BRATISLAVA. Blokovanie miest za plentami, fiktívnu stranícku agitáciu či kupovanie hlasov očakáva počas soboty polícia.
O možných provokáciách a porušovaní volieb písal policajný viceprezident Ľubomír Ábel ešte v pondelok odboru volieb a referenda na ministerstve vnútra.
V piatok k možným narušeniam priebehu volieb zvolalo tlačovku ministerstvo vnútra.
List zaujal Smer
„Narušitelia v jednotlivých volebných okrskoch si prevezmú volebné hárky a odídu za plentu, pričom z tohto priestoru neodídu a budú blokovať možnosť voliť ostatným obyvateľom volebného okrsku,“ píše napríklad o jednej z možných hrozieb Ábel v liste.
Ako prvý o ňom vo štvrtok večer informoval Smer, ktorý má byť podľa listu kompromitovaný fiktívnou agitáciou v prospech strany. Dvojice ľudí podľa listu majú prísť do volebných miestností alebo pred ne s letákmi Smeru.
„Cítime za týmito provokáciami politické strany, ktoré nevedia prekročiť päťpercentnú hranicu a ktoré si myslia, že znehodnotením volieb môžu vyvolať opakované parlamentné voľby,“ hovoril ešte vo štvrtok šéf Smeru Robert Fico.
„Urobíme všetko preto, aby čo najviac ľudí regulárne odvolilo,“ odpovedal na Ficove slová Ivan Weiss z hnutia 99 percent.
„Od Roberta Fica je to klasická paranoja, ktorou štandardne pred voľbami trpí,“ povedal Igor Matovič, šéf OĽaNO.
Fico na nelegálnu kampaň upozorňoval aj pred voľbami v roku 2010. Deň pred voľbami informoval o nálepkách so sloganom Nevoľte SDĽ a logom Smeru. Z činu obvinil mimoparlamentnú SDĽ.
Polícia už zatýkala
Okrem možných provokácií má polícia podľa jej prezidenta Jaroslava Spišiaka aj informácie o kupovaní hlasov v sociálne slabých komunitách, najmä na východe Slovenska.
„Zaznamenali sme štruktúru 31 organizátorov, ktorí mali presné rozpisy, koľko voličských hlasov takýmto spôsobom zabezpečia,“ povedal Spišiak. Časť z nich už polícia zadržala.
Cena jedného hlasu by podľa šéfa polície mala byť päť eur. Hovorí, že polícia získala informáciu od jednej banky, podľa ktorej klient požadoval výber hotovosti v päťeurových bankovkách.
Ábel včera upokojoval situáciu. „Garantujeme, že voľby budú pokojné a slobodné.“ Zabezpečiť to má aj posila vyše päťtisíc policajtov, ktorí budú dohliadať na poriadok.
Zápisnice budú prenášať autami
Údaje do centrály prídu fyzicky. Štatistický úrad tvrdí, že na hackerov je pripravený.
BRATISLAVA. Na možný útok hackerov je vraj Štatistický úrad pripravený. Ako, nechce povedať.
„Štatistický úrad vo svojom bezpečnostnom projekte pre voľby podrobne analyzoval riziká, ktoré môžu ohroziť spracovanie výsledkov volieb, a pripravil prísne technické, organizačné a personálne opatrenia na elimináciu rizík,“ vraví jeho hovorca Marián Jánošík.
„Opatrenia nie sú určené na zverejnenie,“ odmietol ich spresniť.
Výsledky z jednotlivých volebných miestností sa budú podľa Štatistického úradu a ministerstva vnútra prenášať komisiám na vyšších úrovniach a do centrály vo fyzicky doručených zápisniciach.
„Po skončení hlasovania volebná komisia sčíta hlasovacie lístky odovzdané pre jednotlivé strany a vylúči neplatné lístky,“ vysvetľuje Ľubomíra Miklovičová z komunikačného odboru ministerstva.
Potom komisia spočíta prednostné hlasy. „Dvojmo vyhotoví zápisnicu o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku,“ pokračuje Miklovičová.
Predseda komisie potom jednu zápisnicu odovzdá obvodnej volebnej komisii. Zápisnicu o počte hlasov v obvode spíše aj ona a doručí Ústrednej volebnej komisii.
„Zápisnice sa doručujú len osobne,“ prízvukuje Miklovičová.
(jkr)

Beata
Balogová
