BRATISLAVA. Centrála Mosta-Hídu bola v sobotu v noci podobne divoká ako Smeru. Béla Bugár a jeho straníci pili a tancovali na maďarské hity. Strana pritom prišla takmer o 30-tisíc hlasov.
Prepadla aj v baštách na južnom Slovensku. V Komárne ju tentoraz pretlačila konkurenčná SMK.
Ešte výraznejšiu stratu sedemtisíc hlasov zaznamenal Most v Dunajskej Strede, iba dve tisícky z nich šli k SMK.
„Voliči, ktorí nehlasovali za Most-Híd, skôr hlasovali za Smer,“ myslí si predseda SMK József Berényi.
Politológ László Öllős, bývalý člen SMK, hovorí, že odišli napríklad voliči znechutení rozpadom vlády. „Pravdepodobne majú aj veľké sociálne problémy a predchádzajúce obdobie to neriešilo.“
Ako prebiehala volebná noc v centrále Mosta >>
Most-Híd zrejme opustili aj slovenskí voliči. Stratil napríklad v Bratislave. Výrazný úspech nemal ani v Martine, hoci na kandidátku zobral tamojšieho primátora Andreja Hrnčiara.
Ten sa dostal do parlamentu s tromi ďalšími Slovákmi, členmi strany Rudolfom Chmelom a Ivanom Švejnom, a s Františkom Šebejom, posledným z niekdajších členov OKS, ktorí sa s Mostom v predchádzajúcich voľbách prekrúžkovali. Hrnčiar hovorí, že strana je stále málo slovenská.
Nižší zisk Mosta môže byť ovplyvnený aj ubúdaním Maďarov, podľa sčítania ich počet za posledných desať rokov klesol o 62-tisíc na 458tisíc. Bugár tvrdí, že sa asimilovali.
Most-Híd pred voľbami nevylúčil prípadnú koalíciu so Smerom. Spolu už vládnu na košickom magistráte.
„Chceme si vypočuť, o čom nás chce pán predseda Fico informovať,“ odpovedal včera pre TASR Bugár na ponuku koaličných rokovaní. Do vlády s ním však nepôjde.
SMK tri hlasy navyše nezachrániliStrane do parlamentu nepomohla ani kampaň v maďarskej televízii.
BRATISLAVA. Falošné nádeje o návrate do parlamentu si vďaka prieskumom robila SMK. Krátko pred voľbami hovorili o možnom zisku tesne nad päť percent.
V nedeľu nadránom však už lídri strany, ktorá voličov oslovovala najmä po maďarsky, vytriezveli.
Zisk 4,28 percenta je takmer identický s výsledkom predvlaňajších volieb, ktoré ich po rokoch dostali mimo parlamentu.
Strana teraz získala len o tri hlasy viac. Nepomohla ani mobilizačná kampaň v maďarskej verejnoprávnej televízii.
SMK sa chcela pred voľbami spojiť aj s Mostom, no ten im ponúkol len miesta na kandidátke. „Keby sme išli ako koalícia, mohli by sme byť druhou formáciou,“ hovorí Gyula Bárdos, predseda Republikovej rady SMK.
Po posledných voľbách z postu predsedu odišiel Pál Csáky, teraz je možné, že to čaká Józsefa Berényiho. Ten môže prísť aj o slovenské občianstvo, keďže žiadal o maďarský pas.

Beata
Balogová
