiť v politike?
Neviem. To je výsostne jeho vec a SaS. Voľby.
Čo by ste odkázali voličovi, ktorý chce voliť SDKÚ, ale nechce voliť vás? Je zmena po 10. marci v SDKÚ možná?
Takémuto voličovi by som odkázal, že sa určite nesklame.
Čo si má volič dešifrovať pod tým, že sa nesklame?
On mi porozumel.
Kompletný videozáznam rozhovoru si môžete pozrieť na tv.sme.sk (piano) >>

Beata
Balogová
