SME
Utorok, 17. máj, 2022 | Meniny má Gizela

Minúta po minúte: Voľby vyhral Smer a KDH je druhé

Voľby sa skončili. Prvé odhady hovoria o víťazstve Smeru. Na hrane sú SMK aj SNS.

Červený balónik Sulíkovi dlho nevydržal.Červený balónik Sulíkovi dlho nevydržal. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

Minútu po minúte z volebného dňa sme ukončili. Volebnú noc a sčítavanie hlasov môžete sledovať v novom článku tu.

22:00 Predčasné parlamentné voľby na Slovensku sa skončili. Presne o 22.00 h sa zatvorili dvere všetkých volebných miestností, výnimkou boli iba tri miestnosti v Šoporni. Hlasovanie sa tam posunulo o desať minút pre neskorší začiatok. Ústredná volebná komisia počas celého dňa označovala priebeh hlasovania za pokojný a bezproblémový.

21:56 Na Súmračnú prišiel Róbert Fico v koženej bunde. Doviezol ho Robert Kaliňák. "Našim cieľom bolo získať viac ako v roku 2010. Ak sme vtedy mali výsledok, ktorý sa blížil 35 percentám, verím, že Smer má na to, aby získal v týchto voľbách o niečo viac. Koľko to bude, teraz ťažko odhadnúť."

21:55 Poslanec za SDKÚ Ivan Štefanec bude považovať za úspech, ak bude SDKÚ vo vláde.

21:52 Sulík prišiel medzi novinárov: "Čo tak pochmúrne? Buďte veselší." Je si istý, že sa SaS do parlamentu dostane.

21:51 Práve prišiel do centrály Mostu minister pôdohospodárstva Zsolt Simon. Dúfa, že strana bude mať vo voľbách nad osem percent hlasov.

21:48 V troch volebných miestnostiach v Šoporni sa pre neskorší začiatok predĺži hlasovanie o päť až desať minút. Preto by sa prvé volebné prieskumy nemali zverejňovať skôr ako o 22:10.

21:45 Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič do štábu strany v známom bratislavskom pube stále nedorazil.

21:46 V centrále KDH je rušno a navonok dobrá, uvoľnená nálada. Chýba však stále minister vnútra Daniel Lipšic, ktorý vycestoval na východ krajiny pre požiar hradu Krásna Hôrka.

Novinári sa však pýtajú, kde je podpredsedníčka Jana Žitňanská a šéf ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka. Hovorca strany nevedel povedať. Žitňanská by vraj mala prísť neskôr.

21:47 Marián Greksa si myslí, že Sulík nemal od Radičovej zobrať červený balónik. "Sú na to veľmi zlé spomienky alebo skôr posmešné," hovorí.

21:34 Do centrály SMK prišiel predseda strany József Berényi. Pózuje nám s úsmevom. Pozitívne sú naladení aj niekdajší minister školstva László Szigeti a ďalší člen predsedníctva Iván Farkas, ktorí prišli krátko pred Berényim spolu s Miklósom Durayom.

21:36 Ani o pol desiatej sa kandidáti strany 99 % - občiansky hlas neukázali medzi novinármi. Namiesto toho sa zhromaždili v oddelených priestoroch, kde čakajú na prvé exit polly, ktoré by mali televízie zverejniť po desiatej hodine. Či ich príde niekto z lídrov okomentovať aj pred kamery, zatiaľ kandidáti neprišli médiám povedať.

Premiérka k matovičovcom nakoniec nepríde

21:35 Premiérka návštevu Obyčajných ľudí zrejme nestihne. Prichystanú kyticu ruží tak asi dostane niektorá z nádejných političiek.

21:25 Podpredseda SNS Rafael Rafaj okomentoval atmosféru v centrále ako štandardnú. "Rozprávame sa, hodnotíme." Ak by sa SNS nedostala do parlamentu, naprv sa na to dobre vyspí a potom sa rozhodne, čo ďalej," povedal.

21:20 Ľuďom chodia ešte aj vyše polhodinu pred uzavretím volebných miestností SMS správy: "Dobry den! Ak budete mat dnes cas a este ste neboli, chodte prosim volit. Vdaka! :) Ivan Weiss"

21:19 Voliť sa dá aj bez platného občianskeho preukazu. Volebné miestnosti sú otvorené do desiatej. Čitateľka z bratislavskej Petržalky má už neplatný občiansky preukaz. Po niekoľkonásobnom presviedčaní a návrate do volebnej miestnosti ju volebná komisia nechala voliť. Školitelia totiž členom okrskových volebných komisií hovorili, že neplatný občiansky preukaz nemá byť prekážkou voľby, ak sú voliči vo voličských zoznamoch a ich totožnosť môže dosvedčiť iný volič alebo člen komisie.

21:12 V centrále SMK sa rozbila fľaša vína, ktorú doniesla jedna z hostí zrejme pre prípad gratulácie. Prítomní rozmýšľajú, či črepy prinesú šťastie

21:09 V centrále KDH už prišlo na rad pečené prasa a jahňa.

21:14 Mikuláš Dzurinda prišiel do centrály SDKÚ krátko pred deviatou. "Cítim veľké napätie," povedal. "Pevne verím, že sa SDKÚ dostane do parlamentu. Krátko po ňom prišla aj premiérka Iveta Radičová. Bol to práve Dzurinda, kto ju presvedčil, aby vstúpila do politiky, keď jej ponúkol miesto ministerky práce.

21:08 Hodinu pred uzavretím volebných miestností je centrála SNS tichá. Hovorkyňa strany Jana Benková hovorí, že asi nebude možné sledovať bezprostredné reakcie jej predstaviteľov po oznámení prvých odhadov.

21:07 Odchádzajúca premiérka zaželala Sulíkovi, aby našiel partnerov, ktorí dokážu kompromisné riešenia.

21:04 Do Liberálneho domu dorazil bývalý kandidát Obyčajných ľudí Eugen Korda, ktorý pred vstupom na kandidátku pracoval v SME.

21:04 Mikuláš Dzurinda prišiel do centrály SDKÚ len pár minút predtým ako premiérka Iveta Radičová. Privítal ju vo dverách. "Náš príbeh jednými voľbami nekončí," povedala Radičová. Dzurinda cíti napätie, výsledok neodhadol.

21:01 Deviatka kandidátky OĽaNO Alojz Hlina si vie predstaviť, že zástupca Obyčajných pôjde po zverejnení výsledkov podať ruku ich pravdepodobnému víťazovi Robertovi Ficovi. „Patrí to k bontónu, ja by som s tým nemal problém, ale ešte sa musíme dohodnúť,“ povedal Hlina.

21:00 Sulík už prišiel o červený balónik. Praskol ho kandidát SaS, spevák Marián Greksa.

20:59 Hokejista Marek Uram, ktorý je na 20. mieste kandidátky SNS, verí, že sa strana dostane do parlamentu. Aká by bola podľa neho ideálna vládna koalícia, nechcel povedať.

"Chceli by sme byť súčasťou koalície". Uram nekomentoval, že Slota do centrály neprišiel. "Je to jeho slobodná voľba, ale dúfam, že ešte príde." Či už bude, alebo nebude v parlamente, chce pokračovať v športe.

TA3 sa drží programovej štruktúry

20:55 Spravodajská televízia TA3 sa pevne drží svojej programovej štruktúry a nenechá sa vyrušovať predčasnými voľbami. Sedemdesiat minút pred zatvorením volebných miestností môžeme sledovať reláciu Showbiz, v ktorej sa predviedol športový novinár Dušan Gabáni ako tenista, Henry Tóth so SĽUK-om ako najrýchlejší gitarista a teraz práve máme možnosť sledovať blok "móda na jar po taliansky." Ďakujeme za čerstvé informácie.

20:55 Premiérka Iveta Radičová hneď pri vystupovaní z limuzíny strčila Sulíkovi do ruky červený balónik. "Červený je preto, lebo modrý pustil," zdôvodňovala Radičová so smiechom.

20:52 Voliči krúžkujú aj ľudí, ktorí z kandidátok odstúpili. "Volil som Kordu," povedal nám sedemdesiatnik z bratislavského Starého Mesta. Keď sme mu povedali, že nekandiduje, bol prekvapený. Síce si v televíznych správach všimol, že v Obyčajných ľuďoch vznikli rozpory, výsledok - odchod ľudí okolo Martina Mojžiša už nezaregistroval.

"Myslel som si, že keď je na kandidátke, tak kandiduje," vraví dôchodca. Oznam pred volebnou miestnosťou, kde boli vypísaní kandidáti, ktorí odstúpili, si nevšimol. Bol totiž zavesený medzi vzormi hlasovacích lístkov a vytlačený drobným písmom.

Účasť si v Starom Meste pochvaľujú. "Nestíhame obálky podávať," dozvedeli sme sa na Hlbokej, kde podľa odhadu volebnej komisie do siedmej hodiny odvolilo asi 50 percent voličov.

20:51 "Červené je dobré víno, ale nie politika," povedal Ján Figeľ.

20:51 Vo volebnej centrále 99%, ktorou je sladovňa v centre Bratislave nie je ešte nikto zo známych tvárí kandidátky. Chýba Ivan Weiss, Alena Dušatková, Peter Vačok, Mário Radačovský či Pavol Pavlík. Prázdny podnik zatiaľ zaplnili iba novinári.

20:48 Radičovú privítal Nagy. Prvou veľkou udalosťou v centrále Mosta-Híd bol príchod premiérky Ivety Radičovej päť minút po ôsmej hodine.

20:44 Prešovčan Bartolomej Kravec oslávil dnes svoje sté narodeniny. Oslavy storočnice so svojou rodinou a priateľmi mal tento najstarší slovenský železničiar dnes vo Veľkom Šariši. Voliť nešiel.

20:43 Hodinu a pol pred uzatvorením volebných miestností odhaduje účasť za volebný obvod Prešov, kam patria okresy Prešov a Sabinov, predsedníčka obvodnej volebnej komisie v Prešove Iveta Hudáková na 50 percent.

20:35 Predseda SNS Ján Slota čaká na predbežné výsledky volieb v kruhu svojej rodiny. V centrále strany to oznámil podpredseda Andrej Danko.

20:32 SDKÚ dnes prvýkrát od vzniku podľa predvolebných prieskumov hrozí, že sa nedostane do parlamentu. V centrále strany sa oproti predchádzajúcim voľbám uskromnili. V hlavnej hale nie je ani televízna obrazovka ako pred rokom a pol.

20:31 Poslanecký klub SaS tipoval, ako strana dopadne vo voľbách. Víťaz tipovacej súťaže podľa šéfa SaS Richarda Sulíka dostane 300 eur.

Radičovú čaká u matovičovcov prekvapenie

20:30 Premiérku Ivetu Radičová, vraj čaká v centrále matovičovcov malé prekvapenie.

20:28 Igor Matovič si štáb zriadil v známej reštaurácii Flag Ship v centre Bratislavy, ktorú vlastní podnikateľ a deviatka kandidátky Alojz Hlina.

20:26 V centrále chystajú oslavu. Kuchári v centrále SMK varia špeciality, aké to budú, nám preložili.

20:08 Pre šéfa strany Richarda Sulíka bude úspechom, ak SaS prelezie päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu.

19:59 Do centrály KDH už prišla premiérka Iveta Radičová. Usmiata sa zvítala s predsedom Jánom Figeľom. "S priateľmi z koalície sa nielen patrí, ale chcem, stráviť posledné okamihy pred uzavretím volebných miestností a zaželať čo najelšpí výsledok," povedala premiérka na otázku, prečo sa rozhodla navštíviť centrály KDH, Mostu-Híd a SaS.

Priznala, že večernú návštevu vníma aj ako rozlúčku. Aké sú jej pocity? "Ako keď sa lúčite", stroho okomentovala predsedníčka vlády, ktorá je stále aj podpredsedníčkou SDKÚ, hoci sa rozhodla z politiky odísť. Do kampane sa vôbec nezapojila. Najlepším výsledkom po dnešných voľbách bude, ak "občania vyslovia dôveru mojim koaličným partnerom a politickým stranám."

19:41 Do centrály Smeru na Súmračnej ulici sa začínajú schádzať novinári. Budovu stráži súkromná bezpečnostná služba v čiernych oblekoch, ktorá do vnútra púšťa len žurnalistov s akreditáciou. Podľa áut zaparkovaných pred budovou v nej nie je veľa ľudí z vedenia strany.

Zamestnanci Smeru riešia ako spustia vysielanie televízie na plátno v miestnosti, ktorú používajú na tlačové konferencie. Rozprávajú aj o tom, že 26 kandidujúcich strán je na takúto krajinu veľa a stačili by aj dve. Na stole sú pripravené minerálky s fotkami Roberta Fica. Televízie majú natiahnuté káble k prenosovým vozom a chystajú prvé živé vstupy.

19:31 Prave prišiel do centrály aj predseda KDH Ján Figeľ. "Dvojka je dobrá", odpovedal na otázku, čo bude po dnešku dobrý výsledok pre kresťanských demokratov. Myslel tým nielen dvojciferný výsledok, ale aj umiestnenie. "To je dobré východisko," dodal Figeľ, ktorý sa už išiel pripraviť na príchod premiérky Radičovej.

Figeľ zároveň vysvetlil aj symbolickú bránu, ktorá víta hostí. KDH ju použilo aj na všetkých mítingoch. "Je to silná symbolika, najkrajšie sviatky v živote osoby, rodiny aj národa sú biele," povedal. V centrále je už aj minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

19:20 V bratislavskej centrále KDH začína byť pomaly rušno. Očakáva sa príchod premiérky Ivety Radičovej, ktorá sa ako prvých z končiacich koaličných partnerov vybrala práve kresťanských demokratov.

Okrem podpredsedu strany Pavla Abrhana nikoho z vedenia strany nevidieť. V centrále sú už aj niekoľké televízne štáby a novinári.

Všetkých víta na prízemí nasvietená biela brána, urobená z balónov. "Ako do nebies", komentujú tak príchod do centrály mnohí.

Účasť podvečer výrazne rástla

19:18 Oproti predvolebným predpokladom je v bratislavskej Karlovej Vsi aj v Novom Meste účasť na dnešných parlamentných voľbách dobrá.

19:17 V niektorých bratislavských mestských častiach už volebná účasť prekročila 50-percentnú hranicu. Napriek tomu, že polícia upozorňovala na možné výtržnosti, priebeh parlamentných volieb je zatiaľ pokojný. TASR to potvrdili zástupcovia samospráv.

18:50 Hlasovanie v dnešných predčasných parlamentných voľbách je pokojné, zatiaľ bez väčších problémov, pre agentúru SITA to potvrdili viacerí členovia Ústrednej volebnej komisie.

18:44 Podľa predbežných neoficiálnych odhadov sa v Košickom kraji pohybuje volebná účasť na úrovni 35 až 40 percent. Podľa vyjadrení obvodných volebných komisií v rámci kraja nedošlo zatiaľ k nijakým výtržnostiam a nemuseli riešiť nijaké podnety občanov či politických subjektov.

18:10 Obyvatelia Veľkého Šariša rozhodujú o osude Slovenska i svojho mesta. Aj keď krátko pred plebiscitom to v tomto mestečku vrelo, situácia počas dnešných volieb a referenda je pokojná.

17:54 V Handlovej predpovedajú už tradične najnižšiu účasť rómskych voličov. Volebnú miestnosť v budove Hornonitrianskych baní strážia policajné hliadky počas celých volieb.

17:52 V krajskom meste Prešov je situácia počas volebného dňa pokojná. Ľudí chodí k urnám menej než po iné roky.

17:15 S prenosnou urnou navštívili členovia komisie prvého volebného okrsku v Ilave aj netradičné miesto. Tvrdia, že sú zvyknutí, pretože väznica patrí do ich okrsku.

17:10 V obci Korňa vyrazili za voličmi na lazoch s lavínou. Starosta Jozef Kontrík hovorí, že väčšina voličov odvolila ráno, keď prišli do centra obce za nákupmi. Druhú várku očakávajú podvečer.

17:05 Voliči z osady v Trebišove ráno a dopoludnia prichádzali do volebných miestností priebežne, skôr po dvoch a troch, než v skupinkách. Každý, s kým sme hovorili, potvrdil, že volil stranu s číslom 11. Ani jeden nemal ani potuchu, čo je to za strana. Vraj ju budú voliť všetci.

16:57 Niektorých voličov v Považskej Bystrici sklamali zmeny lídrov vo vedúcich pozíciách. Tak stranám, ktoré volili v posledných voľbách už svoj hlas opätovne nedali.

16:44 Občania, ktorí prišli k volebným urnám v Považskej Bystrici, si myslia, že volieb je na malú a nie veľmi bohatú krajinu už akosi veľa. Niektorí by dokonca okresali aj počet poslancov v národnej rade, strán či ministerstiev.

16:31 V podtatranskej obci Veľká Lomnica, okres Kežmarok, žije vyše štyritisíc obyvateľov a asi 40 percent z nich tvoria Rómovia. Miestna volebná komisia však doposiaľ nezaznamenala žiadne narušenie priebehu dnešných parlamentných volieb a nepotvrdili sa tu tak obavy policajného prezidenta Jaroslava Spišiaka, ktorý avizoval, že počas volieb môže dôjsť k istým problémom.

16:27 Parlamentné voľby sú dnes témou aj na vysokohorských chatách vo Vysokých Tatrách. Niektorí turisti si upravili program tak, aby stihli voľby skoro ráno alebo večer po príchode z výletu.

16:22 Na pravé poludnie dorazil k volebnej urne aj primátor mesta Poprad Anton Danko s manželkou. Smer má u nich plnú podporu.

16:18 Prenosná volebná urna dnes putovala za voličmi aj do časti Jasenoviec s názvom Vrchy - Lazy vo Vranovskom okrese. Na samote, ktorú oddeľuje od obce niekoľkokilometrová nespevnená cesta, žije v súčasnosti už iba zopár prevažne starších ľudí.

16:04 V niektorých mestských okrskoch na hornej Nitre zaznamenali predpoludním pomerne značný záujem o predčasné parlamentné voľby. Účasť voličov sa pohybovala okolo 30 percent z počtu zapísaných voličov.

15:59 Pracoviská Univerzitnej nemocnice Bratislava dnes obchádza volebná komisia s mobilnou volebnou urnou. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa UNB Danica Lehocká, na žiadnom pracovisku UNB nie je zriadená volebná miestnosť, komisia v doprovode zodpovedného zamestnanca UNB prechádza všetkými klinikami a oddeleniami jednotlivých nemocníc. V Univerzitnej nemocnici Bratislava dnes podľa Lehockej volí 239 pacientov a šesť zamestnancov.

15:58 Ústredná volebná komisia nedostala žiadne podnety na porušovanie volieb, či na kupovanie hlasov voličov. "Členovia Ústrednej volebnej komisie, ktorí sa vrátili z výjazdov, nezistili nijaké porušenie volebného zákona," povedala po skončení poobedňajšieho rokovania ÚVK pre médiá zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová.

15:53 V Nitre bola voliť aj storočná babička, ktorá svojou statočnosťou zachránila zhruba dve desiatky Židov. Za to dostala najvyššiu cenu židovského štátu, Spravodlivý medzi národmi. Dnes dúfa, že sa dožije aj prezidentských volieb.

15:49 Niet koho voliť, politikom neverím, všetci len niečo sľubujú. Na druhej strane jasne vyhranené názory alebo dilemy, koho voliť, riešené na poslednú chvíľu. Aj také sú reakcie pri volebných urnách v Nitre.

15:13 Ďalšou absurdnou situáciou bol hnev muža, ktorý podľa Tettingera prišiel do jedného z novomestských okrskov a vynadal volebnej komisii, že sú všetci len poskokovia. "Vzal si hlasovacie lístky, roztrhal ich, porozhadzoval po miestnosti a odišiel," dodal.

14:46 Predčasné parlamentné voľby prebiehajú zatiaľ z bezpečnostného hľadiska pokojne. "Nezaznamenali sme žiadne vážne narušenie verejného poriadku," informovala TASR hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová.

14:11 Priemerná účasť na predčasných parlamentných voľbách v Košickom kraji sa pohybuje okolo 20 percent. Podľa vyjadrení obvodných volebných komisií je priebeh volieb pokojný, bez rušivých momentov a komisie nemuseli riešiť žiadne sťažnosti.

13:56 Volebná účasť kúpeľných hostí v Nimnici v okrese Púchov prekonala nielen nahlásený počet voličov, ale aj očakávania členov okrskovej komisie.

13:47 Absurdnú situáciu dnes počas parlamentných volieb riešili v bratislavskom Novom Meste. Muž chcel voliť aj za svoju ženu v kóme.

13:36 V Turzovke hodnotia doterajšiu účasť voličov ako dobrú. Prvovoliči zatiaľ veľký záujem o voľby nejavia. K prvým, ktorí dnes pristúpili k urnám patril najstarší obyvateľ mesta, 92-ročný Ján Holaza.

13:21 Voľby v dome smútku sa niektorým obyvateľom Solky nepáčia. Členovia komisie sa však na mieste, kde budú rozlúčky so zomrelými, necítia nepríjemne.

pleso_res.jpg ico
Volí sa aj na Štrbskom Plese.

13:17 V Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne, ktorá je jediným zariadením svojho druhu na Slovensku, využilo volebné právo 23 z celkovo 248 osôb.

13:24 K volebným urnám sa rozhodli prísť aj klienti Kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach. Pre tých imobilných je pripravená urna.

13:11 Mimoriadne nízku účasť majú predčasné parlamentné voľby na rómskom sídlisku Lunik IX v Košiciach. Do 12. hodiny prišlo v dvoch volebných okrskoch z takmer 3 500 voličov k urnám asi štyridsať. Rómovia z košického sídliska tvrdia, že účasť bude nízka aj preto, lebo tu nijaké strany nerobili kampaň.

13:10 Niektorí Slováci žijúci v Írsku údajne nedostali hlasovacie lístky načas. Tvrdí to organizátor protestov Gorila Ireland Patrick Linhart.

13:04 Parlamentné voľby v regióne Šariša prebiehali do 12. hodiny bez problémov. TASR to potvrdili predsedovia Obvodných volebných komisií v Prešove (s pôsobnosťou aj pre Sabinov), Bardejove, Svidníku i Stropkove. V obvode Prešov odhadli účasť k 12. hodine na asi 13 percent.

13:02 Predčasné parlamentné voľby na Slovensku prebiehajú bezproblémovo. "Nejaké narušenie volieb sa zatiaľ nezaznamenalo," uviedla pre TASR podpredsedníčka Ústrednej volebnej komisie Tatiana Janečková.

12:53 Dnešné parlamentné voľby majú na území vranovského, humenského a michalovského obvodu zatiaľ nerušený priebeh. TASR to potvrdili zástupcovia jednotlivých Obvodných volebných komisií.

12:50 Predseda opozičnej strany Smer Robert Fico prišiel dnes pred obedom odvoliť so svojou manželkou Svetlanou do Základnej školy A. Dubčeka na Majerníkovej ulici na bratislavských Dlhých dieloch. Predseda Smeru zdôraznil, že sú to jeho už siedme parlamentné voľby, a preto ich už neprežíva s takým napätím, ako v minulosti. "Prijmem akýkoľvek ortieľ slovenských voličov," zdôraznil Fico.

ficoo.jpg

12:46 Voľby pod Tatrami sú zatiaľ bezproblémové, obvodné volebné komisie v Spišskej Novej Vsi, Poprade a v Starej Ľubovni zatiaľ nemali hlásené žiadne komplikácie.

12:40 Do okrskovej volebnej miestnosti v obci Nová Dedinka prišla predpoludním odovzdať svoj hlas v rámci predčasných parlamentných volieb aj predsedníčka vlády Iveta Radičová. "Dúfam, že sa občania rozhodnú správne a zodpovedne. Dnes je ten deň, keď sa môžu veľmi podpísať pod podobu našej budúcnosti," uviedla Radičová.

radicova.jpg

12:13 Nízkou účasťou sú zatiaľ poznamenané voľby aj v obci Nižná Myšľa v okrese Košice okolie, ktorá bola len niekoľko dní pred ostatnými riadnymi parlamentnými voľbami v roku 2010 postihnutá katastrofálnym zosuvom pôdy, pri ktorom mnoho rodín prišlo o strechu nad hlavou.

11:55 Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda dávno necítil taký veľký otáznik, ako keď sa dnes ráno zobudil. Povedal to novinárom po tom, ako vo volebnej miestnosti odovzdal aj v spoločnosti rodiny svoj hlas. Líder SDKÚ priznáva, že to bola najťažšia kampaň v jeho živote.

"Dnešok rozhodne o tom, ako sa bude Slovensko štyri roky vyvíjať, či sa budeme blížiť k najlepším krajinám Európy, alebo sa obrátime cestou, ktorú si neželá."

11:47 Samozrejme, že som krúžkoval seba, vyhlásil líder SaS Richard Sulík bezprostredne po tom, ako vhodil svoj volebný lístok do urny v bratislavskej Základnej škole na Jelenej ulici. "Predstavte si, že by mi ten jeden krúžok chýbal, to by som si naveky vyčítal," dodal. Sulík pred parlamentnými voľbami v súvislosti s kauzou Sasanka vyhlásil, že ak nezíska najviac krúžkov na kandidátke, vzdá sa svojho mandátu.

11:36 Komárňanský podnikateľ Olivér Boldoghy, ktorého úrady vyškrtli zo zoznamu občanov SR krátko po tom, ako sa priznal, že prijal maďarské štátne občianstvo, v dnešných parlamentných voľbách voliť nemohol.

11:33 Voľby sú najvážnejšími voľbami od roku 1990, povedal dnes prezident Ivan Gašparovič po tom, čo on sám dnes ráno odvolil. Argumentoval tým, že nás čaká veľmi zodpovedné rozhodovanie vo vzťahu k Európskej únii a vôbec k všetkým rozhodnutiam, ktoré sa týkajú ekonomiky či sociálnych programov.

11:17 V bratislavskom Ružinove pokračuje kampaň aj v deň volieb. Do schránok tu ráno vkladali mimoriadne vydanie nacionalistického časopisu Extra plus propagujúceho SNS a KSS.

11:00 Prenosná volebná urna zo Štrbského Plesa dnes umožnila turistom, lyžiarom i zamestnancom chaty odvoliť aj v nadmorskej výške 1840 metrov na Chate pod Soliskom. Možnosť voliť v krásnom počasí a v prostredí hôr využilo okolo 20 ľudí.

10:39 Predseda KDH Ján Figeľ dnes vstal s nádejou. Ako povedal novinárom po tom, čo krátko po deviatej spolu s manželkou a synom Adamom odvolil v dnešných parlamentných voľbách, aj najbližšiu aj vzdialenú budúcnosť Slovenska spája s nádejou. „Tento deň strávim hlavne s rodinou doma a potom večer na ústredí KDH. Budeme očakávať výsledky a diskutovať ako ďalej,“ povedal.

10:28 Približne päťdesiat obyvateľov Šoporne podáva na polícii v obci trestné oznámenie na starostu Milana Vlčeka, ktorý podľa nich zmaril referendum o jeho odvolaní z funkcie. Viacerí podávajú trestné oznámenie aj za odopretie práva hlasovať v parlamentných voľbách. Starosta Vlček vpustil okrskové komisie do volebných miestností len dve minúty pred siedmou hodinou, voliť sa tak začalo až neskôr. Referendum sa nezačalo vôbec, pretože nebol pre referendovú komisiu vyčlenený priestor. Trestné oznámenie za zmarené referendum podáva na Vlčeka aj Združenie občanov miest a obcí Slovenska.

10:15 Dostať sa do parlamentu bude napriek udalostiam, ktoré sa posledné dva-tri mesiace udiali, pre predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára dobrým výsledkom predčasných volieb. Po voľbe mal dobrý pocit. "Však sme sa snažili, ja osobne som sa zúčastnil na viac ako sto stretnutiach s občanmi, ja viem prečo som volil," povedal a dodal, že tí, ktorí chodili na naše mítingy tiež pôjdu voliť.

10:01 Predseda Národnej rady Pavol Hrušovský od volieb očakáva pre Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) dvojmiestny percentuálny výsledok. Želá si stabilnú vládu, ktorú budú všetci rešpektovať a prinesie Slovensku upokojenie situácie, ľuďom nádej a stabilitu. Povedal to po tom, čo spolu so svojou manželkou odvolil v mieste svojho bydliska na Čermáni v Nitre. Hneď po volebnom akte sa vracia späť do Fakultnej nemocnice v Nitre, kde sa v stredu podrobil plánovanému operačnému zákroku.

9:44 Martinčania dnes popri parlamentných voľbách rozhodujú v elektronickom prieskume verejnej mienky aj o použití niekoľkomiliónového úveru. Mesto vlani splatilo desaťročný úver vo výške 5,6 milióna eur a keďže Martin patrí medzi najmenej zadlžené mestá na Slovensku, chce si zobrať nový úver. Martinčania majú mestu poradiť, či má dobudovať cyklistické trasy, opraviť historickú budovu bývalej advokátskej komory, zrekonštruovať Vajanského námestie, dokončiť pešiu zónu na Kmeťovej ulici, postaviť dom smútku alebo vybudovať denný stacionár pre seniorov.

9:32 Takmer 10.000 slovenských väzňov, odsúdených alebo obvinených, má v dnešných parlamentných voľbách právo odovzdať svoj hlas. Po druhý raz v histórii Slovenska môžu voliť aj odsúdené osoby.

9:25 Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič volil ráno spolu s manželkou Pavlínou v Trnave, pri volebnom akte im asistovali aj dve malé dcérky. "Dnes stojíme určite na križovatke, kedy môžeme rozhodnúť, či Slovensko opäť zveríme do rúk skorumpovaným zlodejom a necháme ich zadlžovať naše deti, alebo si Slovensko uchránime,“ povedal krátko po vhodení hlasovacieho lístka do volebnej urny.

8:44 Volebné miestnosti sa dnes o siedmej hodine otvorili aj pod Tatrami, výnimkou nie je ani najvyššie položená miestnosť na Slovensku. Tá sa nachádza na Štrbskom Plese v nadmorskej výške 1 355 metrov. Odvoliť si tu chodia aj občania, ktorí nemajú trvalý pobyt v obci Štrba. Využívajú túto možnosť predovšetkým lyžiari a turisti, ktorí trávia víkend vo Vysokých Tatrách.

8:32 Voľby s začali bez problémov. "Nemáme žiadne správy, že by došlo niekde k nejakému problému pri otvorení alebo pri začatí hlasovania," povedala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová. Komisia, ktorá dohliada na priebeh volieb, sa dnes stretla prvýkrát o 08.00 h, podľa Škultétyovej podnety dovtedy nedostali. Všetky volebné miestnosti sa otvorili o 07.00 h. "Ani jeden primátor a starosta nevyužil možnosť určenia hlasovania na skoršiu hodinu," poznamenala Škultétyová.

7:54 V Prešovskom okrese sa budú súčasne konať tri miestne referendá. V meste Veľký Šariš sa formou referenda poslanci pokúsia odvolať z postu primátora Mikuláša Draba (nezávislý). V obci Gregorovce chcú touto formou občania odvolať z funkcie starostu Slavomíra Verčimáka (nezávislý). Referendum v Zlatej Bani rozhodne, či obec bude naďalej doplácať zo svojich zdrojov na prevádzku materskej a základnej školy pri alarmujúcom nízkom počte detí.

7:48 Obyvatelia Kolárova a Tešedíkova v Nitrianskom kraji budú dnes v referende rozhodovať o zmene názvu obce. Mesto Kolárovo v okrese Komárno chcú premenovať na Gúta a obec Tešedíkovo v okrese Šaľa na Pered. Ide o historické názvy, ktoré obyvatelia v bežnej konverzácii používajú dodnes, zároveň sú to maďarské názvy týchto samospráv.

7:33 Počas volieb bude pekné počasie. Zrána malá oblačnosť, postupne prevažne polojasno, na severe až oblačno. Ráno ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 6 až 11 stupňov. Bezvetrie alebo slabý vietor.

7:00 O siedmej hodine ráno sa na Slovensku otvorilo 5926 volebných miestností. Občania môžu využiť svoje volebné právo do 22.00.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 3. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 4. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 5. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 6. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 7. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 8. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii?
 1. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 2. Bojovník Jiří Procházka sa stal novou tvárou XTB
 3. Hľadáte kvalitné diamantové šperky? Kúpite ich na Ardiama.sk
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 5. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou
 6. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov
 7. Dopraje nám najšťastnejšia krajina na svete hokejové zlato?
 8. Na Slovensku vznikla Detská dopravná nadácia
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 12 034
 2. Čo práve pripravuje SME? Ako pracuje? Ako vyzerá deň v redakcii? 9 892
 3. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 6 405
 4. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 4 297
 5. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 3 455
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 2 445
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 2 024
 8. OMV a BILLA prinášajú na čerpacie stanice kvalitné potraviny 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Práve sa stalo

V nemocniciach je aktuálne 275 pacientov.


9m
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako pokračuje stíhanie politikov aj policajtov.


a 2 ďalší 4 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


11 h

Rumunské šelmy majú na svedomí mnoho úmrtí. Stret s človekom je na dennom poriadku.


15. máj
SkryťZatvoriť reklamu