Výsledky SDKÚ sklamali, len tesne sa dostali do parlamentu

SDKÚ skončila tesne nad piatimi percentami. V centrále zostala ako takmer posledná Lucia Žitňanská, ktorá získala trikrát viac krúžkov ako Dzurinda.

(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

3:55 Podľa predbežných výsledkov získala Lucia Žitňanská pri sčítaní 70 percent hlasov 51 200 preferenčných krúžkov, zatiaľ čo Mikuláš Dzuirnda vyše 14-tisíc.

3:22 V centrále SDKÚ je z lídrov už len ministerka Žitňanská, poslanci Beblavý alebo Štefanec a niekoľko mladých aktivistov. Niektorí z nich poprosili Žitňanskú o fotografiu. V strane sú z výsledkov sklamaní.

foto ico
Voľby očami fotoreportérov denníka SME

2:20 Ivan Mikloš odišiel z centrály SDKÚ preč: "Majte sa," povedal novinárom. Hovorca oznámil novinárom, že o pár minút odchádza aj predseda. Ešte pred pár minútami tvrdil, že tu bude čakať do rána na výsledky a hneď po nich bude tlačová beseda.

2:13 Mikuláš Dzurinda opustil centrálu SDKÚ. "Idem domov," povedal novinárom. Je to prvá volebná noc, čo Dzurinda nepočkal na výsledky do rána. Pôvodne plánovanú tlačovú besedu, ktorá mala byť nadránom presunuli v SDKÚ na druhú hodinu.

Dzurinda povedal, že sa musí vyspať pred televíznymi diskusiami. Na otázku, či sa bojí ukázať pred novinármi svoje emócie po definitívnom zrátaní výsledkov povedal: "To prečo sa ma pýtate?"

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

2:07 Starostka Starého Mesta Tatiana Rosová hovorí, že výsledok strany nie je úspech. Rosová bola kedysi blízkou Dzurindovou poradkyňou, dnes už spolu komunikujú minimálne.

Rosová hovorí, že strana sa musí zmeniť, aby nedopadla ako HZDS.

Stranu podľa nej čaká vážna debata aj o odchode Mikuláša Dzurindu. "Určite strana zmenu potrebuje, potrebuje ukázať lepšiu tvár, ktorú určite má." Rosová hovorí, že Dzurinda dokáže stále niektorých voličov aj osloviť a bude treba zvážiť jeho plusy aj mínusy. "Osobne sa domnievam, aj keď je to veľmi nespravodlivé, že Mikulás Dzurinda je tým, čo spôsobilo, že voliči nedali strane hlas."

Rosová kandidovala pod číslom 33, nemyslí si, že to vyjadruje jej prínos pre stranu. "Nominácia na túto pozíciu bola pre mňa sklamaním."

foto ico
SDKÚ nie je lídrom pravice.

2:02 Manželka SDKÚ Eva Dzurindová prežíva volebnú noc "veselo". Pred ďalšími otázkami novinárov utiekla.

2:00 Lucia Žitňanská trávi volebnú noc s Mikulášom Dzurindom, predbežné výsledky pozerajú spolu. Aj ona veľa fajčí a nie je na to pyšná. "Je to taká zvláštna atmosféra. Na jednej strane istý druh adrenalínu, lebo nie sme v kampani, ale je tu iný druh adrenalínu, lebo všetci chceme vidieť výsledky." V hodnotení je stále zdržanlivá.

Niektorí jej kolegovia rozoberali, keď vlastne bude kandidovať za predsedníčku - či to bude vtedy, ak prekrúžkuje Mikuláša Dzurindu alebo vtedy, keď bude mať strana slabý výsledok. "Ja v tom jasno mám a myslím si, že zajtra bude všetko jasné."

O pozíciu predsedníčky sa bude cítiť, "keď bude cítiť podporu".

1:19 Poslanec Martin Fedor spolu s primátorom Trenčianskych Teplíc Štefanom Škultétym odišli domov. Sympatizanti strany rozoberajú hlavne to, či Smer zlomí KDH a pôjde s nimi do vlády, hovoria, že všetko môže byť ešte inak. Keď sa na obrazovke objaví tvár Igora Matoviča, niekto povie "obyčajný milionár". Netancuje sa tu.

0:39 SDKÚ pustila novinárov medzi seba. Ochranka iba skontrolovala, či majú visačky.

0:37 Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda je "napätý menej" ako keď prichádzal do centrály. Pohybuje sa voľne medzi novinármri, priznal, že bežne nefajčí. Zabehol dnes aj štrnásť kilometrov na Železnej studienke.

V tomto kalendárnom roku vraj ešte alkohol nepil.

Pri otázke Markízy v živom stupe, či uvažuje nad tým, že by mohol byť znovu premiérom, lebo čísla KDH a SDKÚ sú tesné, povedal, že bude realista. "Takúto otázku som sám sebe ešte nepoložil."

Ivan Mikloš povedal, že odhady sú zatiaľ také ako zhruba predpokladali.

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

0:00 Ľudovít Kaník priniesol novinárom do miestnosti po jednej načatej flaši bieleho a červeného vína.

23:47 Dzurinda: Pozviechame sa, budeme budovať našu stranu a v nasledujúcich voľbách, budeme mať zase viac. Podľa Dzurinda teraz buď Robert Fico niekoho získať z pravicových strán "alebo sa politické spektrum od stredu napravo pokúsi zostaviť vládu".

Dzurinda má priateľa, ktorý mu radí, že ak chcete dosiahnuť možné, musíte sa pokúšať o nemožné.

23:46 Prvé odhady predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda zhodnotil takto: "Všimli ste si, že nejak netlieskame, ale nemáme ani depresiu. Na čísla sa pozeráme reálne. Podľa všetkého budeme aj ďalej politickou stranou, ktorá bude mať šancu hovoriť do ďalšieho vývoja na Slovenska." Nádeja sa, že "ešte nejaká desatinka alebo percentíčko môže pribudnúť, veríme tomu".

Hovorí, že SDKÚ prešla ťažkým obdobím. "Neraz sme to my modrí vnímali ako pokus o devastáciu našej strany. Mnohí sympatizanti sa pýtali, či hlas pre SDKÚ neprepadne." O to viac chce poďakovať tým, čo ich volili. Čo bude ďalej, zatiaľ nevie. "Veľmi dobre si uvedomujem zodpovednosť lídra strany, ale rovnako si uvedomujem, že každá otázka má svoj čas." Predseda SDKÚ povedal, že takým tlakom ešte nikdy nečelil. Neraz mal pocit, že sa práve naňho zviezlo všetko zlé.

Maratónec Dzurinda zatiaľ vyfajčil "asi tri, možno štyri" cigarety. Nemá pocit, že novinári sú v centrále SDKÚ izolovaní. Podľa neho je normálne, ak chcú mať politici súkromie.

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

22:57 Hovorca SDKÚ oznámil, že Mikuláš Dzurinda príde o dvadsať minút medzi novinárov. Po polnoci podľa hovorcu možno pustia novinárov aj na horné poschodie medzi politikov.

22:55 Medzi novinárov zišiel minister Jurzyca. "Myslím, že je to vcelku dobré na to, čo som čakal," povedal. Na poschodí je podľa neho dobrá atmosféra. Smiech, ktorý novinári počuli, nebol reakciou politikov na prvé odhady, ale žartovanie aktivistov a aktivistiek SDKÚ. "Na niečom sa zabávali."

Čo robí predseda strany, Jurzyca nevie. "Ja som stál s inými ľuďmi a rozprávali sme sa o školstve."

22:44 SDKÚ stráži gorila, hovoria si už novinári v jej centrále - vedenie strany je totiž stále nedostupné pre novinárov a vstup k nim stráži mohutný pracovník bezpečnostnej služby. Viacerí prístup strany nechápu. Aj Robert Fico vo svojej centrále už poskytuje rozhovory. Podľa jedného z poslancov Mikuláš Dzurinda sedí v kancelárii a fajčí. Skupinka ľudí na poschodí sa nahlas smeje, novinári sa snažia rozlúsknuť na čom.

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

22:37 V centrále SDKÚ sú aj Elena Vacvalová a Oľga Feldeková. Vacvalová hovorí, že si veľmi váži, ako SDKÚ v kampani komunikovala s ľuďmi. "Až také veci sa pýtali, že človeku ako som ja, chodil mráz po chrbte, či by som vedela zvládnuť odpovedať."

Ako by komentovali súčasnú situáciu v relácii Sedem s. r. o.?

"Pokiaľ by tá relácia existovala, tak určite by sme to komentovali vtipne. Dnes som sa výborne zasmiala, ale nespájajte to s SDKÚ, že v nejakej obci mali volebnú miestnosť v Dome smútku a bolo tam heslo Pokoj všetkým. To by som si priala," hovorí Vacvalová.

Feldeková dodala, že keby mali reláciu, mohli by si z SDKÚ beztrestne vystreliť, čo sa podľa nej o iných stranách nedá povedať.

22:28 Reakcie politikov SDKÚ na prvé volebné odhady sa novinárom zatiaľ nepodarilo zachytiť, sú od nich izolovaní. Schodisko stráži SBS-kár.

22:12 SDKÚ by podľa exit pollu, ktorý pre televíziu Markíza urobila agentúra MVK, by získala 7,5 percenta.

((MVK))

22:07 Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda priznal po príchode do centrály strany mínusy, ktorých sa strana za posledné mesiace dopustila. "Nemôžeme zakryť, že keď nám vypadne moc po necelých dvoch rokoch, že je to mínus," konštatoval.

Práve neudržanie moci celé štyri roky považuje za najväčšie mínus. Podotkol však, že ku kľúčovému hlasovaniu, ktoré spojilo rozhodnutie o eurovale a dôvere vláde, alternatívu ani teraz nevidí.

Dzurinda tiež dodal, že volebný výsledok môže negatívne ovplyvniť okrem predčasného ukončenia vlády aj kauza Gorila. "Predseda strany za výsledok nesie zodpovednosť," uviedol s tým, že o svojom zotrvaní na poste rozhodne v priebehu niekoľkých dní.

FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK

22:05 Či bude Mikuláš Dzurinda ochotný vzdať sa stoličky predsedu, by mal dať vedieť už po niekoľkých dňoch po výsledkoch volieb. Povedal to novinárom krátko na to, ako dorazil do centrály SDKÚ.

21:55 Poslanec Ivan Štefanec bude považovať za úspech, ak bude SDKÚ vo vláde.

21:37 Novinári majú zákaz pohybovať sa na hornom poschodí medzi politikmi SDKÚ. Tí tam majú pripravené občerstvenie a rozprávajú sa. Minulé voľby sa mohli medzi politikmi novinári pohybovať voľne, teraz musia byť na prízemí.

21:27 Radičovú z centrály SDKÚ odprevadil minister financií Ivan Mikloš. Výsledok volieb tipovať nechcel.

"Budem veľmi rád, keď budeme úspešní a úspešní budeme vtedy, ak budeme v dvojciferných číslach," povedal poslanec Martin Fedor. Na otázku, či by mal predseda SDKÚ odstúpiť, ak nedosiahnu dvojcíferný výsledok, odpovie Fedor o niekoľko hodín.

FOTO SME - VLADIMÍR šIMÍČEK

21:14 Mikuláš Dzurinda prišiel do centrály SDKÚ krátko pred deviatou. "Cítim veľké napätie," povedal. "Pevne verím, že sa SDKÚ dostane do parlamentu."

Krátko po ňom prišla aj premiérka Iveta Radičová. Bol to práve Dzurinda, kto ju presvedčil, aby vstúpila do politiky, keď jej ponúkol miesto ministerky práce.

Dzurindovi doniesla "zaželanie úspechu a dobrého výsledku vo voľbách". Radičová verí, že občania sa rozhodli správne a zvažovali programy.

Na otázku, či čakali, že sa ich príbeh skončí takto smutne, premiérka reagovala: "Nemyslím si, že príbeh nás dvoch končí," povedala. "Boli to väzby a vzťahy, ktoré nekončia jednými voľbami."

Gorila podľa Dzurindu ovplyvnila kampaň a "nepochybne v náš neprospech". Povedal, že ak ho Smer prijme na rokovanie, pôjde, "ale náš postoj spoločnej vlády so Smerom poznáte".

Hovorí, že za zlý výsledok je pripravený prijať zodpovednosť, ale vyjadrí sa k tomu až po pár dňoch.

21:04 Mikuláš Dzurinda prišiel do centrály SDKÚ len pár minút predtým ako premiérka Iveta Radičová. Privítal ju vo dverách. "Náš príbeh jednými voľbami nekončí," povedala Radičová. Dzurinda cíti napätie, výsledok neodhadol.

20:25 SDKÚ dnes prvýkrát od vzniku podľa predvolebných prieskumov hrozí, že sa nedostane do parlamentu. V centrále strany sa oproti predchádzajúcim voľbám uskromnili. V hlavnej hale nie je ani televízna obrazovka ako pred rokom a pol.

"Keby bolo sedem, tak je to dobré," hovorí svoj odhad výsledku minister školstva Eugen Jurzyca. "Chodil som po väčšine mítingov a pripadalo mi to celkom dobré, ale včera sme mali Bratislavu a až tak ma nenadchla. Zdalo sa mi, že vtedy ľudia fandili viac. Asi sú sklamaní." Mala by sa stať Lucia Žitňanská predsedníčkou strany? Na to odpovie až po voľbách.

"Potešilo ma, že bude kandidovať," povedal o Žitňanskej poslanec Viliam Novotný. Tipoval výsledok 10,2 percent, ale myslí si, že to bude len osem. Na to, že to by bola len polovica ich posledného volebného výsledku a teda neúspech povedal, že s hodnotením ešte počká. "Nerobme účet bez hostinského." O deviatej príde do centrály SDKÚ premiérka Iveta Radičová. Predseda strany Mikuláš Dzurinda zatiaľ nedorazil.

Ako sa vyvíjali preferencie SDKÚ

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 4. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy
 5. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku
 6. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate
 7. Kam do tepla v januári?
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely
 9. Konzultácia so svetovými odborníkmi dokáže zachrániť život
 10. Demänovku mieša iba jeden človek. Ako si strážia receptúru?
 1. Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku
 2. Alarica – new business project in the market of shoes
 3. Ako jazdiť na snehu alebo ľade?
 4. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?
 5. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli?
 6. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali
 7. Vlani sme si vyberali z vyše pol milióna inzerovaných áut
 8. V centre našej pozornosti sú zákazníci. Už 50 rokov
 9. Začiatok roka patrí dani z nehnuteľností
 10. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných
 1. Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie? 10 051
 2. Slovensko má pralesy, púšť aj kameňopád. Už ste ich videli? 6 875
 3. Volkswagen T-Roc: Pre nerozhodných 4 986
 4. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 3 865
 5. Toto tajomstvo vrcholoví športovci dlho skrývali 3 440
 6. Leto 2018 v Grécku s odletom z Bratislavy 3 200
 7. Kam do tepla v januári? 2 199
 8. First moment Turecko: využite zľavy na špičkové hotely 1 989
 9. Dlhopisy 7,25 % p.a. majú najvýhodnejšiu nákupnú cenu v roku 1 860
 10. Zelené Grunty vám ponúknu viac, ako očakávate 1 125

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan sa nestane celkovým víťazom Tour Down Under, piatu etapu vyhral Porte

Slovenský cyklista ostal lídrom bodovacej súťaže.

SVET

Verejný nepriateľ Soros. Ako Orbán decimuje kritikov

Maďarský premiér si spravil agendu z útokov na migrantov aj médiá.

KOMENTÁRE

Maďari sa už inak ako smiechom brániť nevedia

Antiorbánovský front sa ocitol v situácii, keď vysvetľovanie stratilo význam.

Neprehliadnite tiež

Exekučná amnestia by mala byť podľa SNS výhodná aj pre štát

SNS si myslí, že exekučná amnestia by nemala byť výhodná len pre ľudí.

Košickí policajti na diaľnici pri Poprade havarovali

Zrazili sa s cestárskym pluhom, jeden skončil v nemocnici.

Anketa: Ako Kaliňák pomohol Rómom?

Minister vnútra Robert Kaliňák ohlásil ďalšiu rómsku reformu. Odborníci odpovedajú, ako si počínal s rómskou problematikou

Kaliňák chcel „robiť poriadok v osadách“, no zatiaľ v nich robí len marketing

Rómska reforma, ktorú nedávno ohlásil minister vnútra, je už niekoľkou v poradí počas jeho desaťročného ministrovania. Odborníkom chýbajú výsledky.