BRATISLAVA. Polícia neprezradila, ako chce zabrániť možnému kupovaniu hlasov pred volebnými miestnosťami. Jej prezídium iba napísalo, že volebnej korupcii budú venovať „osobitnú pozornosť“.
Predčasné voľby sú prvým ľudovým hlasovaním, odkedy platí novela, že kupovanie hlasov je trestným činom. Postihovať možno tých, čo úplatok dávajú, ale aj prijímajú. Páchateľom hrozí jeden až päť rokov väzenia.
Policajti už dostali štyri podnety. „Po jednom v Bratislave a Trebišove, dva v Poprade,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.
Prvé dva preverujú, v prípade popradských hlásení už začali trestné stíhanie. Rómovia tam kontaktovali miestnych funkcionárov SaS a SDKÚ, že vedia zabezpečiť stovky hlasov.
Čakajú udania kúpených
Tresty
Čo hrozí za kupovanie
- kto upláca voliča, môže ísť za mreže až na dva roky,
- voličovi za prijatie úplatku hrozí až ročné väzenie,
- na päť rokov možno odsúdiť, ak korumpuje verejný činiteľ.
Dokázať ovplyvňovanie voliča môže byť zložité, upozorňuje právnička Lucia Kurilovská z Univerzity Komenského v Bratislave.
Za jasný príklad korupcie považuje, keď niekto rozdá voličom potraviny, ak dajú hlas konkrétnej strane a hlasovanie si skontroluje tým, že musia po voľbe priniesť zvyšné hlasovacie lístky.
„Polícia len ťažko vystopuje takéto konanie, pokiaľ ho niekto nenahlási,“ vraví Kurilovská.
Nečestným praktikám môžu podľa štátneho tajomníka ministerstva vnútra Maroša Žilinku z KDH zabrániť aj policajní agenti. Priznáva však, že najviac sa dá dosiahnuť vďaka udaniam od voličov. „Ak príde občan, ktorý dostane televízor alebo mikrovlnku, vďaka spolupráci sa vyhne trestnému stíhaniu.“
Podozrenia z kupovania sa objavili aj počas volieb v roku 2010. Únia Rómov Slovenska tvrdila, že strany si kúpili tisícky hlasov, najviac na východe krajiny. Voliči podľa nej za hlas brali tri až desať eur.
Pivo na mítingu odpúšťajú
Keď politici počas predvolebnej kampane núkajú alkohol, tričká alebo šiltovky s logom strany, nejde o podplácanie, tvrdí právnik Transparency Pavel Nechala.
„Na mítingoch strany podávajú pivo alebo guláš, aby spríjemnili prezentovanie programu a cieľov politickej strany. Občanov priamo nenabádajú voliť určitým spôsobom,“ hovorí Žilinka.

Beata
Balogová
