bytov. Ako povedal riaditeľ Ligy aktivistov Columbus Igboanusi, petíciou porušili jej organizátori viaceré medzinárodné dokumenty, ústavu a petičný zákon.
O poznatkoch budú informovať kompetentné inštitúcie OSN a Európskej únie. Podľa toho, ako sa vyvinie situácia v Dobšinej, zvážia podanie na Ústavný súd.
Na petičné hárky sa od 16. júla podpísalo takmer 2800 občanov mesta. Na základe výsledkov petície Mestské zastupiteľstvo v Dobšinej zrušilo 5. augusta svoje vlastné uznesenie z marca tohto roku, podľa ktorého mala samospráva riešiť životné podmienky pre neprispôsobivých obyvateľov.
Primátor mesta Ján Vozár sa včera stretol s riaditeľom Ligy aktivistov pre ľudské práva. „V súvislosti s naším mestom bolo uverejnených množstvo dezinformácií. My sme nezrušili výstavbu sociálnych bytov, pretože žiadnu sme ani neschválili. Zastupiteľstvo odsúhlasilo len návrh, podľa ktorého sme chceli koncepčne riešiť problém s neprispôsobivými občanmi. Netýka sa to len Rómov, ale aj občanov, ktorí si neplnia svoje povinnosti voči mestu,“ zdôraznil primátor.
Podľa jeho vyjadrenia sa mesto nezrieklo zodpovednosti za svojich občanov: „Komisie pri mestskom zastupiteľstve zhodnotia celkovú situáciu a na základe analýzy navrhnú riešenia. Až po verejnej diskusii môžeme rozhodnúť, ako ďalej. Myslím si, že celá záležitosť sa zbytočne zdramatizovala. Musíme počkať, kým sa napätá atmosféra upokojí.“
Paradoxné je, že petíciu proti výstavbe bytov podpísali aj Rómovia, ktorí by v nich mali žiť. Starosta Vozár má pocit, že zámer samosprávy nepochopili ani organizátori petičnej akcie, ani mnohí signatári. „Podľa organizátorov výstavba bytov by prilákala do Dobšinej Rómov z okolia. Dobšinskí Rómovia si zase myslia, že sociálne byty by mali obývať privandrovalci. Ani jedno, ani druhé nie je pravda. Keby som niečo také podpísal, musel by som odstúpiť z funkcie,“ tvrdí Vozár.
V Dobšinej žije podľa posledného sčítania ľudu 4896 obyvateľov, k rómskej národnosti sa prihlásilo 441. Podľa neoficiálnych odhadov však Rómovia tvoria viac ako tretinu. „Mnohí z nich žijú skutočne v zlých podmienkach, živelne si stavajú chajdy v rómskej kolónii. Chceme tomu predísť.
Na výstavbe by mali spolupracovať. Nemôžeme sa tváriť, že tento problém tu nie je. Čím neskôr ho budeme riešiť, tým horšie pre nás,“ dodáva primátor.
Podľa jeho vyjadrenia o porušovaní ľudských práv zo strany mesta nemôže byť ani reč.
MIKULÁŠ JESENSKÝ
a tasr