BRATISLAVA. Smer získal len 73 kresiel, ostatné si rozdelili KDH, MostHíd, SDKÚ, SaS, SMK a Obyčajní ľudia. Tak vyzeral odhad volebných výsledkov, ktorý pre TV Markíza spravila agentúra MVK.
Radosť pravice však bola predčasná, podobne ako pred dvoma rokmi, aj teraz boli exit polly značne nepresné, najmä pokiaľ išlo o Smer.
Agentúry Focus a MVK sa v týchto voľbách pomýlili v rozpätí od približne piatich do takmer siedmich percent.
„Už počas dňa sme mali informácie, že desať až pätnásť percent ľudí odmieta odpovedať,“ povedal Martin Slosiarik z Focusu. Rovnakú skúsenosť má aj Pavel Haulík z MVK.
Práve Haulíka kritizoval šéf Smeru Robert Fico za takmer sedempercentnú odchýlku z roku 2010. Bráni sa, že politici svojimi vyjadreniami neraz pobádajú voličov, aby ignorovali exit polly.
On i Slosiarik sa zhodujú, že na vylúčenie takto spôsobenej nepresnosti neexistuje nijaká štatistická metóda.
Šéf Focusu pripúšťa len dodatočnú analýzu ľudí, ktorí sa odmietli zúčastniť na exit polle. Slosiarik ju v sobotu večer urobil. Takmer päťpercentná odchýlka z pôvodného exit pollu sa po analýze scvrkla na 71 stotín percenta.
Slosiarik hovorí, že časovo nebolo možné zahrnúť analýzu do exit pollu. Agentúra mala len 15 minút, ktoré uplynuli medzi získaním výsledkov a prezentáciou v RTVS.
Na rozdiel od agentúr sa americkému politológovi Kevinovi Deeganovi-Krausovi podarilo na jeho blogu volebný zisk Smeru určiť takmer úplne presne. Jeho odchýlka bola najviac 32 stotín percenta.
Američan obidva exit polly upravil tak, že k odhadom percent pre stranu Smer pripočítal odchýlku z predchádzajúcich volieb.
„Je to zhoda náhod,“ reagoval na úspešnosť prognózy Haulík.
„To si môže dovoliť ako analytik niekde na stránke, ale my máme istú zodpovednosť,“ tvrdí o metóde amerického politológa Martin Slosiarik.
Priznal však, že Krausova metóda stojí za povšimnutie, aj keď je viac experimentálna ako zaručene presná.

Beata
Balogová
