Okoloidúci sa aj kvôli hustému sneženiu pristavovali len zbežne.
BRATISLAVA. Okoloidúci sa aj kvôli hustému sneženiu pristavovali len zbežne, nelákalo ich ani vystúpenie na pódiu s profesionálnou hudobnou aparatúrou. Na bezpečnosť a pokojný priebeh podujatia dohliada niekoľko policajných hliadok, ktoré však situáciu monitorujú len z hliadkových vozidiel.
"Predpokladáme, že to asi bude aj počasím, ktoré vyzerá skôr ako pred vianočnými trhmi a nie v marci, to nám troška skomplikovalo situáciu. Ale my predpokladáme, že ľudia sa nakoniec nejakým spôsobom, aspoň pár odhodlaných, ktorí chcú zmeniť niečo v tejto krajine, sa zíde a vyjadrí svoj názor," komentoval účasť Marek Kravjar.
Kravjar sa pôvodne zúčastňoval a podporoval originálne protesty Gorila. Dnes sa však už od organizátorov týchto demonštrácií dištancuje. Prekážalo mu, že organizátori reálne nebránili protestujúcim pri znečisťovaní budov i niektoré ich postoje. "Tých ľudí, ktorí sú tam na námestiach, podporujeme, nepodporujeme organizátorov, aj keď máme mnohé spoločné myšlienky," dodal.
Výber priestoru pred historickou budovou Národnej rady SR nebol náhodný. Demonštranti chcú predniesť svoje požiadavky lídrom piatich parlamentných strán, ktorí majú vo večerných hodinách pricestovať práve do týchto priestorov na natáčanie predvolebnej televíznej diskusie. Svoje požiadavky zhrnuli účastníci do piatich bodov. Požadujú zabezpečenie transparentného financovania politických strán, úpravu pravidiel lobingu, novú ústavu a zmenu volebného zákona. Súčasťou ich požiadaviek je aj riadne došetrenie káuz ako je Gorila či nástenkový tender.
Demonštrácie proti Gorile budú pokračovať už v piatok (9.3.). Deň pred voľbami by sa mali mítingy uskutočniť v Bratislave, Košiciach, Žiline, Trnave, Nitre, Spišskej Novej Vsi, Poprade, Trenčíne a Banskej Bystrici. Otázny je počet účastníkov. Na poslednom proteste v Bratislave 2. februára počet demonštrantov nepresiahol päť stoviek a klesajúcu návštevnosť zaznamenali aj na mítingoch v iných mestách.