Voličov prišlo najviac za posledných desať rokov. Odhady sa mýlili, zabrala motivačná kampaň.
BRATISLAVA. Účasť mala byť historicky najnižšia, možno menej ako 50 percent.
Ukazovalo na to nižšie množstvo vydaných voličských preukazov, voličov zo zahraničia i prieskumy účasti prieskumných agentúr.
Voliť nakoniec prišlo najviac ľudí za posledných desať rokov.
„Ešte pred dvoma týždňami bola veľká skupina nerozhodnutých voličov a takmer dvadsať percent voličov sa rozhodlo v deň volieb,“ povedal sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus.
Takéto konanie voličov sa podľa neho nedalo predvídať.
Silná motivačná kampaň
Voličov podľa riaditeľa agentúry MVK a sociológa Pavla Haulíka presvedčila motivačná kampaň. Smeru napríklad pomohol odkaz na bilbordoch, že aj jeden hlas môže rozhodnúť. Rovnako aj SaS či SDKÚ.
„Taká výrazná motivačná kampaň tu ešte nebola a Smer bol úspešnejší než ostatní,“ dodal Haulík. Zaúčinkovať mohla aj nízka predpokladaná účasť.
„Je to aj znak krízy. Keď je kríza, vždy príde veľa ľudí, hoci sú frustrovaní,“ hovorí politológ Samuel Abrahám.
Ak je všetko pokojné a výsledky sú jasné, ľudia si povedia, načo by chodili. „Často volili menšie zlo, ale cítili povinnosť, že voliť by mali ísť,“ dodáva Abrahám.
„Aj ľudí v Smere však prekvapilo, že napriek vyššej účasti získal Smer vyššie percentá,“ hovorí Slosiarik.
Sám Robert Fico počas volebného večera viackrát zopakoval, že sa teší z vysokej účasti, hoci jeho strane nemusela vyhovovať.
Vysoká volebná účasť tentoraz stredopravým stranám nepomohla. Časť voličov, napríklad aj od SaS, prešla podľa Slosiarika k Smeru.
„Robertovi Ficovi sa podarilo vyťažiť takmer sto percent jeho voličského potenciálu,“ povedal Slosiarik.
Smer prebral voličov HZDS
Smer volili podľa neho aj ľudia, ktorí s jeho stranou nie sú tak pevne previazaní, ale bola to pre nich najprijateľnejšia voľba.
Smer prebral takmer všetkých ešte nedávnych voličov HZDS a rovnako aj ľudí, ktorých hnevali problémy doterajšej vlády.
„Preferencie okolo 45 i 47 percent sme v minulosti už namerali. Robertovi Ficovi sa v poslednej chvíli skutočne podarilo maximálne mobilizovať svojich voličov,“ myslí si Slosiarik.
Skupina Ficových voličov bola podľa neho dávno dopredu rozhodnutá, že strane dá hlas. Predbehli v tom už aj KDH a SMK.
Aktuálna účasť na hranici 59 percent sa však ani len nepriblížila k 84 percentám z roku 1998.
Okrem vysokej účasti prekvapilo aj veľké množstvo preferenčných hlasov a najmä ich vplyv na lídrov kandidátok.
Na prvé miesto sa prekrúžkovali viacerí poslanci s vyššími číslami. Z posledných pozícií sa opäť dostali do parlamentu Igor Matovič a ďalší traja jeho kandidáti.
„Ľudia pochopili, že v prípade menších strán stačí zopár tisíc krúžkov, aby zásadným spôsobom pohli miestami na kandidátkach,“ povedal Slosiarik.
Dá sa tak aj vyjadriť názor na poradie vytvorené v centrálach strán.
„Celkom určite išlo aj o nóvum či prehĺbenie trendu, ktorý sa objavil v roku 2010,“ dodáva Haulík. Voliči znechutení z politiky podľa neho môžu mať pocit, že im kandidátky zväzujú ruky.

Beata
Balogová
