Smer: Fico je pripravený vládnuť aj sám

Smer oficiálne volilo viac ako milión voličov, získal 44,85% hlasov.

Robert Fico oslavoval s kolou.(Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

6:25 Koniec tlačovej konferencie.

6:24 Predseda Smeru ani po presvedčivom víťazstve úplne nevylúčil koaličnú vládu. Naznačil však, že by jeho koaličný partner musel akceptovať program jeho strany. "Podmienkou by bola podpora programu sociálneho štátu," povedal Fico.

Hovoril o tom, že Slovensko nie je také, aké bývalo a o tlaku verejnosti a médií. Preto budú kroky vlády uvážlivé. Ak nenájdu koaličného partnera, Smer "do toho" pôjde s celou svojou silou.

Fico sľubuje, že nebude znižovať doterajšie opatrenia v boji proti korupcii, alebo v oblasti transparentnosti. "Išli by sme sami proti sebe," vravel. K prípadným zmenám v súdnictve sa priamo nevyjadril. Nebol konkrétnejší ani v prípade zverejeňovania zmlúv.

6:00 Tlačovka sa začína. Straníci pri príchode Fica tlieskajú.

5:30 Smer oficiálne volilo viac ako milión voličov, aktuálne má 44,95% hlasov. Strana ďakuje voličom na facebooku ešte pred Ficovou tlačovkou.

5:03 Tlačovka Smeru k voľbám má byť okolo 5:30 - po sčítaní zhruba 90 percent hlasov. Fico na nej ohlási víťazstvo.

4:49 V Smere je ticho a čaká sa, kedy Fico oznámi volebné víťazstvo. Sčítaných je už 80 percent hlasov. Hovorca strany ale tvrdí, že to ešte nebude. Fico príde zrejme až po tom, ako sa spočíta viac ako 90 percent. To by mohlo trvať ešte desiatky minút.

Fica vyhadzovali na rukách

3:54 Fico v obkľúčení straníckych kolegov tancoval a spieval ľudové piesne a vyzvŕtal niekoľko poslankýň. Po odtancovaní niekoľkých kôl sa Robert Fico vytratil. Medzi novinárov zrejme zavíta až nad ránom, kedy na tlačovej konferencii zhodnotí výsledky volieb.

3:24 Exkurzia novinárov sa skončila. "Ideme ďalej sčítavať dobré hlasy," vraví Fico.

3:21 Nadšení politici vyhadzujú Fica na rukách. Fico si upíja z koly. Pokračujú spevom Na kráľovej holi. Dušan Čaplovič má mocný hlas.

kola2.jpg

Fico na rukách straníckych kolegov. FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

3:17 Novinári sa presúvajú okolo sôch Jánošíka a modelu nákladného vagóna medzi oslavujúcich smerákov. V miestnosti hrá ľudovka a vedenie Smeru spieva Slovenské mamičky. Spieva Fico, Čaplovič aj Blanár sa kývu sa do rytmu. V miestnosti je plno cigarového dymu.

3:11 Na Smere sa novinári začínajú z dlhej chvíle zabávať. Začali tým, že cez telefón nahovárali kolegu, ktorý je za chrbtom redaktorky TA3 v živom vstupe na SDKÚ, aby im zamával do kamery. Neprehovorili ho.

Zamestnankyňa Smeru ich zvoláva, aby si pozreli prvé poschodie. Začína organizovaná vizita u oslavujúcich smerákov.

Kaliňák: Chceme, aby opozícia mala silné kontrolné funkcie

3:09 Najsilnejšia politická strana Smer, ktorá má po sčítaní hlasov v polovici volebných okrskov pohodlnú väčšinu v parlamente, chce, aby opozícia mala silné kontrolné funkcie. Pre TASR to povedal podpredseda strany Robert Kaliňák s tým, že bez ohľadu na výsledok Smeru sa budú sociálni demokrati usilovať o zorganizovanie okrúhleho stola pre parlamentné strany.

"Myslím si, že je to nevyhnutnosť. Chceme, aby opozícia mala silné kontrolné funkcie a vláda bola pevná v tom, čo bude robiť," vysvetlil. Na otázku, či sa Smer bojí vládnuť sám, odvetil, že oni strach nikdy nemali. "Povedali sme, že tá ponuka bude platiť," podčiarkol.

Vývoj výsledkov hodnotí Kaliňák pozitívne. "Tendencia je dobrá. Je správne, že sme hovorili, že treba počkať na reálne výsledky, lebo sa asi budú celkom slušne líšiť od toho, čo ukázali exit polly," uviedol. Kaliňák tvrdí, že za súčasných okolností by strata väčšiny pre Smer šokom nebola. "To naozaj neriešim. Naše výsledky sa ešte musia riediť a budú teda klesať," dodal.

2:30 Novinári sa dožadujú záberov z prvého poschodia. Hovorca strany Erik Tomáš sa ide spýtať Fica. Novinárov pustia hore okolo tretej. Fico súhlasil.

2:00 Kaliňák na otázku SME, či je pre nich ideálna vláda Smer, KDH a prípadne aj Most hovorí, že strán, ktoré koalíciu s nimi nevylúčili, je pomenej. "Takže tá matematika je v podstate v týchto vodách."

Ľudovka na prvom poschodí stíchla. Smeráci teraz pozerajú TA3, novinári začínajú zívať a tipujú, že tu asi bude jednofarebná vláda.

1:40 Medzi novinármi sa hovorí, že vedenie Smeru možno pustí kamery na poschodie, aby si nakrútili atmosféru. Zvonka je cez okná vidieť, že tam vyhráva krojovaná ľudovka. Občas niekto tlieska do rytmu. Zatiaľ sa ale zrejme nespieva.

Novinárov mierne ubudlo, hlavne tí zahraniční si išli oddýchnuť.

0:44 Kaliňák sa na druhý pokus s rádiom spojil. Aj on hovoril, že prieskumy komentovať nebude a je pre neho podstatné, že ľudia prišli voliť.

Kaliňák tiež pripustil vládu troch strán, ale aj "zlepenia" viacerých strán pravice. Jeho vyjadrenia sa od Ficových ani Paškových príliš nelíšia. O zostavovaní vlády hovorí opatrne.

Robert Kaliňák počas volebnej noci. FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

0:39 Medzi novinárov prišiel aj podpredseda Smeru Robert Kaliňák. Snaží sa s nimi hovoriť hlavne neformálne. Hore je vraj "pracovná atmosféra". Robí živý rozhovor pre rádio Expres.

Má ale technické problémy a zrejme jediné, čo sa mu podarilo národu zvestovať je: "Haló, ja vás počujem dobre. Haló." Potom telefonické spojenie s éterom "odišlo" a odišiel aj Kaliňák.

0:20 Aj podpredseda Smeru Pavol Paška hovorí o tom, že k budúcej koalícii je predčasné sa vyjadrovať. Na rozdiel od Fica vraví, že verí v rokovania so zástupcami "štandardných strán".

Predseda Smeru pred hodinou v rozhovore pre SME povedal, že zvolá všetky strany, ktoré budú mať viac ako päť percent. Smer Obyčajných ľudí za štandardnú stranu nepovažuje - Fico ich označil za polobláznov.

foto ico
Zrejme nový premiér Robert Fico


23:45 Na Smere je kľud. Medzi novinárov prišlo zopár poslancov. Vedenie strany je stále oddelené na prvom poschodí. Z jedného z okien sa ozýva dychovka.

23:20 Rozhovor s Robertom Ficom: Zavoláme všetky strany nad päť percent. Smer s inými politickými stranami začne o zostavení vlády hovoriť až po oznámení oficiálnych výsledkov. Čítajte viac TU.

22:40 Fico viackrát zopakoval, že by chcel koaličnú vládu. "Bude veľmi dôležité rokovať o vytvorení stabilnej vlády a ja verím, že rozumné štandardné strany dajú prednosť normálnej stabilnej koalícii."

22:28 Medzi novinároch prišiel po prvých prieskumoch aj Fico. Hovoril do živého vysielania troch televízií. S výsledkami prieskumov je vraj spokojný. Pripomenul ale, že mu jeden z nich pred dvoma rokmi ubral sedem percent. Okrem dvojkoalície nevylúčil ani trojkoalíciu.

10-r371.jpg

Predsedu Smeru prvé odhady výsledkov potešili. FOTO: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ

"S exit pollom môžem vysloviť spokojnosť - či s tým v STV, alebo na televízii Markíza. Je to stále viac ako v roku 2010 a o to nám išlo," vravel.

"Ak by sme brali výsledky exit pollu ako reálne výsledky, tak stačí dvojkoalícia. Ale sú strany, ktoré sa boja. Keď sa boja, nech nejdú do lesa, to im odkazujeme. Ale zase nám záleží na silnej koalícii, na dobrej vláde, preto niekedy budeme musieť zohľadňovať aj podmienky a požiadavky menších strán."

"Keď niekto potleskom reaguje na zisk deviatich percent, môžeme sa nad tým len pousmiať," reagoval na výsledky pravice podľa exit pollu Robert Fico.

FOTO: TASR

Fico bude rokovať s každým, kto prešiel do parlamentu

Líder Smeru Robert Fico predpokladá, že jeho strana dostane poverenie od prezidenta Ivana Gašparoviča na zostavenie vlády.

"Pozveme k okrúhlemu stolu všetky strany nad päť percent a tam sa ukáže, kto má a kto nemá záujem spolupracovať," avizoval s tým, že bude záležať na tom, koľko programových prienikov sa podarí nájsť. Fico však nevylučuje ani pravicový zlepenec v podobe šesťkoalície.

Na margo výsledkov exit pollov podotkol, že sa vytvorili dva bloky. "Blok pravice reprezentovaný šiestimi stranami a blok ľavice reprezentovaný Smerom. Ukáže sa, ktorá alternatíva vyhrá," povedal Fico, podľa ktorého Smer potvrdil svoju výraznú pozíciu na slovenskej politickej scéne. "Verím, že sa priblížime k jednému miliónu voličov," dodal.

3-r866.jpg

FOTO: SITA

Fico viac povie okolo druhej, či tretej ráno

22:15 Prieskumy sledujú novinári a politici oddelene. Kým žurnalisti sú na prízemí, politici na prvom poschodí. Oddeľujú ich dvere a ochranka. Niektorí z novinárov pri sledovaní prieskumu Markízy hovoria, že by to chcelo ďalšie voľby.

22:10 To, čo hovoril Fico po slovensky, krátko zopakoval aj zahraničným novinárom v angličtine. V zasadačke Smeru je teraz viac ako 50 žurnalistov, ktorí čakajú na prieskumy. Zamestnanci prepli televízor na Markízu.

22:01 Predseda Smeru tvrdil, že ho teší účasť, ktorá je podľa neho podstatne vyššia, ako predpokladali prieskumné agentúry. "Mňa to teší, hoci nám by nízka účasť veľmi vyhovovala."

Viac chce povedať niekedy okolo druhej, či tretej ráno, kedy podľa neho budú "veci presnejšie". Cez deň si vraj hodinu pospal. Novinárom vravel, že verí, že majú všetky potrebné veci na prácu.

Fico prichádza do centrály Smeru. FOTO: TASR

21:56 Na Súmračnú prišiel Fico v koženej bunde. Doviezol ho Robert Kaliňák. "Našim cieľom bolo získať viac ako v roku 2010. Ak sme vtedy mali výsledok, ktorý sa blížil 35-percentám, verím, že Smer má na to, aby získal v týchto voľbách o niečo viac. Koľko to bude, teraz ťažko odhadnúť."

21:37 Hovorca Smeru sa zdraví s podpredsedom strany Dušanom Čaplovičom slovami: Pochválen naveky. Dostáva odpoveď: Pochválen.

21:34 Do centrály Smeru sa trúsia ďalší poslanci. Ficov hlavný poradca Vladimír Faič prišiel s krabicou cigár. Predseda Smeru vraj dorazí za desať minút.

21:26 Do centrály prišiel ako jeden z prvých poslancov žilinský primátor Igor Choma.

20:28 V centrále Smeru sú stále iba novinári, ochranka a zopár zamestnancov strany. "Začnú prichádzať až okolo pol desiatej," vraví zamestnankyňa na otázku, kedy príde do budovy niekto z vedenia Smeru.

Akreditovala sa stovka novinárov

19:45 Do centrály Smeru na Súmračnej ulici sa začínajú schádzať novinári. Budovu stráži súkromná bezpečnostná služba v čiernych oblekoch, ktorá do vnútra púšťa len žurnalistov s akreditáciou. Akreditovaných je rovná stovka.

Okrem novinárov zo Slovenska avizovali účasť aj žurnalisti z Českej republiky, Poľska a Veľkej Británie.

Podľa áut zaparkovaných pred budovou v nej nie je veľa ľudí z vedenia strany. Zamestnanci Smeru riešia ako spustia vysielanie televízie na plátno v miestnosti, ktorú používajú na tlačové konferencie.

Rozprávajú aj o tom, že 26 kandidujúcich strán je na takúto krajinu veľa a stačili by aj dve. Na stole sú pripravené minerálky s fotkami Roberta Fica. Televízie majú natiahnuté káble k prenosovým vozom a chystajú prvé živé vstupy.

V roku 2010 Smer takúto prísnu akreditáciu nevyžadoval. Počas volebnej noci v roku 2006, po ktorej strana zostavila vládu, čakali novinári na chodníku.

1.jpg

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 3. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 4. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 5. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 6. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 7. I cez prázdniny testujte elektrobicykle
 8. 5 dôvodov, prečo sa prihlásiť na konferenciu ENERGOFÓRUM®
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom
 10. Máte už vybranú dovolenku na júl?
 1. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami
 2. Funguje predaj realít aj bez maklérov?
 3. BILLA a ÚNSS skontrolovali zrak 10 380 slovenským deťom
 4. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade
 5. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku
 6. Borguľa žiada vyrúbenie dane pre americkú ambasádu
 7. Stanovisko Klubu pre BA k mimoriadnemu rokovaniu zastupiteľstva
 8. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou
 9. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky
 10. Investícia do dlhopisov s fixným výnosom 6,25 - 7,25 % p.a.
 1. Vietnam: Krajina, ktorá rozmazná jedlom a uchváti históriou 8 210
 2. Volkswagen Golf: Odpoveď na takmer všetky otázky 8 004
 3. Dobrý internet v meste i na vidieku. Dostupný je takmer všade 3 418
 4. Na tieto veci sa oplatí myslieť pred odchodom na dovolenku 3 269
 5. Chcete vedieť všetko o vašej krvi? Čaká vás 6000 typov vyšetrení 2 261
 6. I cez prázdniny testujte elektrobicykle 2 118
 7. Máte už vybranú dovolenku na júl? 1 637
 8. Mexická Oaxaca: Vonia čokoládou a jedinečnými pyramídami 1 240
 9. V meste či mimo mesta, stále s kvalitným internetom 1 197
 10. Zvládnete tento test o jablkách a cideroch? Otestujte sa 871

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Ako sa pije a žije v banskom kraji, keď bane miznú

Tak ich tu vnímajú. Ako náletové buriny, ktoré sa uchytili v pustnúcom baníckom kraji.

KOMENTÁRE

Danko ukazuje ďalšie svoje limity

U Danka sa hrdosť stratila v bozkoch na výložkách.