SaS stačí, že sa dostali do parlamentu

Liberáli trvajú na svojom stanovisku, že do vlády s účasťou Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša nepôjdu.

Lídri SaS pred novinármi po zverejnení prvých odhadov.(Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)


4:37 Medzi novinárov prišiel Martin Poliačik, ktorý hodnotí, že mu chýba ešte zhruba 300 krúžkov, aby prekonal počet z minulých volieb. Momentálne mu ich narátali 4 521.

Sulík už v centrále nie je. Odišiel domov.

4:23 Vytrvalcov v centrále SaS zaskočilo, keď sa medzi nimi objavila medvedica. Na podporovateľke SaS prezlečenej za medvedicu sa smiali poslanec Kamil Krnáč a bývalý poslanec za SaS Pavel Majer. "Jééééj, to je milé." Maskota ozdobili zeleným šálom a odznakom SaS s nápisom "Ja som budúcnosť".

Medvedica bavila prítomných, keď sa začala promenádovať sálou počas živého prenosu TA3.

3:41 Štátna tajomníčka Lucia Nicholsonová sa chválila, že v krúžkovaní predbehla Martina Chrena. Centrála je už poloprázdna. Sulík ostáva zavretý v pracovni na prvom poschodí.

2:59 Vytrvalci z radov SaS posedávajú a sledujú aktualizácie priebežných výsledkov. Tancovať už nik nevládze.

2:57 Viacero členov SaS sa už rozpŕchlo domov. Vedenie strany zatiaľ ostáva. Sulík sa odišiel "radiť" s Miškovom do svojej pracovne.

2:54 Šéf SaS akceptuje KDH ako nového lídra pravice. "Získali najviac, tak nech lídrujú."

2:32 Sulíkovi nie je ľúto, že Greksa zničil červený balónik, ktorý mu priniesla premiérka. "Je po ňom, čo s ním. Balónikov bolo a bude."

2:30 Výskaním zareagovali členovia SaS, keď sa v priebežných výsledkoch SaS objavila ich strana nad hranicou piatich percent.

V SaS sledujú vývoj volebných výsledkov. FOTO: SITA

2:28 Veľkým úsmevom reagoval Sulík na informáciu, že vedie v krúžkovaní. "To je dobrá správa a čo? Predpokladal som to."

Sulík už pôsobí dosť unavene. "Človek ani nie je opitý, ale vyčerpaný." S humorom dodal, že "O deviatej mám byť v Exprese, takže najneskôr o deviatej budem musieť tu skončiť."

2:06 V krúžkovaní kandidátov SaS vedie Richard Sulík. Pred druhým Danielom Krajcerom a tretím Ľubomírom Galkom má takmer dvojnásobný náskok.

1:54 Do presscentra došiel Sulík. "Veď sa trochu tešte, čo ste tu ako na kare?" "Čakáme," odpovedal jeden z novinárov.

Ďalší sa pýtal šéfa SaS, dokedy bude centrála otvorená. "Tak by som povedal, líberáli, tí vedia potiahnuť," reagoval s úsmevom Sulík a pohárom piva v ruke.

1:52 Galko si nevie predstaviť, že by Sulík nezískal spomedzi členov SaS najviac krúžkov. Predseda SaS podľa neho musí dostať najvyšší počet.

"Richard Sulík jednoznačne patrí do parlamentu," povedal pred chvíľou v živom vysielaní RTVS. Z centrály SaS nemieni odísť, pokiaľ Štatistický úrad nezráta všetky hlasy. "Ja to tu budem zatvárať."

foto ico
Voľby očami fotoreportérov denníka SME

1:35 Bývalý člen OKS Peter Osuský dúfa, že sa na kandidátke SaS prebojuje do parlamentu.

Priznal, že mu mohol pomôcť aj bývalý stranícky kolega Ondrej Dostál, ktorý ho odporúčal voliť potom, ako sám odstúpil z Matovičovej kandidátky. Dostála vraj nemusel vôbec prehovárať. "Urobil to, Ondro, ako svoje osobné, prirodzené rozhodnutie."

Konzervatívec Osuský nevylúčil, že po vstupe do parlamentu vstúpi do liberálnej SaS. "Bude otázkou budúcnosti a spolupráce, v ktorú verím, že sa istým spôsobom spolupráca vyvinie."

Osuský sa zúčastnil tipovacej súťaže členov SaS. "Sudca Paluda tipol 8 percent, skeptik Marián Greksa 5,3, ja som dal 6,8 percenta, budem rád, keď sa to naplní."

1:24 Krajcer si pred centrálou SaS vychutnáva cigaru.

1:20 Juraj Miškov je rád, že Greksa zničil červený balón, ktorý do Liberálneho domu priniesla Iveta Radičová.

"Som rád, že ho Marián Greksa vo veľmi krátkom čase praskol, pretože červený balón patrí na centrálu inej strany a nie na centrálu strany Sloboda a solidarita."

Richard Sulík s pohárom vína. FOTO: SME - Ján Krošlák

1:19 "Za úspech považujem všetko nad päť percent," tvrdí podpredseda SaS a šéf kampane Juraj Miškov.

Strane podľa neho išlo o potvrdenie, že nie sú iba na jedno použitie. Za pokles popularity podľa neho môže aj to, že už neboli nováčikom. "V týchto voľbách sme mohli rátať iba s voličmi, ktorí nás volili kvôli programu."

Miškov hovorí, že SaS je pripravená rokovať o zostavení pravicovej vlády, pokiaľ pravica získa väčšinu v parlamente.

"Bol by som veľmi rád, keby existovala šanca na stredopravú vládu a my sme pripravení o takejto alternatíve hovoriť." Viete si predstaviť aj vládnutie s Matovičom? "Vieme si predstaviť čokoľvek," odpovedal.

1:07 Niektorí nadšení členovia SaS začali tancovať. Na veľkoplošných obrazovkách púšťajú fotografie z predvolebnej kampane.

23:50 Sulík si išiel oddýchnuť do pracovne.

23:31 Hoci podpredseda SaS Ľubomír Galko podporuje stredopravú koalíciu, podľa neho ani neoficiálne predbežné výsledky nič nemenia na stanovisku, že nepôjdu do vlády s účasťou Mikuláša Dzurindu a Ivana Mikloša.

"Ja si myslím, že aj tie percentá, v prípade, že by sa tá vláda skladala, naozaj budú dávať možnosti na to, aby tam sedeli niektoré iné persóny," konštatoval.

Ľubomír Galko chce stredopravú koalíciu. FOTO: SME - Ján Krošlák

Hoci spomenuté výsledky sú zatiaľ iba predbežné, Galko je presvedčený, že ak by sa potvrdili, koalícia šiestich strán by mohla fungovať.

Ilustroval to na príklade iných krajín, kde podľa neho fungujú široké koalície bez problémov.

"Túto vôľu v sebe máme a SaS určite nebude tou stranou, na ktorej by budúca spolupráca stroskotala, v prípade, že by tí zvyšní partneri chceli do toho ísť," vyhlásil.

23:25 Členovia SaS sa posilňujú rezňami, šalátmi či štrúdľami. K tomu im opäť vyhráva živá hudba.

23:24 "Matovičovi sa darilo, lebo využil fenomén novej strany, ktorá nemusela skladať účty, iba sľubovať," komentoval podpredseda SaS Ľubomír Galko exit poll pre RTVS, podľa ktorého OĽaNO predbehli sulíkovcov.

Ak pravicové strany vo voľbách získajú väčšinu, na KDH podľa Galka bude "obrovský tlak". "Bude pod veľkým tlakom, aby sa o pravicovú vládu pokúsilo."

V prípade, že sa Robert Fico stane premiérom, bude to rešpektovať. "Nech ukáže, čo dokáže v ťažkých časoch."

22:37 Pred chvíľou dorazil do Liberálneho domu minister kultúry Daniel Krajcer. Novinárom povedal, že hrad Krásna Hôrka vyzerá katastrofálne.

"Strecha zhorela úplne do tla, ale drvivá väčšina zbierok sa zachovala. Chvalabohu," povedal. Hrad sa podľa Krajcera zapálil od horiacej trávy.

22:33 Sulík verí, že konečné výsledky nebudú horšie ako exit poll pre RTVS. To, že SaS má mať výrazne menej ako v predošlých voľbách v roku 2010, kedy dosiahla 12,6 percenta, ho nesklamalo.

"Boli sme vystavení masívnym útokom, veľakrát nekorektným, napriek tomu dosiahnuť takýto výsledok, osobne považujem za úspech," komentoval Sulík.

Podľa exit pollu ho predbehli aj Obyčajní ľudia Igora Matoviča. "Je to efekt nových strán, my sme mali tento efekt pred dvomi rokmi," vravel Sulík.

Fakt, že SaS zrejme bude v parlamente, považuje za dôležité.

"Po 20 rokoch je Sas prvou stranou, ktorá vznikla na zelenej lúke a ktorá potvrdila, že nie je iba na jedno volebné obdobie," dodal predseda SaS.

Ľubomír Galko, Richard Sulík a Juraj Miškov po zverejňovaní výsledkov exit pollu. FOTO: TASR

22:25 Sulíka potešilo, že podľa exit pollu pre RTVS SaS je v parlamente so 7,1 percentami.

"Sme v parlamente, čo potvrdzuje pre nás to, že na politickom spektre je priestor pre pravicovú, liberálnu stranu."

Odhadovaný výsledok považuje za úspech aj preto, že SaS podľa neho čelila "masívnym mediálnym útokom".

22:18 SaS si zatlieskala, keď sa z RTVS dozvedela, že podľa Exit pollu je v Národnej rade. Búrilivý potlesk nastal, keď zhliadli, že SNS a 99% tam nie je.

22:11 Sulík, Miškov, Mihál, Galko a Kiššová sú nastúpení pred kamerami a čakajú na prvý exit poll.

21:52 Sulík prišiel medzi novinárov: "Čo tak pochmúrne? Buďte veselší." Je si istý, že sa SaS do parlamentu dostane.

21:43 Marián Greksa si myslí, že Sulík nemal od Radičovej zobrať červený balónik.

"Sú na to veľmi zlé spomienky alebo skôr posmešné na modrý balónik, ktorý mal Richard držať a ktorý nejak uletel svojho času. Keby bol zelený alebo modrý, ale červený v tejto situácii bol veľmi nevhodný," reagoval Greksa s tým, že sa ho snažil prasknúť už pri príchode premiérky do centrály SaS. "Ale Richard ho uchránil."

Za pád vlády podľa neho nemôže SaS, ale šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda. "Voľby ho, dúfam, spláchnu."

Centrála strany v zelenom šate. FOTO: SITA

21:22 Exminister obrany Ľubomír Galko je nadšený, že ľudia chodia voliť. "SaS bude mať sedem percent."

21:18 Členom SaS naživo vyhráva Slavo Repaský, ktorého odporučil Marián Greksa.

21:04 Do Liberálneho domu dorazil bývalý kandidát Obyčajných ľudí Eugen Korda, ktorý pred vstupom na kandidátku pracoval v SME. Dianie v centrále pokrýva pre týždenník .týždeň.

21:02 Radičová pri odchode z SaS venovala Sulíkovi jedno prianie.

"Želám mu, aby našiel voličskú základňu. Aby politika, ktorej on verí, mala stúpencov a želám mu aj partnerov, ktorí dokážu prijímať kompromisné riešenia," vravela mu. "To je krásne," reagoval Sulík.

Radičovej je ľúto, že Riško balónik po roku pustil. FOTO: SME - Ján Krošlák

21:00 Sulík už prišiel o červený balónik. Praskol ho kandidát SaS, spevák Marián Greksa.

20:59 Premiérku dojalo, keď ju prišiel pozdraviť bývalý poslanec Peter Bódy. Vzápätí odišla z centrály SaS.

20:58 Radičová povedala, že jej je ľúto, že Sulík po roku a pol balónik pustil.

"My sme hneď od začiatku vraveli, ako sa budeme pri hlasovaní správať," pridával Sulík. "Ale Richard, a už sme v spore, poďme dnu," inštruovala Radičová pred centrálou SaS.

Premiérka sa v Liberálnom dome zdržala pár minút, pri pohári vody diskutovala so Sulíkom, Jurajom Miškovom a Jozefom Kollárom. Neskôr sa pridal Ľubomír Galko.

20:55 Radičová nechcela komentovať, či SaS bol partnerom, ktorý v koalícii najviac hneval.

"Nebudem hovoriť o tom, či niekto hneval alebo nie. Riešili sme ťažké zadania, hľadali sme riešenia, ktoré nemohli byť bezbolestné, preto mať spor pri hľadaní riešení nepovažujem za dôvod na hnev. Aj keď sem-tam iskry v očiach boli," povedala Radičová.

Prichádzajúca premiérka. FOTO: SME - Ján Krošlák

20:52 Premiérka Iveta Radičová hneď pri vystupovaní z limuzíny strčila Sulíkovi do ruky červený balónik.

Sulík komentoval, že by mal byť zelený, čo je farba SaS. "Ako komunista," povedal.

"Červený je preto, lebo modrý pustil," zdôvodňovala Radičová so smiechom.

20:19 Poslanecký klub SaS tipoval, ako strana dopadne vo voľbách. Víťaz tipovacej súťaže podľa šéfa SaS Richarda Sulíka dostane 300 eur. Koľko percent tipol, Sulík povedať nechcel.

"Myslím, že dal 6,5 percenta, keď sa nemýlim," komentoval predseda klubu SaS Jozef Kollár. On sám tipol 6,2 percenta.

Sulík vravel, že sa hrá o 300 eur, peniaze poslanci za SaS postupne vhadzovali do pokladničky, keď meškali do parlamentu.

Kollár zas hovoril, že každý z 18 poslancov vsadil do volebnej stávky po 10 eur. "Čiže výhra by mala byť 180 eur."

Šéf strany s rockerom Mariánom Greksom, ktorý kandiduje za Sulíkovu stranu.

20:08 Pre šéfa strany Richarda Sulíka bude úspechom, ak SaS prelezie päťpercentnú hranicu potrebnú pre vstup do parlamentu.

V strane sú zvedaví, ako dopadne krúžkovanie. Sulík totiž sľúbil, že ak nezíska najviac krúžkov, nezasadne do poslaneckej lavice.

Sľub dal potom, ako sa na internete objavili videá, na ktorých v kuchyni u podnikateľa z mafiánskych zoznamov Mariána Kočnera preberal aj údajné kupovanie poslancov počas voľby šéfa prokuratúry koncom roka 2010.

Sulík pre istotu krúžkoval sám seba. "Predstavte si, že by mi ten jeden krúžok chýbal, to by som si naveky vyčítal," zdôvodňoval po opustení volebnej miestnosti.

Pre novinárov pripravili improvizované presscentrum, ktoré je mimo hlavného diania. Vo vitrínkach sú vystavené reklamné predmety s logom SaS.

Na stoloch je špeciálny nápojový lístok, ktorý platí počas volebnej noci. Minerálku je za jedno euro, džús za 1,50, Metaxu núkajú za dve eurá.

Straníci sa zdržiavajú vo veľkej miestnosti, kde sú pripravené dve veľké obrazovky na sledovanie predbežných výsledkov. Novinárov tam zatiaľ bez problémov púšťajú.

20:07 Či sa SaS prebojuje do parlamentu, sulíkovci sledujú v Liberálnom dome. Do straníckeho sídla už dorazil šéf strany Richard Sulík.

Momentálne očakávajú premiérku Ivetu Radičovú z SDKÚ. Sulík pripomenul legendárnu vetu z minulých volieb, keď mu Radičová povedala, aby držal balónik.

"Dúfam, že balónik prinesie ona. Nebudeme tu nejak meniť role, ktoré máme zaužívané," ohlásil Sulík s úsmevom na tvári.

Ako sa vyvíjali preferencie strany pred voľbami:

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Týchto päť tipov vám pri podnikaní ušetrí tisíce eur
 2. UNIQA poisťovňa sa sťahuje do Einsteinova Business Center
 3. Ako dlho trvá vybavenie hypotéky? Zopár dní, ale aj pár týždňov
 4. Dvory aj výhľad: Posledná fáza predaja v Jarabinkách je spustená
 5. Dovolenka s deťmi v Egypte a tipy na overené hotely
 6. Trpký darček od vlády: prichádza nová 8 % daň z poistiek
 7. Vynovená OMV v Košiciach ponúka príjemnú atmosféru i nové služby
 8. Keď Slováci krotia morský vietor
 9. Čo si myslia mamy youtuberov o tom, čo robia ich deti?
 10. Volkswagen Touareg jazdí lepšie, než sme čakali
 1. Týchto päť tipov vám pri podnikaní ušetrí tisíce eur
 2. Dvory aj výhľad: Posledná fáza predaja v Jarabinkách je spustená
 3. Zamestnanci nestrážia svoje heslá dostatočne
 4. Predstavenie projektu Ružomberok v pohybe
 5. OMV ponúkne svojim zákazníkom chute známeho šéfkuchára
 6. OMV ponúkne zákazníkom chute známeho šéfkuchára Braňa Križana
 7. Dovolenka s deťmi v Egypte a tipy na overené hotely
 8. Trpký darček od vlády: prichádza nová 8 % daň z poistiek
 9. Ako dlho trvá vybavenie hypotéky? Zopár dní, ale aj pár týždňov
 10. Všetko, čo rodiny milujú
 1. Čo si myslia mamy youtuberov o tom, čo robia ich deti? 25 019
 2. Trpký darček od vlády: prichádza nová 8 % daň z poistiek 15 587
 3. Dovolenka s deťmi v Egypte a tipy na overené hotely 10 254
 4. Nedocenený génius - prečo chýba v našich knižniciach? 7 440
 5. Volkswagen Touareg jazdí lepšie, než sme čakali 6 149
 6. Ste si istí, že máte zdravé srdce? Skontrolujte si ho zadarmo 5 293
 7. Vynovená OMV v Košiciach ponúka príjemnú atmosféru i nové služby 4 748
 8. Pätnásť destinácií na letnú dovolenku s odletom z Bratislavy 4 242
 9. Chystáte výlet do Rakúska? Toto miesto má najlepšie zážitky 3 898
 10. Nižšie náklady vo firme? Tri tipy, kde sa dá ušetriť 3 461

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Gašpar ide do civilu. O plánoch viac hovoriť nechce

Ministerka Saková predstaví nového šéfa polície v pondelok. Ohlasuje väčšie zmeny.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.

TECH

Čo všetko o vás vie váš telefón?

Niektoré aplikácie si skladujú aj nahrávky vášho hlasu.

Neprehliadnite tiež

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Bugár odmietol Fica, znepokojený nie je

Ako Most povedal, že nepodporí návrh Smeru.

U Burdigu ukončili kontroly zatiaľ dva daňové úrady

Líder boja proti platenému parkovaniu v réžii EEI vidí za kauzou perzekúciu.

Košický Aupark chce rásť, zálusk si robí na zvyšky námestia v centre

Rozšírenie nákupnej zóny odporuje stanovisku pamiatkarov spred rokov.

Súd priznal odškodné obeti sexuálneho ohovárania

Autor nepravdivého inzerátu dostal podmienku a bude aj platiť.

Košičania sa zľakli, že sa z oblaku vytvorí tornádo

Čo na úkaz hovoria meteorológovia?