Kauza dlhé uši: sudcov zavádzali
Prokuratúra zatiaľ obvinila päť ľudí, niektorí svedčia aj proti bývalému ministrovi.
BRATISLAVA. „No pekne. Čakal som všeličo, ale takto? Pekne nechutná hra,“ posťažoval sa minister obrany Ľubomír Galko vlani 21. novembra na Facebooku. Médiá práve zverejnili informácie, že Vojenské obranné spravodajstvo odpočúvalo novinárov.
Nebol to len Galko, kto si mohol povedať „No pekne“. Vyšetrovanie Generálnej prokuratúry odvtedy zadokumentovalo, že v minimálne osemnástich prípadoch VOS odpočúvalo na základe vykonštruovaných dôvodov.
Hneď na druhý deň premiérka Iveta Radičová odvolala ministra z funkcie. „Odpočúvanie novinárov je úplne bezpredmetné, či legálne, alebo nelegálne, je nezlučiteľné so základnými princípmi právneho štátu a demokracie, na ktorých je postavená táto vláda,“ zdôvodnila svoje rozhodnutie.
VOS súdu tvrdilo, že chcelo zistiť, kto novinárom vyzrádza utajované skutočnosti, z uniknutých prepisov odpočutých rozhovorov však vyplynulo, že ju skôr zaujímala komunikácia redaktorov Pravdy s politikmi Smeru. Napríklad familiárny rozhovor Roberta Kaliňáka s redaktorkou Vandou Vavrovou, ktorej hovorí „bejby“.
SaS sa svojho ministra zastala a dodnes opakuje, že odpočúvania sa konali so súhlasom súdu. Vyšetrovanie prokuratúry neupodozrieva sudcov, že by si nerobili prácu poriadne. Viní len VOS, ktoré súdy vraj zavádzalo.
Okrem novinárov boli odpočúvaní aj ministrovi najbližší spolupracovníci: sekretárka a vedúci služobného úradu, ďalej viacerí podnikatelia aj príslušníci VOS. Odpočúvali aj terajšieho riaditeľa VOS, ktorého vymenovala už Radičová.
Obvinený je bývalý riaditeľ VOS Pavel Brychta a ďalší jeho štyria podriadení. Galko, štvorka na kandidátke SaS, zatiaľ obvinený nie je, ale niektorí príslušníci VOS svedčia, že konali na jeho príkaz a je možné, že bude obvinený aj on.
Predseda SaS Richard Sulík tvrdí, že sú jedinou stranou, ktorá nemala korupčnú kauzu. Sú však aj jedinou stranou, ktorej ministra odvolala Iveta Radičová.
Kauza Sasanka: Sulík sa kajal
Kočner sa ešte neobrátil na políciu, aby skúmala, ako vznikli videá so Sulíkom.
BRATISLAVA. SaS Richarda Sulíka včera nevedela, či už podala trestné oznámenie na podnikateľa z mafiánskych zoznamov Mariána Kočnera. Jeho podanie Sulík avizoval 28. februára. Tajomníčke SaS Tatiane Tóthovej sa to nepodarilo u právnikov zistiť. Sulík sa dostal do konfliktu s Kočnerom pre kauzu Sasanka.
Anonym koncom januára na web zavesil prepisy SMS správ z roku 2010, ktoré dokazovali, že vtedajší šéf parlamentu donášal Kočnerovi informácie z voľby generálneho prokurátora. Kočner je priateľom Dobroslava Trnku, ktorý sa neúspešne pokúšal obhájiť funkciu generálneho prokurátora.
Sasanka vychádzala na pokračovanie, objavili sa aj videá, na ktorých Sulík v kuchyni u Kočnera rozpráva o údajnom kupovaní poslancov počas voľby.
Po nich Sulík priznal, že Kočnera využil ako spojku s Trnkom, keď pred minulými voľbami preveroval ľudí zo svojej kandidátky. Kádrovaním cez Kočnera straníkov zaskočil. Na pozícii volebného lídra ho podržali, stačilo im, že si chybu priznal. Sulík sa zaviazal, že ak vo voľbách nezíska najviac krúžkov, vzdá sa poslaneckého mandátu.
Trestné oznámenie na Kočnera Sulík ohlásil potom, ako bez dôkazov obvinil SaS napríklad z nepriznania daru.
Kočner sa zatiaľ neobrátil na políciu, aby zistila, kto mu dal do domu kameru. Podnikateľ reagoval, že na budúci týždeň je predvolaný na políciu, kde trestné oznámenie odovzdá.
Polícia na základe videí opäť vyšetruje, či poslancov pri voľbe šéfa prokuratúry podplatili. V prípade už začali trestné stíhanie.
Autor: Maja Mihaliková

Beata
Balogová
