Bratislava 13. augusta (TASR) - Legislatívna rada vlády (LRV) dnes prerokuje návrh na uzavretie zmluvy so Svätou stolicou o duchovnej službe katolíckym veriacim v slovenských ozbrojených silách a zboroch.
Návrh nadväzuje na základnú zmluvu medzi Slovenskom a Svätou stolicou, podpísanú 24. novembra 2000 vo Vatikáne. Podľa jej znenia má cirkev právo vykonávať pastoračnú službu v ozbrojených silách a policajných zboroch. Rovnako aj ich príslušníci majú právo zúčastňovať sa na bohoslužbách v nedeľu a v prikázané sviatky, ak to nie je v rozpore s plnením závažných služobných povinností.
Na Slovensku pôsobí Katolícka cirkev v rezorte obrany už sedem rokov a v Zbore väzenskej a justičnej stráže šesť rokov. Na Ministerstve vnútra SR a v Policajnom zbore doteraz neúčinkovala.
Duchovní podľa kánonického práva aj počas trvania služobného pomeru podliehajú biskupovi diecézy, z ktorej boli pre pôsobenie v armáde uvoľnení. V služobnom pomere sú podriadení služobne nadriadenému. Ich počet je stanovený tak, aby bol približne jeden duchovný na tisíc vojakov.
Náklady na personál ordinariátu budú predstavovať približne 16,8 milióna korún. Duchovní v rezorte obrany majú v súčasnosti plánované dôstojnícke hodnosti v súlade s koncepciou a Kariérnym poriadkom. Podmienkou prijatia za vojenského duchovného je 5-ročná prax v civilnej pastorácii a neprekročenie vekovej hranice 45 rokov. Každý záujemca z radov kňazov cirkvi musí okrem splnenia uvedených podmienok dostať súhlas diecézneho biskupa (rehoľného predstaveného, ak je člen rehole) k vstupu do služobného pomeru a následné písomné uvoľnenie z diecézy do pastorácie v ozbrojených silách.
Legislatívci sa budú zaoberať aj návrhom vládneho nariadenia, ktorým sa vyhlasuje záväzná časť Koncepcie územného rozvoja Slovenska 2001, dodatkom k návrhu na uzavretie Zmluvy medzi SR a ČR o železničnej privilegovanej peážnej doprave v mimoriadnych situáciách a návrhom na uzavretie medzivládnej dohody s Helénskou republikou o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave.
Na rokovacom stole sa ocitne i návrh na pristúpenie SR k Dohovoru UNIDROIT o ukradnutých alebo nezákonne vyvezených kultúrnych predmetoch.