BRATISLAVA. Projekt Ministerstva životného prostredia SR dá odpovede na otázky, kde najčastejšie trápia ľudí zosuvy a povodne, ale aj ako možno predchádzať ohrozeniu životov ľudí a škodám na majetku. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa envirorezortu Beatrice Hudáková.
Výsledky projektu schválila Komisia pre posudzovanie a schvaľovanie výsledkov geologických správ.
"Projekt zmapoval územie v rozsahu 4 000 kilometrov štvorcových, hlavne na severe Slovenska, pretože túto oblasť najviac postihujú zosuvy či povodne," informovala hovorkyňa. Výstupom sedemročného mapovania zosuvov je podľa jej slov takmer 600 máp, ktoré jednoduchou formou ukážu, ktoré oblasti sú hrozbou pre životy a majetok obyvateľov, mapy postupne sprístupnia na stránke www.geology.sk.
V poslednom období Slovensko stále častejšie trápia extrémne prejavy klimatických zmien, z čoho najviditeľnejšími prejavmi sú práve zosuvy a povodne. Prioritou envirorezortu je podľa Hudákovej chrániť životy a majetok ľudí.
"Je to aj cieľom projektu Inžinierskogeologické mapovanie svahových deformácií v najohrozenejších územiach flyšového pásma v mierke 1:10 000, ktorý ministerstvo realizovalo v zosuvných oblastiach severného Slovenska," uviedla.
Geológovia vytvorili 285 účelových inžinierskogeologických máp a 285 máp zosuvného a povodňového hazardu, ktoré prehľadným spôsobom podľa farieb zelená, oranžová, červená, hodnotia nebezpečenstvo vyplývajúce zo zosuvov a povodní.
"Mapy predstavujú významný poklad pre územné plánovanie a umožnia orientovať ľudské aktivity do takých oblastí, kde sú hrozby zosuvov a povodní najnižšie," dodala pre agentúru SITA hovorkyňa envirorezortu Beatrice Hudáková.