BRATISLAVA. Juraj Široký, Vladimír Poór, Jozef Brhel, Ján Gabriel, Ivan Kiňo či Andrej Babiš. Mená týchto podnikateľov by ste v zozname sponzorov strany Smer hľadali márne, hoci sú označovaní za mecenášov najsilnejšej strany.
Hoci na zjavný nepomer medzi drahými volebnými kampaňami a priznanými výdavkami pravidelne upozorňujú odborníci, po marcových voľbách sa toho zrejme veľa nezmení.
Väčšina strán vo volebných programoch financovanie strán meniť neplánuje, výnimkou je napríklad SaS, ktorá navrhuje zrušiť príspevok na mandát, no príspevok na činnosť navrhuje vyplácať už od volebného zisku dvoch percent.
Prieskum oberá SDKÚ
Štát dnes stranám, ktoré získajú vo voľbách viac ako tri percentá, vypláca príspevky za získané hlasy a tiež na činnosť, parlamentným stranám navyše prispieva na mandát.
Ak by sa sobotňajšie voľby skončili ako v poslednom prieskume agentúry Focus z konca februára, sedem parlamentných a dve mimoparlamentné strany by si rozdelili vyše 44,5 milióna eur.
Takmer 20 miliónov z tejto sumy by získal víťaz volieb Smer, najmenšia parlamentná strana SaS by zinkasovala od štátu 2,7 milióna.
Najviac by si však pohoršila SDKÚ, ktorá by v najbližších štyroch rokoch dostala vyplatených len 2,8 milióna eur, čo je dokonca o milión menej, ako získala v tomto volebnom období za rok a pol.
Aspoň čiastočne môže zmeniť financovanie strán záväzok, ku ktorému politikov vyzvala Transparency International Slovensko a ďalšie mimovládne organizácie. Osem najsilnejších strán s výnimkou SNS v ňom sľúbilo sprísnenie kontroly financovania. To má spočívať napríklad v zriadení nestranného kontrolného úradu či vo vyšších sankciách.
Sponzor je chránený
Prepočet
Koľko by strany dostali za voľby
Smer: 39,7% – 19,89 milióna eur;
KDH: 10,4% – 5,69 milióna eur;
Most-Híd: 7,0% – 3,79 milióna eur;
OĽaNO: 6,7% – 3,68 milióna eur;
99%: 5,2% – 2,85 milióna eur;
SDKÚ: 5,1% – 2,81 milióna eur;
SaS: 5,1% – 2,72 milióna eur;
SNS: 4,7%, 1,72 milióna eur;
SMK: 3,9%, 1,43 milióna eur;
Spolu: 44,57 milióna eur.
Pozn.: Výpočty sú podľa preferencií Agentúry Focus z konca februára
Peniaze pre strany však môže najviac ovplyvniť prísľub naviazať príspevok zo štátneho rozpočtu na dary od súkromníkov.
Čím viac by strana od nich vybrala, tým viac by jej poskytol aj štát.
„Náš cieľ bol, aby sme strany viac motivovali na odkrývanie súkromných príjmov a tiež aby sme podporili aj kultúru darcovstva politickým stranám,“ hovorí Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy.
Práve s týmto bodom však mali strany najväčší problém a viaceré ho podporili iba s výhradami. SDKÚ a SaS pripísali do dotazníku poznámku „obmedzene“, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti zase otáznik.
Poslanec SDKÚ Kamil Homoľa sa obáva, že by strany nedokázali získať dostatok sponzorov, ktorí by za dar nečakali protislužbu.
„Darcovské prostredie je u nás deformované, kto dal dar strane, vždy sa našla nejaká sesternica z tretieho kolena, ktorá ho spojila s nejakou štátnou zákazkou,“ tvrdí.
Otvorený účet v banke
Upraviť aspoň podmienky volebnej kampane sa v tomto volebnom období pokúsilo ministerstvo vnútra, po páde vlády však návrh predložiť nestihlo.
Ministerstvo navrhovalo, aby peniaze na kampaň musela strana viesť na osobitnom bankovom účte.
Presnú evidenciu mali viesť politici na všetky položky nad sto eur a v prípade nezrovnalostí by stranám mohla ústredná volebná komisia udeliť až stotisícovú pokutu.
Ešte ďalej zachádza v reforme financovania strán české ministerstvo vnútra.
V novom zákone chce stranám prikázať zaviesť transparentné účty, ktoré by sa premietali na ich webové stránky. Voliči by tak mohli všetky príjmy aj výdavky sledovať on-line.
„Ak by videli, že sa v ich meste usporiadal veľký volebný koncert s Karlom Gottom, hneď by si mohli v účtovníctve overiť, koľko to stálo,“ hovorí David Ondráčka z českej pobočky Transparency International.

Beata
Balogová
