BRATISLAVA. Podpredseda SDKÚ a minister financií Ivan Mikloš má lukratívnu pracovnú ponuku zo zahraničia. Uvažuje preto, že sa vzdá poslaneckého mandátu. Agentúre SITA to potvrdili dva od seba nezávislé zdroje.
Mikloš už v nedeľu dostal otázku, či sa poslaneckého mandátu nevzdá.
„Všetko má svoj čas a všetko sa dozviete,“ odpovedal. Ak by sa Mikloš poslaneckého mandátu vzdal, do parlamentu by sa dostal minister školstva Eugen Jurzyca.
Hovorca ministerstva financií Martin Jaroš tvrdí, že minister Ivan Mikloš sa nechystá odísť.
"Nikam sa nechystá," odpovedal Jaroš na otázku agentúry SITA, či Mikloš zvažuje pracovnú ponuku a plánuje odchod zo Slovenska.
Mikloš bol v sobotňajších voľbách opätovne zvolený za poslanca NR SR. Získal druhý najvyšší počet preferenčných hlasov z kandidátov SDKÚ.
V počte krúžkov preskočil predsedu strany Mikuláša Dzurindu. Predbehla ho však ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Dnes popoludní sa výsledkom SDKÚ v parlamentných voľbách bude zaoberať prezídium strany.
Viacerí jeho členovia očakávajú, že Dzurinda na rokovaní oznámi, že sa už nebude uchádzať o predsednícku funkciu v strane. Kandidatúru na post predsedu ešte v nedeľu potvrdila Žitňanská.
Mesežnikov: Dzurinda môže ostať poslancom
Dôveryhodnosť Žitňanskej medzi voličmi SDKÚ podľa politológa rastie.
BRATISLAVA. Oznámenie Mikuláša Dzurindu, že nebude kandidovať na predsedu SDKÚ, by bolo po faktickom výprasku pre SDKÚ podľa politológa Grigorija Mesežnikova najlepšie rozhodnutie.
Ako povedal pre agentúru SITA, to by signalizovalo, že strana robí promptnú sebareflexiu. Voličom SDKÚ-DS by to dodalo viac optimizmu.
„I keď SDKÚ čaká dosť dlhá cesta, aby sa dostala na tú úroveň, na ktorej bola fakticky od svojho založenia,“ dodal Mesežnikov.
Podľa neho však nemusí byť nevyhnutnosť, že by sa Dzurinda vzdal aj poslaneckého mandátu.
„Dôležité je, aké bude mať postavenie v samotnej strane. Jeho prípadné rozhodnutie nekandidovať na predsedu nebude znamenať, že hneď odstúpi. Stranu ešte povedie pár mesiacov. V tejto situácii by možno bolo lepšie, keby bol v parlamente, keď je predsedom strany,“ myslí si Mesežnikov.
Ak by Dzurinda označil svojho nástupcu, alebo nástupkyňu na poste predsedu, malo by to podľa Mesežnikova pozitívny efekt.
„Pre zdravý charakter súťaže je lepšie, keď je viac kandidátov,“ myslí si politológ. Podľa neho by to bol indikátor reálnej podpory, ktorú majú kandidáti v strane.
„Dzurinda môže niekoho odporučiť a môže sa prihlásiť viac kandidátov. Môže odporučiť Žitňanskú a prihlási sa aj Pavol Frešo, alebo naopak. Váha odchádzajúceho predsedu v samotnej strane je veľká. Koho odporučí, môže mať význam pre konečné rozhodnutie,“ povedal.
Dôveryhodnosť Žitňanskej medzi voličmi SDKÚ podľa Mesežnikova rastie.
„Žitňanská je ako straníčka dosť schopná. Sama vybudovala bratislavskú krajskú organizáciu. To znamená, že už má stranícke skúsenosti. Ako ministerka spravodlivosti bola zo všetkých ministrov verejnosťou vnímaná najpozitívnejšie. To všetko dodáva opodstatnenosť jej kandidatúre,“ dodal.
Na druhej strane Frešo by bol podľa neho solídny protikandidát, keď sa rozhodne kandidovať.