TREBIŠOV. Legislatívne zmeny ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej sú zásahom do nezávislosti súdnictva, považovať diskriminačné žaloby sudcov na štát pre rozdielne platy ako majú špeciálni sudcovia za nezákonné, neetické, amorálne je likvidáciou ústavou garantovaného základného práva každého občana domáhať sa ochrany na súde.
Takéto stanovisko prijala včera Súdna rada na výjazdovom zasadnutí v Trebišove. Navrhol ho člen rady Juraj Sopoliga, ktorý ministerku označil za „kata spravodlivosti na Slovensku“.
„Ministerstvo spravodlivosti využíva všetky dostupné právne a legitímne prostriedky na to, aby v tejto organizovanej akcii, ktorá môže vyjsť občanov na vyše 70 miliónov eur boli obhájené záujmy Slovenskej republiky a jej občanov,“ povedal o diskriminačných žalobách Peter Bubla, hovorca ministerky s tým, že nerozumie, prečo sa Sopoliga skrýva za Súdnu radu.
Predseda Najvyššieho súdu a Súdnej rady Štefan Harabin konštatoval, že hneď po nástupe nového vedenia rezortu by sa mala rada snažiť zastaviť „antireformu“ justície.
Súdna rada meškala dve hodiny, rokovať začala neskôr, lebo Štefan Harabin sa zdržal v Košiciach na stretnutí so sudcami a považoval za „neúctu“ odísť v čase, keď preberali závažné problémy v súdnictve.
Rada opäť nezvolila podpredsedu Najvyššieho súdu. Dôvodom bola neprítomnosť šiestich z osemnástich členov.
Funkcia nie je obsadená od 30. mája 2010, keď sa skončilo funkčné obdobie bývalej podpredsedníčky súdu Daniely Švecovej.

Beata
Balogová
