BRATISLAVA. Prejav aj vystúpenia Roberta Fica naznačujú, že sa do funkcie premiéra vracia pokojnejší a menej agresívny politik. Toto správanie však berú po ére rokov 2006 - 2010 viacerí s rezervou.
K maďarskej menšine bude opäť pristupovať ako k potenciálnemu nebezpečenstvu Slovenska, odhaduje politológ a bývalý člen SMK László Öllös.
Očakáva, že Fico zvolí menej agresívny slovník ako počas vládnutia s SNS, vyvolávaniu napätia sa však nevyhne, aby si udržal nacionalisticky naladených voličov.
„Obávam sa, aby nevytiahol menšinovú kartu, ktorá by nás vrátila o krok späť,“ pridáva podpredseda Mosta-Hídu Zsolt Simon.
Rivali: Lepší nebude
Za éry prvej Ficovej vlády sa zhoršili vzťahy s Maďarskom. Spory vyvolalo aj zavedenie pokút v jazykovom zákone a odoberanie občianstva.
Pokuty Radičovej vláda zmiernila, s občianstvom nepohla.
„Politika Smeru k menšinám je veľmi vyvážená a taká aj ostane,“ hovorí podpredseda Smeru Dušan Čaplovič.
Politickí oponenti hovoria, že Fico v opozícii zmiernil tón, moc ho však opäť vyburcuje.
Šéf Smeru po odchode z premiérskej funkcie už napríklad nevyháňal z politiky expremiéra Mikuláša Dzurindu z SDKÚ.
„Pokúsi sa byť iný, ale zásadnú zmenu nečakám, čoskoro povolí klientelistické praktiky,“ tvrdí poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý.
Neistota Hedvigy
Zo silného Smeru je znepokojený právny zástupca Hedvigy Malinovej Žákovej.
Prípad ženy, ktorú mali v roku 2006 v Nitre zbiť dvaja skíni, lebo hovorila po maďarsky, leží na Generálnej prokuratúre. Rozhoduje o tom, či ju obžalujú z krivej výpovede.
Fico ako premiér vyhlásil, že je klamárka.
„Pri vláde jednej strany bude minimálna kontrola nad mocou, čo povedie k jej zneužívaniu,“ povedal Malinovej advokát Roman Kvasnica.
Fico v opozícii výrazne zmenil svoj prístup k novinárom. Ako premiér im nadával, ako podpredseda parlamentu už ochotnejšie odpovedal na otázky.
Hovorca Smeru Erik Tomáš zmenu v stratégii komunikácie nekomentoval.

Beata
Balogová
