BRATISLAVA. Po desiatom marci zostane obciam po celom Slovensku niekoľko ton nevyužitého papiera po voličoch, ale aj nevoličoch. Čo sa s nimi stane, určí obec.
„Nevydané hlasovacie lístky, ako aj hlasovacie lístky, ktoré volič nepoužil, musia obce uchovať do 30. apríla tohto roka. Po tomto termíne ich môžu zlikvidovať,“ vraví hovorkyňa ministerstva vnútra Ľubomíra Miklovičová.
Počkajú na ďalšie voľby
Bratislavská mestská časť Staré Mesto lístky uchová až do konania budúcich volieb.
„Sú archivované, ak by došlo k prepočítavaniu hlasov alebo prepočítaniu lístkov, ktoré boli celkovo vydané,“ vraví hovorca mestskej časti Tomáš Halán.
Po nasledujúcich voľbách si po ne príde špecializovaná firma a dá ich recyklovať. „Nespaľujú sa,“ vraví hovorca.
Papier deťom
V obci Sveržov pri Bardejove nepoužité lístky využijú prakticky.
„Používame ich ako ,šmiráky'. Ak sú z jednej strany nepopísané, posúvame ich napríklad do škôl, kde si na ne deti kreslia a píšu,“ vraví starosta Pavol Ceľuch.
„Niekedy sa rodičia sťažujú, že je to nejaká predvolebná kampaň, že ich deti píšu na kandidátku tej-ktorej strany, vždy sa to však vysvetlí,“ smeje sa starosta.
Využijú aj obálky – posielajú v nich poštu.
Viac strán, viac papiera
Spotreba papiera na voľby oproti tým minulým narástla.
Kým v roku 2010 to bolo 700 ton, desiateho marca sa spotrebuje až 830 ton papiera na 119 miliónov hlasovacích lístkov, 4,6 milióna zoznamov zaregistrovaných kandidátov, obálky a iné tlačoviny.
V roku 2010 kandidovalo osemnásť strán, v týchto voľbách ich je až 26.

Beata
Balogová
