BRATISLAVA. Zákonné nezrovnalosti sa v konečnom dôsledku premietnu do výšky reálnej odmeny za členstvo v okrskových volebných komisiách, upozorňuje Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) v súvislosti s predčasnými parlamentnými voľbami, informoval agentúru SITA hovorca združenia Michal Kaliňák.
Členovia okrskových volebných komisií majú svoju prácu honorovanú a tento príjem musí byť riadne zdanený, argumentuje združenie. Problém vidia vo vnímaní výkonu práce vo všeobecnom záujme ako závislej práce. "To v praxi znamená, že mestá a obce by za členov komisií mali platiť aj zdravotné odvody. Nepovažujeme okrskové volebné komisie za orgány územnej samosprávy, ale za volebné orgány,“ konštatuje výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány.
Podľa názoru združenia výkon členov volebných komisií nemá povahu zmluvného vzťahu medzi zamestnávateľom a zamestnancom, ale je výkonom vo verejnom záujme tých ľudí, ktorých do komisií nominovali kandidujúce politické strany. „Práve preto považujeme za dôležité, aby štát v plnej miere uhradil samosprávam povinné odvody zaplatené obcou za členov komisií a zapisovateľov,“ zdôrazňuje Turčány.
Dodal, že v tomto momente to nie je jasné a preto ešte pred samotnými voľbami považujú za dôležité upriamiť pozornosť na to, že voľby sú preneseným výkonom štátnej správy, pričom mestá a obce ho zabezpečujú organizačne a technicky, ale nie finančne. Podľa neho je momentálny stav nejasný, a preto aj sčasti chaotický. „Je dôsledkom nejednotného výkladu a aplikácie zákonov,“ uvádza Turčány.
Združenie je presvedčené, že aj napriek týmto problémom samosprávy úspešne zvládnu všetky svoje úlohy a povinnosti a prispejú k bezproblémovému priebehu parlamentných volieb. Ako uviedol Kaliňák, tiež očakávajú, že po volebnom víkende sa štát prihlási k plnému financovaniu úhrad do poisťovní tak, aby v konečnom dôsledku neboli ukrátení ani členovia komisií, ale ani samosprávy.