Červenú mapu Slovenska už narúšajú iba tri obvody južného Slovenska, kde žije najviac Maďarov.
BRATISLAVA. Po posledných voľbách pred necelými dvoma rokmi zaplavili Slovensko bilbordy s mapou červeného Slovenska a osamotenou modrou Bratislavou, ktorá vraj arogantne vládne Slovensku.
Podobný motív „nespokojných občanov“ sa teraz nezopakuje, po komunálnych voľbách stratila pravica Bratislavu aj v parlamentných.
Smer cez víkend získal v Bratislave 30,69 percenta, čo je síce o tretinu menej ako jeho celoštátny výsledok, ale stále o polovicu viac, ako získali ďalšie strany.
Slovensko ešte nikdy neviselo na šnúrke, ktorú drží iba jeden človek, píše Matúš Kostolný
Čítajte komentár (piano) >>
Pravica bez baštyDruhá skončila SaS so 14,56 percenta a dlhodobý líder volieb v hlavnom meste SDKÚ skončil so 14,06 percenta až tretí.
„Dlhodobo sme mali v Bratislave najvyššie výsledky a strata dôvery v hlavnom meste si zaslúži osobitú pozornosť,“ priznáva člen krajského predsedníctva SDKÚ Ivan Štefanec.
Bratislavskí voliči podľa neho pravici a jej doterajšiemu lídrovi neodpustili najmä pád vlády.
„V najbližších dňoch sa dôvodmi i dôsledkami budeme zaoberať,“ povedal Štefanec.
Výsledky za 79 okresov Štatistický úrad včera do uzávierky nezverejnil, známe tak boli iba čísla za väčšie obvody, ktorých je 50.
Jedinými regiónmi, kde Smer nezvíťazil, tak ostávajú tri obvody na južnom Slovensku s výraznou maďarskou menšinou.
Smer sľubuje, že k novinárom bude tentoraz prívetivejší.
Smer ovládol KysuceNajhoršie Smer opäť obstál v obvode Dunajská Streda, kde sotva preliezol šesť percent. Most-Híd tu volilo takmer 44 percent voličov, SMK necelých 40.
Smer nezvíťazil ešte v dvoch obvodoch, v Komárne a Štúrove získala najviac SMK.
Najviac voličov naopak strana Roberta Fica presvedčila v obvode Čadca, kde Smer volilo 67,9 percenta.
Prekročiť šesťdesiatpercentnú hranicu sa im podarilo aj v Topoľčanoch, Bánovciach nad Bebravou, vo Svidníku a Vranove nad Topľou.
Získať viac ako 15 percent sa okrem južných okresov iným stranám podarilo málokde.
KDH tradične lepšie ako v celoštátnom priemere bodovalo na Orave, v Liptove, Spiši a Šariši, Obyčajným ľuďom sa zasa darilo najmä v Trnave, odkiaľ pochádza ich líder Igor Matovič.
Ani Vladimír Mečiar nemal takú siluSmeru pomohla k historickému úspechu vhodná kampaň.
BRATISLAVA. Smer bude historicky najsilnejšou stranou v slovenskom parlamente.
Od vzniku samostatného Slovenska v Národnej rade nesedela strana, ktorá by získala väčšinu mandátov. Prvýkrát bude vládnuť len jedna strana.
Strana Roberta Fica prekonala rekord HZDS. Vladimír Mečiar v roku 1992 vybojoval 74 mandátov, HZDS vtedy volilo vyše 37 percent ľudí. Smer teraz obsadí 83 zo 150 kresiel.
Mečiar, v čase jeho najväčšieho víťazstva päťdesiatnik, však zostáva tesne neprekonaný v počte hlasov.
Kým HZDS pred dvadsiatimi rokmi dostalo vyše 1,148 milióna hlasov, Smer teraz presvedčil 1,134 milióna občanov.
Sociológ Martin Slosiarik z Focusu hovorí, že Ficovi k zisku vyše 44 percent pomohla dobrá kampaň.
„Zdôrazňoval, že môže rozhodnúť každý hlas. Sympatizantov motivoval ísť voliť, aby sa neopakovala situácia z roku 2010, keď Smer nezostavil vládu, hoci voľby vyhral.“
Úspech Smeru podľa neho spočíva hlavne vo Ficovi. „Ľuďom, ktorí doplácajú na krízu, dal nádej, že im zabezpečí sociálne istoty.“
Popularita Smeru však podľa sociológa už dosiahla vrchol.
„Keďže ekonomická situácia mu nedovolí robiť iba populistické opatrenia, preferencie mu zrejme poklesnú.“
Mária Mihaliková
Kauzy Smeru v minulej vládeHedviga Malinová-Žákováštudentka v auguste 2006 vyhlásila, že ju v Nitre zbili, lebo hovorila po maďarsky; po bleskovom vyšetrovaní premiér Robert Fico aj minister vnútra Robert Kaliňák vyhlásili, že si to vymyslela; takmer päť rokov je obvinená z krivej výpovede.
Nástenkový tenderv máji 2007 vyhlásil minister výstavby Marián Janušek (SNS) tender za 120 miliónov eur na neprístupnej nástenke; ministerstvo veľmi rýchlo podpísalo nevýhodnú zmluvu s firmou blízkou SNS; Fico vyzval Janušeka na odstúpenie až v apríli 2009.
Sociálne podnikyFicova vláda našla v roku 2009 liek na krízu vytvorením sociálnych podnikov; projekt za vyše 25 miliónov eur zastrešovala ministerka práce Viera Tomanová; Brusel pre netransparentnosť odmietol peniaze preplatiť; polícia začala trestné stíhanie.
Hlas podobný Ficovipred voľbami v júni 2010 sa objavila nahrávka s hlasom podobným Robertovi Ficovi, ktorá naznačila, že utajení sponzori dali Smeru mimo oficiálneho účtovníctva 75 miliónov korún; vyšetrovanie bolo nakoniec zastavené.

Beata
Balogová
