Podľa Dzurindu ľudia majú morálnu povinnosť ísť voliť, ktorá vyplýva z výhod parlamentnej demokracie.
BRATISLAVA. Ako povedal pre agentúru SITA, chápe, že je veľká frustrácia a hnev spoločnosti, ale voliči by mali zvážiť, či by nemala vzniknúť taká vláda, ktorá bude vybraná na základe slušnej účasti ľudí vo voľbách.
„Ľudia by mali zvážiť, či Slovensko potrebuje alebo nepotrebuje v ďalšom období vládu, ktorá bude schopná reagovať na veci, o ktorých sa nám ani nesnívalo, že ich niekedy vláda bude musieť riešiť. Ako napríklad permanentný euroval, európske rozhodnutia, fiškálna únia. Toto sú všetko veci, kde by ľudia mali trochu dať nabok hnev a frustráciu a mali by si povedať, že Slovensko potrebuje vládu, ktorá musí byť normálne vybraná,“ zdôraznil Fico.
Ak by sa Fico staval k politike ako Machiavelli cynicky, tak by povedal, aby ľudia nešli voliť, lebo Smeru vyhovuje nízka účasť. Smer má totiž veľmi disciplinovaný elektorát, ktorý zväčša do volieb prichádza.
„Ale nechceme, aby neustále klesal počet ľudí, ktorí prichádzajú k urnám, pretože ak to bolo niekedy takmer 85% a teraz to má byť menej ako 50%, to len svedčí o tom, že politická scéna na Slovensku je veľmi vyčerpaná a potrebuje radikálne rozhodnutia,“ uviedol Fico.
Facky, ktoré dostala a zaslúžene slovenská politika v posledných rokoch, by mali podľa neho politikov prebrať.
Politická scéna by si mala podľa Fica urobiť inventúru. Mala by povedať, či vyhovuje volebný zákon, či majú politické strany zostať anonymné vo vzťahu k voličom, keď nemáme volebné obvody a všetci sú na jednej kandidátke.
„Musíme sa porozprávať o financovaní strán, či je správne, aby strany, ktoré majú 3%, by mali dostávať peniaze zo štátneho rozpočtu. Či je správne, aby bola hranica na vstup do parlamentu 5%. Potrebujeme naozaj v parlamente osem-deväť politických subjektov? Z toho dva zložené z polobláznov? Toto sú otázky, ktoré sú veľmi, veľmi akútne. A preto si myslím, že existuje veľa dôvodov na to, aby vláda bola reprezentatívna,“ dodal Fico.
Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda v rozhovore pre agentúru SITA upozornil, že nie vždy mali ľudia rovné volebné právo.
„Ale keď už volebné právo máme všetci, tak by sme ho mali vziať, alebo mu porozumieť, aj ako svoju občiansku povinnosť. To, ako sa žije na dedine, v meste, v regióne, v širšom spoločenstve, to závisí od každého z nás. Ale samozrejme to závisí aj od reprezentantov, ktorých si zvolíme,“ povedal.
Podľa neho by ľudia mali ísť voliť preto, že je tu morálna povinnosť, ktorá vyplýva z výhod parlamentnej demokracie. Ale mali by ísť voliť aj z rýdzo pragmatických a individuálnych záujmov.