Mimoparlamentné strany vyzvali voličov, aby hlasovali za strany, ktoré nie sú v parlamente.
BRATISLAVA.
Ich spoločným cieľom je výmena štandardných parlamentných strán a subjektov, ktoré sú zaťažené minulými kauzami a prepojené na finančné skupiny. K výzve sa pripojila Strana občanov Slovenska (SOS), Náš kraj, SDĽ, Strana zelených, Robíme to pre deti - SF a PRÁVO a SPRAVODLIVOSŤ.
"Naša výzva znie: nevoliť strany, ktoré sú v parlamente. Boli tu 22 rokov, urobili niečo dobre, to určite, ale kam doviedli to Slovensko, to sami občania cítia a vidia," komentoval predseda SOS Peter Marček. Výzvu prišiel osobne podporiť aj predseda SDĽ Jozef Ďurica, ktorý sa naposledy na riadení krajiny podieľal v roku 1989.
"Dvadsaťdva rokov som pozoroval, čo sa tu deje, ako budú napĺňať politici svoje slová, o ktorých nás presviedčali a po 22 rokoch som si povedal, že už odmietam sa vadiť s televízorom a pokúsim sa ešte vrátiť späť do politického života," povedal.
Spoločnú tlačovú konferenciu zúčastnené strany využili aj na to, aby predstavili svoje programové priority. Prízvukovali pritom hlavne na ekonomické problémy Slovenska a vysokú nezamestnanosť. Zároveň poukázali na to, že sú v tejto predvolebnej kampani znevýhodňovaní.
Dôvodom je údajne neobjektívny prístup pri tvorbe predvolebných prieskumov verejnej mienky či menší mediálny priestor.
Marček túto skutočnosť ilustroval na medializovanom prípade, keď sa objavili informácie o údajnom pláne presunúť aktíva tranzitného plynovodu SPP na dcérsku spoločnosť Eustream.
Na tento zámer ako prvá upozorňovala SOS, a to ešte v pondelok (5.3.), no médiá sa ním začali aktívne zaoberať až po stredajšom (7.3.) brífingu predsedu Smeru Roberta Fica.
Sumárna podpora všetkých šiestich spomínaných mimoparlamentných strán by podľa februárového prieskumu verejnej mienky agentúry Focus nedosiahla ani tri percentá rozhodnutých voličov.