BRATISLAVA. Kam zmizlo 192-tisíc pravicových voličov a odkiaľ sa vzalo 254-tisíc voličov Smeru, pýtajú sa politici, analytici či novinári. Tieto čísla pri takmer rovnakej účasti ako v roku 2010 totiž vysvetľujú, prečo môže na Slovensku po 22 rokoch opäť vzniknúť vláda jednej strany.
Vysoký zisk Smeru nevysvetľujú ani úbytky SNS a HZDS, ktoré prišli asi o stotisíc hlasov. Ďalších zhruba šesť percent voličov musel Smer získať inde.
Sledovať presuny voličov od strany k strane sa pri tajnom hlasovaní nedá. Veľa však napovedia odpovede voličov pred volebnými miestnosťami, ktorých sa agentúra Focus v prieskume pre RTVS pýtala aj na to, ako sa za rok a trištvrte zmenila ich voľba.
Fico pritiahol rezervy
„Z prieskumu vyplýva, že voliť prišlo aj desať percent nových voličov, ktorí naposledy voliť nemohli alebo nechceli. V tomto rybníku slušne zalovil Smer, ktorý z nich získal viac ako tretinu,“ vraví šéf agentúry sociológ Martin Slosiarik. Mohlo to podľa neho byť až 90-tisíc voličov, čo mohlo zvýšiť zisk Smeru o tri a pol percenta.
Smeru sa podarilo mobilizovať aj starých voličov a presvedčiť časť voličov drobných strán. Až 40-tisíc voličov a teda jeden a pol percenta sa navyše Smeru podľa prieskumu podarilo pretiahnuť aj z tábora pravicových strán.
Sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK mieni, že išlo prevažne o voličov SaS. „Ľavicoví voliči, ktorí majú liberálnejšie postoje a v roku 2010 volili SaS, sa sčasti vrátili k Smeru,“ povedal.
Aj Haulík sa však domnieva, že Smer čerpal najmä z nových voličov. „Časť pravicových voličov ostala doma
a Smeru sa podarilo mobilizovať aj svojich sympatizantov, ktorí nevolili minule.“
Hoci z pravicových strán stratila najmä SDKÚ, ktorá prišla až o 234-tisíc voličov, prieskum Focusu naznačuje, že jej voliči pravici nechýbali. „Hoci SDKÚ bola čistým darcom hlasov, jej voliči doma nezostali, len zmenili preferenciu,“ vraví Slosiarik.
Kliknite na obrázok pre zväčšenie.
Matovič stratu neutiahol
Neprišli najmä voliči SaS a čiastočne aj Mosta-Hídu a ich stratu nedokázal vynahradiť ani slušný výsledok novej strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Nebyť projektu Igora Matoviča, prepad pravicových hlasov by bol ešte výraznejší.
Strata pravicových hlasov je výrazná v porovnaní s rokom 2010. Vtedajší výsledok pravice však bol vysoko nadpriemerný. V porovnaní s rokom 2006 teraz pravica vrátane SMK získala dokonca o 72-tisíc hlasov viac. Účasť však bola vtedy o 4,4 percenta nižšia.
Ani vyše 44 percent Smeru v sobotňajších voľbách nemusí znamenať, že strana sa už nemôže posilňovať. Hoci
v roku 2005 považovali analytici za strop Smeru 30 percent, postupne odhady zvyšovali až k necelým 50 percentám.
„Preferenčný strop je pohyblivý a záleží na tom, čo Smeru dovolia súperi. Teraz mu toho dovolili skutočne veľmi veľa,“ vraví Haulík.

Beata
Balogová
