BRATISLAVA. Strana 99 percent sa môže zúčastniť na voľbách, vyhlásil v piatok policajný prezident Jaroslav Spišiak. Pochybnosti, či mali pri registrácii dosť platných podpisov, nevyvrátil.
„Voľby prebehnú legálne a legitímne,“ vyhlásila zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová.
Spišiakovo vystúpenie strana pochopila ako potvrdenie svojej legitímnosti a zopakovala, že vyšetrovania pár dní pred voľbami ju malo poškodiť. Spišiak sa vyhýbal konkrétnym číslam o sfalšovaných podpisoch. Strana odovzdala v novembri takmer 15-tisíc podpisov, na vznik treba 10-tisíc.
Ak pred týždňom Spišiak hovoril, že polícia má už 70 percent podpisov preverených, teraz vysvetľuje, že za takým množstvom údajných podporovateľov novej strany sa policajti v tom čase len vydali. Nie všetkých našli, sú takí, čo si na podpis nespomenuli. Niektoré údaje policajti nerozlúštili, a tak nevedeli za kým ísť.
Preverovať podpisy budú aj po voľbáchVeľká skupina ľudí na mieste trvalého bydliska dlhodobo nebýva. „Ak šesť rokov niekto žije v Británii, mohol sa vrátiť na Slovensko, podpísať hárok a ísť späť? Toto všetko musíme vyšetriť, hoci sa to na prvý pohľad zdá nelogické,“ hovorí Spišiak.
V preverovaní budú policajti pokračovať aj po voľbách. Začali trestné konanie pre podozrenie z podvodu, ale aj nezákonného nakladania s osobnými údajmi.
Ministerstvo vnútra tvrdí, že na sfalšovanie neprišlo v novembri preto, že hárky sa kontrolujú náhodne a vtedy preverovanie dopadlo dobre.
Opäť sa podpismi začalo zaoberať až vo februári po podnete mládežnikov SDKÚ.
Asi nikto Spišiakovi neverí, že polícia naozaj nevie, či strana zozbierala desaťtisíc podpisov, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Voľby sa nechystajú spochybniť ani ich rivaliČo bude so stranou, ak jej neostane 10-tisíc hlasov, nikto nehovorí. „Ministerstvo vnútra nie je kompetentné zrušiť zaregistrovanú stranu,“ povedala Škultétyová.
Návrh na zrušenie strany by mohla dať Najvyššiemu súdu Generálna prokuratúra. Tá hovorí, že konať má ministerstvo vnútra. To návrh na zrušenie môže dať, ak strana porušuje zákon. V čase odovzdania sfalšovaných podpisov však oficiálne neexistovala.
V prípade, že sa 99 percent dostane do parlamentu, voľby sa nechystajú spochybniť ani ich rivali. „Ľudia už prekukli, že v prípade 99 percent ide len o v pozlátke zaobalený podvod, takže nemáme obavy, že by sa mohli dostať do parlamentu,“ hovorí Igor Matovič z Obyčajných ľudí a nezávislých osobností.
O napadnutí volieb neuvažovali ani v SMK či SNS, ktoré boli 99 percentám preferenčne blízko.

Beata
Balogová
