Bratislava 13. augusta (TASR) - Strana demokratickej ľavice (SDĽ) nepodporí prezidentom vrátené zákony do Národnej rady SR (NR SR) na opätovné prerokovanie týkajúce sa vyrovnania s komunistickou minulosťou.
Potvrdil to dnes pred novinármi predseda Poslaneckého klubu SDĽ Anton Hoffmann a dodal, že všetky tri zákony nie sú aj v súlade s Ústavou SR. Ide o zákon o podmienkach činnosti pre prácu v tajných službách, novelu trestného zákona a právnu normu týkajúce sa vzniku Ústavu pamäti národa. "Okrem toho, že sú v rozpore s ústavou, majú veľmi veľa legislatívnych a technických nedostatkov," uviedol. V prípade vzniku Ústavu pamäti národa nie je mu jasné, aké je stanovisko k rokom 1939-45, 1945-47, pretože v NR SR autor zákona Ján Langoš spomínal iba roky 1949-89. "Sústrediť do neziskovej organizácie dokumenty, ktoré štátne orgány zbierali desiatky rokov v dvoch - troch spoločenských kvalitách, vyčleniť k tomu špeciálnu skupinu prokurátorov a dať im daňové úľavy, sú široké právomoci. Bude tento úrad zodpovedný za bezpečnostné otázky štátu a občanov? Miešajú sa tu kompetencie," zdôraznil šéf klubu SDĽ.
Celý problém mu pripomína to, že minister spravodlivosti Ján Čarnogurský už nebude ministrom a vytvorené oddelenie na výskum zločinov komunizmu, ktorý bol vytvorený v rozpore s kompetenčným zákonom bude treba niekde presťahovať. Hľadá sa mu miesto a treba to ešte zavesiť na štátny rozpočet," konštatoval Hoffmann.
Ľavičiari dnes tiež vyzvali vládu, aby na najbližšom rokovaní schválila Európsky zákonník sociálneho zabezpečenia. Tvrdia, že Slovenská republika na jeho prijatie má vytvorené všetky legislatívne podmienky.
Hoffmann dnes zhodnotil aj činnosť Poslaneckého klubu SDĽ v II. volebnom období. Podľa jeho slov klub ľavičiarov bol najzodpovednejšou súčasťou koalície a zároveň aj jej najstabilnejším faktorom.