BRATISLAVA. Vyšetrovanie kauzy Gorila sa po voľbách zrejme posunie vpred. Či obvinia konkrétne osoby, polícia nekomentuje.
Napriek slovám ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) o razantnom postupe policajti za dva mesiace vyšetrovania neobvinili nikoho. O doterajších výsledkoch hovoriť nechcú.
„Verejnosť budeme informovať vtedy, keď to procesná situácia umožní. Predpokladáme, že to bude v najbližších dňoch,“ povedal Lipšicov hovorca Gábor Grendel. Na otázky nechcel odpovedať ani špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý vyšetrovanie dozoruje.
Haščák nevypovedal
Exminister hospodárstva Jirko Malchárek, ktorý je jedným z hlavných aktérov Gorily, včera nedvíhal telefón a neodpovedal ani na esemesku. Vypovedať doteraz nebol spoločník finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák.
Hovorca Penty Martin Danko v piatok odpovedal, že ho ani nepredvolali. Odvolaná šéfka FNM Anna Bubeníková sa po prevalení kauzy odobrala na dlhší čas do Veľkej Británie.
Ústavný súd v stredu prijal na ďalšie konanie sťažnosť majiteľa údajného konšpiračného bytu Zoltána Vargu.
Ten namieta porušenie jeho práv rozhodnutím súdov o povolení odpočúvania v rokoch 2005 a 2006. Na základe týchto rozhodnutí SIS akciu Gorila začala. V auguste 2006 ju predčasne stopli. Jedným z dôvodov bolo, že odpočúvanie niekto vyzradil.
Podozrivý Fico
Len minulý týždeň bol vypovedať šéf SIS Karol Mitrík, hoci prezident ho zbavil povinnosti mlčať ešte koncom januára. Po zbavení mlčanlivosti Mitríkom by mali byť vypočutí aj ďalší príslušníci tajnej služby vrátane údajného autora Gorily Petra Holúbeka. Mitrík polícii podľa informácií SME oznámil, že zvukové záznamy z Gorily v archíve SIS nie sú.
Za jedného z podozrivých označil minister Lipšic aj šéfa Smeru Roberta Fica, ktorý podľa Gorily mal v byte s Haščákom minimálne jednu schôdzku v marci 2006. Fico stretnutie stále nepotvrdil ani nepoprel. Haščák vylúčil akékoľvek schôdzky s politikmi v byte.
Polícia sa pri vyšetrovaní sústreďuje najmä na preverovanie finančných tokov opísaných v Gorile v súvislosti s privatizačnými províziami v čase druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Zháňa dokumenty z FNM, Úradu vlády a ministerstva hospodárstva.
Obchody boli
Ako čiastočne pravdivé sa zatiaľ ukázali okolnosti rýchleho zbohatnutia firmy, ktorú viedol Bubeníkovej manžel Roman Bubeník. Podobne ako píše Gorila, zarobil na kúpe a predaji výrobnej haly v Považskej Bystrici takmer 50 miliónov korún. Z dokumentov, ktoré Bubeník zverejnil, však nevyplýva, že by do obchodu bola priamo zainteresovaná Penta.
Minister Lipšic na svojom blogu dokazoval aj možnosť prania provízií cez firmu HM Invest, ktorú má Malchárek s Vargom.
Malchárek zatiaľ ako jediný z politikov potvrdil, že do bytu chodieval. Nestretával sa v ňom však s Haščákom, ako píše Gorila, ale s Vargom.
Údajný spis SIS označil za vymyslený. Ako minister bol Malchárek chránenou osobou a štátna ochranka by mala mať archivované záznamy o jeho pohybe. Rezort vnútra odmietol tieto údaje redakcii poskytnúť.
Ministerstvo hospodárstva v piatokodpovedalo, že nemá odloženú knihu návštev z rokov 2005 a 2006, keď ho Malchárek riadil. Z Gorily vyplýva, že v jeho pracovni plánoval Varga nainštalovať rušičky, aby sa tam dalo rokovať.
„Táto kniha návštev patrila k dokumentácii strážnej služby, ktorá v tom čase zabezpečovala stráženie celého objektu ministerstva,“ napísalo ministerstvo.
Spis nestiahli
Napriek právnym krokom Penty je údajný spis SIS naďalej verejne prístupný na americkom internetovom portáli tumblr, kde ho niekto umiestnil pred Vianocami.
Zároveň stále platí rozhodnutie Okresného súdu Bratislava I, ktorým na základe Haščákovho podania zakázal vydanie knihy novinára Toma Nicholsona.

Beata
Balogová
