BRATISLAVA. Na pokojný priebeh volieb dohliadalo viac ako sedemtisíc policajtov.
Ako informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, v teréne boli nielen motorizované ale aj pešie policajné hliadky či príslušníci kriminálnej polície. Pripravené špeciálne policajné útvary a pyrotechnici nemuseli počas volieb zasahovať.
Osobitnú pozornosť venovali muži zákona prípadom takzvaného kupovania hlasov. "V týchto dňoch sme na celom Slovensku prijali niekoľko podnetov, ktoré smerovali k prípadom narušenia prípravy a priebehu volieb, ako aj k trestnému činu volebnej korupcie. Niektoré boli prešetrením vyhodnotené ako neopodstatnené, ďalšie sú v štádiu preverovania príslušným útvarom polície," uviedla Balogová.
Trestný čin volebnej korupcie pribudol v Trestnom zákone 1. septembra minulého roka. Dopustí sa ho ten, kto priamo alebo cez sprostredkovateľa poskytne, ponúkne alebo sľúbi úplatok tomu, kto má právo voliť, a to s cieľom, aby volil určitým spôsobom, nevolil určitým spôsobom, alebo nevolil vôbec, prípadne sa nezúčastnil na voľbách.
Trestným činom je aj bránenie vo výkone ústavného práva voliť, a to v prípadoch, ak tak niekto koná voči inému násilím, hrozbou násilia alebo ľsťou. Vtedy ide o trestný čin marenia prípravy a priebehu volieb a referenda. Páchateľom hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Rovnaký trest hrozí aj tomu, kto vedome nesprávne sčíta hlasy alebo poruší tajnosť hlasovania, prípadne iným hrubým spôsobom marí výkon ústavných práv.