BRATISLAVA. Je lídrom pravice predseda najsilnejšej pravicovej strany alebo politik pravice s najväčším počtom prednostných hlasov?
Krúžky
Lídri pravice
Igor Matovič (OĽaNO): 150 251 Béla Bugár (Most-Híd): 121 414 Daniel Lipšic (KDH): 104 635 Ján Figeľ (KDH): 104 002 Lucia Žitňanská (SDKÚ): 103 517 Richard Sulík (SaS): 83 813
Ak platí odpoveď na prvú otázku, tak by sa mal stať lídrom Ján Figeľ z KDH. Ten však získal menej hlasov ako podpredseda kresťanských demokratov Daniel Lipšic, kto je teda legitímny?
Ani jeden sa nechce touto otázkou veľmi zaoberať.
Figeľ hovorí, že lídrom nie je len ten, kto obstojí v matematických vyjadreniach, ale ten, kto dokáže formovať politiku a postoje, aby vytváral alternatívu k dominantnej ľavicovej strane.
KDH túto ambíciu vraj má a jeho predseda s ním.
„Je to zvláštna polemika,“ hovorí Lipšic, podľa ktorého má byť lídrom dominantný stredopravý subjekt. Pri vyrovnaných výsledkoch v rozmedzí od 8,8 percenta po šesť sa o dominancii hovoriť nedá.
Diskusiu o lídrovi pravice považuje za zbytočnú aj predseda Mosta-Hídu Béla Bugár. „Pravica sa najskôr musí spamätať,“ myslí si.
Keď si viaceré pravicové strany po voľbách vyriešia vnútorné problémy, potom sa podľa neho dá povedať, kto začne určovať témy a bude sa snažiť udržiavať aj komunikáciu medzi ostatnými pravicovými stranami. V tom vidí úlohu lídra.
Ak by sa stali kritériom krúžky, tak by sa ním mal stať s vyše 150-tisíc hlasmi Igor Matovič z Obyčajných ľudí. Ten sa však na to necíti.
Druhý v poradí s najvyšším počtom hlasov je Bugár, ktorého prieskumy dôveryhodnosti pred voľbami označovali za druhého najdôveryhodnejšieho politika pravice po Ivete Radičovej.
Za nimi nasledovali Lipšic a Figeľ.
Aj osud pravice má v rukách Fico, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>