SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Matovičovi detektor neuškodil, neteší ho však zisk Smeru

Líder Obyčajných ľudí tvrdí, že vláda piatich alebo šiestich pravicových strán by mohla fungovať.

Igor Matovič počas volebnej noci.Igor Matovič počas volebnej noci. (Zdroj: SITA)

3:32 V centrále Obyčajných ľudí už balia, na plátne výsledky volieb ešte komentuje politológ Grigorij Mesežnikov na TA3.

Igor Matovič začína mediálnu šnúru komentovania výsledkov o pol jedenástej v rádiu Expres, odtiaľ ide do všetkých televízii. Obyčajní ľudia zvažujú, že po ohlásení oficiálnych výsledkov zorganizujú aj tlačovú konferenciu.

Aktuálne majú po sčítaní 62 percent okrskov 15 poslancov, Matovič už získal takmer 77-tisíc hlasov, čo je šesťkrát viac ako napríklad líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda.

Volebná noc u Obyčajných ľudí končí.

3:19 V reštaurácii Flag Ship v centre Bratislavy, kde sleduje výsledky volieb kandidátka Igora Matoviča, vysedáva už nad pohármi modranskej frankovky len zopár najvytrvalejších.

S aktuálnymi 8,28 percentami a 15 poslancami po sčítaní 60 percent okrskov sú spokojní, menej už s vyše 43 percentami a 87 poslancami Smeru.

Centrálu už opustili aj takmer všetci novinári.

2:52 Igor Matovič na margo povolebnej spolupráce povedal, že Smer bude musieť ísť na pytačky v prvom rade za KDH a Mostom.

"Verejne prezentovali, že oni sú ochotní baviť sa so Smerom o nejakej koalícii," povedal s tým, že u jeho strany Fico nemá šancu.

2:48 Doterajších takmer štyritisíc hlasov pre niekdajšiu jednotku kandidátky Obyčajných ľudí Martina Mojžiša a takmer tritisíc hlasov pre niekdajšiu dvojku a herca Štefana Bučka nesvedčí podľa lídra strany Igora Matoviča o protestných hlasoch.

„Svedčí to o tom, že veľa ľudí je zvyknutých krúžkovať prvých kandidátov, to sú tieto hlasy. To nie je o tom, že títo ľudia volili Martina Mojžiša, ale automaticky zakrúžkovali prvých troch, štyroch, ktorí sú na kandidátke,“ mieni Matovič.

Matovič sa na tím ľudí, ktorý sa pravdepodobne prekrúžkuje do parlamentu, teší.

„Sú to nezávislé osobnosti, ktoré v živote niečo preskákali a vôbec sa toho nebojím. Keď dáte zodpovedným ľuďom slobodu, nakoniec sa vedia správať zodpovednejšie, ako ľudia viazaní straníckou disciplínou, ale zároveň kreatívne,“ povedal.

2:37 „Bude tu na sto percent vláda jednej strany, čaká nás červené Slovensko, štyri roky kradnutia, korupcie, zadlžovania našich detí a vnúčat. Zároveň si ale myslím, že po tých štyroch rokoch, ľudia, ktorí teraz umožnili červené Slovensko, zistia, aká je pravá tvár Roberta Fica a strany Smer,“ reagoval po sčítaní takmer polovice všetkých hlasov Igor Matovič.

S výsledkom svojej kandidátky je spokojný, mrzia ho však slabšie výsledky SDKÚ, SaS a Mosta-Híd.

Kandidáti Obyčajných ľudí sa pomaly rozchádzajú, lúči sa už aj Matovič, s ktorým sa chcú mnohí odfotiť. „Bude to dvojciferné,“ prognózujú stále niektorí optimisticky.

Matoviča mrzia slabé výsledky pravice. FOTO:SITA

2:12 Po spočítaní 40 percent hlasov to vyzerá, že štyria Obyčajní ľudia Igor Matovič, Jozef Viskupič, Erika Jurinová a Martin Fecko sa opäť prekrúžkujú do parlamentu z posledných štyroch miest kandidátky.

Podarilo sa im to aj pred rokom a pol na kandidátke SaS.

Podľa priebežných výsledkov sú zatiaľ na kandidátke Obyčajných ľudí neohrozene prví. Matovič už má takmer 35-tisíc hlasov. Do parlamentu by sa prekrúžkovali aj podnikateľ Alojz Hlina či ekológ Mikuláš Huba.

„Nechali sme sa vydať na milosť a nemilosť voličovi a stáli sme na posledných miestach bez istoty. Ukazuje sa, že naša agenda bola pre voličov uveriteľná,“ komentoval priebežné výsledky Viskupič.

Deviaty je v prednostnom hlasovaní zatiaľ vedec a novinár Martin Mojžiš s takmer 2900 hlasmi, ktorý po roztržke opustil spolu s politikmi OKS a KDS kandidátku a do parlamentu sa tak nedostane.

1:52 Manželka Igora Matoviča Paulína sa teší, že jej muž si zrejme obháji miesto v politike a to aj napriek nelichotivým slovám, ktoré musí na jeho adresu počúvať.

„Poniektorí útočili na manžela, že nič nedokázal, ale on dokázal rozbehnúť firmu po celom Slovensku a to aj vďaka tomu, že má dobrých ľudí okolo seba. Dúfam, že aj teraz pozdvihnú Slovensko z bahna,“ verí. Pravicoví politici ju však za predchádzajúci rok a pol veľmi sklamali.

Manželovi sa však snažila vyhovoriť, aby v politike používal vulgárne a tvrdé slová.

„Nie je to môj slovník, nebola som šťastná, keď manžel tak hovoril, ale povedal mi, Paulínka nehnevaj sa, ale musím hovoriť takým štýlom, aby všetci rozumeli,“ hovorí.

1:11 Poslanec Obyčajných ľudí Jozef Viskupič, ktorý sedel v tomto volebnom období v parlamente v klube SaS, chodí po volebnej centrále strany s mobilom a neustále aktualizuje priebežné výsledky na stránke štatistického úradu.

Po spočítaní 20 percent okrskov klesol počet poslancov Smeru zo 111 na 104.

„Zo závratného čísla sa stalo len trochu menej závratné a dúfam, že ako my budeme stúpať, tak budú oni klesať. Ústavná väčšina tejto strany by bola obrovským nebezpečenstvom pre Slovensko,“ varuje.

„Nie som veľmi dobrý v tipoch, ale verím, že to klesne pod 75 a nezískajú väčšinu,“ nádeja sa.

Jozef Viskupič sa obáva ústavnej väčšiny Smeru. FOTO: SITA

0:33 V reštaurácii v centre Bratislavy, kde si rozložili svoj štáb Obyčajní ľudia, je zatiaľ napriek dobrým odhadom z exit pollov komorná atmosféra.

Kandidáti a ich hostia postávajú na vyhradenom prvom poschodí podniku a debatujú nad pohármi vína a obloženými chlebíčkami.

„Musím povedať, že troška to zanedbali, ja som chcel, aby tu bola dobrá a zábavná atmosféra, mám tu pripravené aj podklady, aby som spieval,“ priznáva spevák a kandidát Obyčajných ľudí číslo 22 Igor Kmeťo.

„Som rád, že máme také perfektné čísla a verím, že za chvíľu aj zaspievam,“ hovorí nad pohárom malého piva. Pri sebe má aj cédečko s hudobnými podkladmi, do ktorého chce spievať.

„Začnem piesňou Dnes večer vám zábavu hráme, lebo dnes sa musíme radovať zo života a pokračovať budem piesňou Na čo pôjdem nad ránom domov,“ zastrája sa.

23:47 Igor Matovič sa nazdáva, že im odchod politikov z OKS a KDS po spore o test na detektore lži strane vo voľbách pomohol.

„Prieskumy sa dlhodobo pohybovali medzi 5,5 až 6,5 percentami, takže ľudia zrejme nakoniec ocenili odchod starých straníkov z kandidátky a pravdepodobne sme sa pre nich stali voľbou nových ľudí, ktorí zväčša s politikou nemali nič spoločné,“ myslí si.

V exit polle pred volebnými miestnosťami namerala agentúra MVK OĽaNO 7,6 percenta.

Matovič sa s návratom Fica zmieriť nechce. FOTO: TASR

23:38 Igor Matovič hodnotí prvé odhady výsledkov volieb stále opatrne a pripomína, že exit poll aj naposledy výrazne podcenil výsledok Roberta Fica.

„Toho sa veľmi obávam, či znova bude mať Smer taký výrazný skrytý počet voličov, lebo potom by nádej na pravicovú hypotetickú koalíciu vôbec nebola,“ povedal.

S návratom Roberta Fica do kresla premiéra sa dobrovoľne zmieriť nechce.

Matovič verí, že vláda piatich alebo šiestich pravicových strán by mohla fungovať.

„Ak sa zamyslia tie štyri pravicové strany, ktoré položili vládu sami nad sebou a uberú z pýchy, ktorá spôsobila pád, bola by tam nádej. My sme určite ochotní pomôcť vzniku pravicovej koalície, ak by tá šanca bola,“ povedal.

23:01 Kyticu ruží, ktorú mali v centrále Obyčajných ľudí a nezávislých osobností pripravenú pre premiérku Ivetu Radičovú, daroval Igor Matovič svojej manželke.

Tá sa neubránila slzám a placho zapózovala aj fotografom. „A teraz sa už ideme schovať,“ odviedol ju bokom po chvíli poslanec.

Premiérka do centrály napokon doraziť nestihla, na desiatu išla komentovať priebeh volieb do televízie Markíza.

22:26 Líder Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič reagoval na 7,6 percenta v exit polle televízie Markíza s chladnou tvárou, na rozdiel od viacerých kandidátov strany neprejavil takmer žiadne emócie.

„Zaujímavé, čo ma mrzí, keď nám nejaký podvodník Móric zoberie 0,9 percenta len tým, že nám zoberie náš názov, tak to mrzí a dúfam že to percentíčko nerozhodne,“ reagoval na výsledok strany Obyčajní ľudia bývalého politika SNS Víťazoslava Mórica.

Matoviča sklamal aj výsledok pravicových strán. „Okrem KDH som očakával lepšie čísla, myslel som, že SaS aj SDKÚ sa dostanú niekam k 8 percentám,“ povedal.

Naopak, potešili ho výsledky SNS a 99 percent, ktoré by sa podľa exit pollu nedostali do parlamentu.

„Neúčasť SNS by bolo obrovské zadosťučinenie pre Slovensko a myslím si, že ľudia prekukli aj to, že 99 percent bol podvod,“ povedal v prvej reakcii novinárom a odbehol do živého vysielania STV.

Igor Matovič sa z predbežných odhadov netešil. FOTO: SME - Michal Piško.

22:06 Farma už skončila, na Markíze sa čaká na Exit poll.

22:01 Do centrály Obyčajných ľudí dorazil tesne pred desiatou aj líder strany Igor Matovič, ktorého niektorí členovia kandidátky privítali potleskom. „Čo čapkáte,“ pýtal sa ich.

„Plánovali sme prísť trochu skôr, ale máme nový výťah a manželka sa v ňom na polhodinu zasekla,“ vysvetľoval. Volebný výsledok hádať nechce.

„Som však skromný a potešilo by ma aj 5,1 percenta,“ povedal Matovič. Pred voľbami tvrdil, že zisk šiestich percent by bol hanbou.

Či pôjde zagratulovať víťazovi volieb, váha. Dobrá otázka, ale odpoveď na ňu ešte nepoznám.“

21:45 Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič do štábu strany v známom bratislavskom pube stále nedorazil.

Vrchné poschodie vyhradené pre kandidátov sa už pomaly zapĺňa.

Kým hostia na spodnom poschodí sledujú vysielanie TA3, novinári v press room si musia vystačiť s Farmou na Markíze a ich súťažou, kto zje viac makových rezancov. Iná stanica sa totiž na televízii nedá naladiť.

21:38 Na právneho experta a štvorku kandidátky Obyčajných ľudí Miroslava Kadúca sa telefonicky obrátil muž zo Zvolena, ktorého partnerke znemožnili voliť.

„Celý deň sme boli v Nitre, okolo deviatej sme prišli do Zvolena odvoliť a pani po sedemdesiatke jej povedala, že nemôže voliť, lebo už vraj volila,“ potvrdil pre SME Zvolenčan Miroslav Machuč.

„Keď si niekto myslí, že 23-ročná žena už po deviatej voliť nepríde a odvolí za ňu, je to škandál. Ktohovie, v koľkých prípadoch sa to stalo,“ povedal.

Prípad už nahlásili Ústrednej volebnej komisii, zvažujú aj podanie trestného oznámenia.

21:14 Malé prekvapenie, ktoré premiérke Ivete Radičovej pripravil volebný štáb Obyčajných ľudí, budú musieť zrejme venovať niekomu inému.

Šéf premiérkiných poradcov Marián Balász štábu práve oznámil, že popri návšteve centrál parlamentných strán sa u Obyčajných ľudí asi zastaviť nestihnú.

Kyticu ruží tak možno dostane niektorá z nádejných političiek Obyčajných ľudí.

Hlina nemá problém podať ruku Ficovi. FOTO: TASR

20:59 Deviatka kandidátky Alojz Hlina si vie predstaviť, že zástupca Obyčajných ľudí pôjde po zverejnení výsledkov podať ruku ich pravdepodobnému víťazovi Robertovi Ficovi.

Ten ich lídra Igora Matoviča označuje za poloblázna a za jeho neúčasť v parlamente bol ochotný vymeniť desiatky poslancov.

„Patrí to k bontónu, ja by som s tým nemám problém, ale ešte sa musíme dohodnúť,“ povedal Hlina.

Viac ho však trápi, ak by sa do parlamentu popri Obyčajných ľuďoch dostala aj SNS. Akciám, kritizujúcimi politiku SNS a ich šéfa Jána Slotu, sa venoval ako aktivista už pred voľbami v roku 2010.

„Budem mať problém sedieť s ním v jednej miestnosti,“ hovorí.

„Pri všetkej úcte k parlamentu, kde ste povinný počúvať aj iného, Slota je iný prípad, lebo on tým, ako vynadal policajtke, parlament poškvrnil.“ Fyzickej potýčky sa však neobáva. „Už som na to dosť starý,“ ubezpečuje.

20:51 Voliči krúžkujú aj ľudí, ktorí z kandidátiek odstúpili. "Volil som Kordu," povedal nám sedemdesiatnik zo Starého Mesta. Keď sme mu povedali, že nekandiduje, bol prekvapený.

Síce si v televíznych správach všimol, že v Obyčajných ľuďoch vznikli rozpory, výsledok - odchod ľudí okolo Martina Mojžiša už nezaregistroval.

"Myslel som si, že keď je na kandidátke, tak kandiduje," vraví dôchodca. Oznam pred volebnou miestnosťou, kde boli vypísaní kandidáti, ktorí odstúpili, si nevšimol.

Bol totiž zavesený medzi vzormi hlasovacích lístkov a vytlačený drobným písmom.

20:28 Vo volebnom štábe Obyčajných ľudí a nezávislých osobností je mimoriadne rušno. Nie však vďaka kandidátom na poslancov, ktorých zatiaľ veľa neprišlo.

Igor Matovič si štáb zriadil v známej reštaurácii Flag Ship v centre Bratislavy, ktorú vlastní podnikateľ a deviatka kandidátky Alojz Hlina.

Spodnú časť dvojposchodovej reštaurácie prerobenej z bývalého kina Praha nechali otvorenú pre hostí, kandidátom a novinárom je vyhradený vrch.

Reštaurácia je plná sobotných, prevažne mladých hostí, výsledky budú môcť aj oni sledovať na veľkoplošnej obrazovke.

Volebnú atmosféru okrem toho pripomínajú len všade rozvešané pútače s podobizňou majiteľa podniku.

Vrchná miestnosť, vyhradená volebnému štábu, je zatiaľ takmer prázdna, postupne očakávajú až 150 hostí, zväčša kandidátov s partnermi.

Hovorkyňa strany Iveta Adamová upozorňuje, že viacerí kandidáti „prídu možno zvláštne oblečení“, keďže na podobnej udalosti nikdy neboli. Róby však zatiaľ žiadne nevidno.

Líder strany a stopäťdesiatka kandidátky Igor Matovič ohlásil príchod okolo pol desiatej.

V rámci turné po volebných štáboch sa má u Obyčajných ľudí zastaviť aj premiérka Iveta Radičová, ktorú vraj čaká malé prekvapenie.

Ako sa vyvíjali preferencie strany pred voľbami:

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 2. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 4. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 5. Hygge ako životný štýl
 6. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 7. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 8. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 9. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 41 547
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 39 392
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 12 874
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 728
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 074
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 056
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 396
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 218
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 055
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 948
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predsedovia strán zľava László Sólymos (Most-Híd), Krisztián Forró (Strana maďarskej komunity) a Mózes Szabolcs (Spolupatričnosť) počas brífingu po spoločnom rokovaní.

Rokovania medzi Mostom-Híd, SMK a hnutím Spolupatričnosť majú pokračovať vo štvrtok.

1 h
Kolegovia ho neúspešne oživovali 50 minút.

Norbert Szedlák pomáhal ľuďom 16 rokov.

2 h
V doskách bola aj takáto diera.

Nakoniec ho neuzavrú, vodiči budú musieť jazdiť pomalšie.

3 h
Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Raši pripustil, že Hlas by referendum organizoval aj bez Smeru.

3 h