SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Som ten istý Fico, len som sa poučil

Keď bol premiérom, rozhovorom so SME sa vyhýbal. Teraz pre denník ochotne hovoril tretíkrát v priebehu jedného týždňa.

Kolou si Robert Fico dopĺňa hladinu kofeínu, lebo kávu nepije.Kolou si Robert Fico dopĺňa hladinu kofeínu, lebo kávu nepije. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Napriek tomu, že máte 83 poslancov, ste vo vyhláseniach o zostavení vlády pomerne opatrný. Prečo? Neboli ste vopred pripravení na zostavenie jednofarebnej vlády?

„To už vyzerá skoro ako rétorika od opozičných strán. Hovorím vám to v dobrom a nechcem sa s vami hádať, len mám pocit, akoby sa niekto pokúšal vytvoriť obraz o Smere, že sa naplašil z výsledku, pritom to tak vôbec nie je. Len si stále myslíme, že aj pre určité kontrolné mechanizmy by dvojkoalícia bola pre Slovensko zaujímavá a je povinnosťou politických strán podávať si ruky. My sme to urobili. Zatiaľ to však vyzerá, že naša myšlienka nenašla podporu. Už som zvolal s predsedom Národnej rady Pavlom Hrušovským stretnutie predsedov parlamentných strán, kde aj toto bude jedným z bodov rokovania. Ak definitívne ani jedna strana neprejaví záujem o koalíciu, oznámim to prezidentovi a potom budú nasledovať normálne procedurálne kroky, ktoré sa týkajú zostavovania vlády. Sme absolútne pripravení, aby sme výsledok, ku ktorému máme veľký rešpekt, pretavili do vládnutia."

V tejto chvíli dávate akú šancu dvojkoalícii?

„Táto otázka je možno viac vhodná pre parlamentné strany, ktoré od nás dostanú ešte raz takto podanú ruku vo štvrtok. Ale ak mám byť realista, tak si myslím, že nás v tom chcú nechať samých. Budeme takto pre opozíciu veľmi jednoduchý terč. Taká asi bude realita.“

Na čo by vám vlastne bol koaličný partner?

„Na vyvažovanie. Bolo by to veľmi zaujímavé aj z hľadiska dohôd o potrebných ústavných zákonoch. Ale ak nebude záujem... Navyše si uvedomujeme, že by sme tlačili takéhoto koaličného partnera do plnenia našich predstáv. Nechceme menšinového partnera, aby sme plnili jeho program, logicky chceme plniť svoj program, s ktorým sme vyhrali voľby. Význam druhej strany by však bol vo vzájomných kontrolných mechanizmoch, akýsi systém bŕzd a pák. Máme záujem o spoluprácu, ale pokiaľ nebude opätovaný, ideme do toho s plnou vervou. Myslím si, že tie štyri dni za to stoja."

To je skutočne prekvapivé, že máte 83 poslancov a napadá vám ísť do koaličnej vlády.

„My teraz vôbec budeme len samé prekvapenie."

Koľko ste si mysleli, že dostanete percent, niektoré prieskumy vám dávali aj vyše 40 percent a ukazovali, že by ste mohli samostatne vytvoriť vládu.

„Odporučil by som médiám, ktoré pracujú s prieskumnými agentúrami, aby si objednali iné. Interné prieskumy, ktoré sme si robili my, sa blížili k tomuto výsledku. Boli na úrovni 43 percent. Želal som si výsledok milión voličov, ale netušil som, aké bude rozdelenie mandátov. Ak sme mali 880-tisíc voličov v roku 2010, predsa len sme cítili, že teraz by to mohlo byť viac, lebo sme mali na Slovensku obrovskú podporu. My sme tušili, že to bude dobrý výsledok. Ale že až taký, to nie. Keď sme videli tie čísla, tak sme zostali na chvíľu ako obarení. Bol tam obrovský rešpekt. Ak si uvedomíme, že bude s vysokou pravdepodobnosťou jednofarebná vláda, znamená to, že Smer bude musieť nominovať do všetkých významných pozícií na Slovensku svojich ľudí, samozrejme, pokiaľ ide o štandardné politické nominácie, ktoré sa od strán očakávajú. Je to nóvum, od roku 1990 takáto situácia nebola, ale sme na to pripravení.“

Prekvapíte nejakými nomináciami a prístupom k nim?

„Budeme opatrnejší pri výbere ľudí, ale keď pracujete toľko rokov s tímom ľudí a tento tím sa ukazuje ako dobrý, tak netreba prepriahať kone, ktoré dobre ťahajú. To je staré slovenské príslovie, ktoré platí pre Smer. Myslím si, že bude zopár nominácií vo vláde, kde nepôjde o členov Smeru a budú to ľudia bez poslaneckých mandátov."

Prečo chcete nestraníkov vo vláde?

„Ani nie je také dôležité, že nestraníkov, ale ľudí, ktorí nemajú poslanecký mandát. V prípade zlyhania tohto človeka ho môžete z funkcie odvolať bez toho, že by sa vracal do Národnej rady. Myslím si, že by sme takéto tri, štyri nominácie do vlády mohli urobiť."

Zopakuje sa ešte, že po odstúpení ministra pre nejaký škandál alebo prešľap...

„Nechcem hovoriť, že títo ľudia budú odvolávaní. Zo skúseností, ktoré som mal ako predseda vlády, len hovorím len o mechanizme, keď bolo veľmi ťažké odvolávať človeka, ktorý bol vysokým funkcionárom strany alebo mal nejaké zázemie. Tu je to pre predsedu vlády potom jednoduchšie, ale nevyhne sa určite ani komplikovaným personálnym rozhodnutiam. Verejnosť bude od vlády očakávať iný prístup. Tlak je po posledných kauzách taký obrovský. Pri nejakých problémoch určite príde zo strany médií či opozičných strán. Predseda vlády by išiel proti sebe, keby v daných okamihoch nekonal razantnejšie, ako to bolo v minulosti. Zaujímavé je, že nikto neporovnával moje správanie a správanie Ivety Radičovej, ktorá neodvolala nikoho."

V prvom rade vás porovnáme s vami, môže sa zopakovať to, čo s ministrami SNS, keď napríklad Janušek vydržal štyri mesiace? Môže sa zopakovať niečo také ako pri nástenkovom tendri?

„Netvrdím, že sa nemôže opakovať odvolávanie ministrov, len pripomínam, že ja som odvolal 11 ministrov. Mne ide o ten čas v zmysle, že má niekto problém, ale sedí tam štyri mesiace. Bič vždy plieska na konci, preto sa dnes snažíme uvažovať tak, aby priestor, ktorý bude mať predseda vlády, bol podstatne väčší, aby nebol v úzkych mantineloch. Niekedy ste obmedzený aj koaličnými dohodami, stranami. Správanie musí byť razantné.“

Nestane sa niečo podobné, ako napríklad s Františkom Kašickým? Urobil chybu, aj vy ste to povedali, odstúpil a skončil ako veľvyslanec pri NATO.

„Na druhej strane tam bola iba hrozba pripravených zmlúv. Neboli realizované.“

Tender bol vypísaný tak, že umožňoval nadhodiť vysokú cenu a podvod.

„Potom sa vráťme k tomu, čo sa stalo na Daňovom riaditeľstve v Košiciach. Kde bola reakcia. Premiérka absolútne tento škandál prikryla. Prikryla aj platinové sitká. V tom je ten rozdiel. Niekto sa hrá na madam transparentnú, ale neurobila nič, žiadne personálne rozhodnutia. Mňa atakujú, hoci som odvolal jedenástich ministrov. To je história. Poučili sme sa z nej. Slovensko je po týchto voľbách iné z hľadiska čistoty verejného života. Od vlády bude vyžadovať iné správanie.“

Uvažujete nad tým, že nie všetci ministri z vašej bývalej vlády sa opäť stanú ministrami?

„To ma až tak v tejto chvíli netrápi. Zaujíma ma, do akej miery sme schopní chrániť ľudí. Smer bude úspešný, kým mu bude verejnosť dôverovať. Keď vám aj niečo nevyjde, ale má to svoje objektívne dôvody, ten človek zostane pri vás. Čakám vonkajšie okolnosti, ktoré nám môžu skomplikovať život. Nezaujímajú ma personálne nominácie, pretože presne viem, čo má Smer robiť. Je jedno, či tam bude taká, či onaká osoba, ak nebude plniť program. Budem od nej očakávať, aby to plnila. V tomto kontexte sú pre mňa personálne nominácie jednoduchou záležitosťou.“

Znie to, ako keby ste vedeli všetko.

„Strana má nejaký program a my sme úspešní preto, lebo sme ho ponúkli verejnosti. Načo je nám geniálny minister, ktorý neplní program vlády? Preto neprikladám dôraz tomu, aby sme sa dnes bavili o personáliách. Dôležité je, aby sme postavili tím, ktorý bude ako jeden celok plniť vládny program."

Viete, s kým budete tvoriť časť programu, ako hovoríte vy, o zvyšovaní sociálnej spravodlivosti najmä v daňovej oblasti?

„Máte na mysli ministra financií? Asi viem, s akou nomináciou prídem a na predsedníctve sa rozhodne."

Z koaličnej vlády by vám vyplývala ústavná väčšina. Keby ste ju mali, na čo by ste ju chceli použiť?

„Výhodou koaličnej vlády nie je iba ústavná väčšina, ktorá nie je vždy bezpečná. Lepšie je, keď sa ústavné zákony dosahujú na zásade dohody medzi opozíciou a väčšinou. To sa ukázalo pri zákone o rozpočtovej zodpovednosti. Výhoda je skôr v tom, že sa dve strany navzájom kontrolujú a vyvažujú. Je to niečo, čo je pre fungovanie vlády dobré. Jednofarebná vláda si musí sama nastaviť kontrolné mechanizmy - možno atypické, ktoré sme tu ešte nikdy nevyskúšali - pretože nemáte partnera, ktorý by upozorňoval na riziká nejakých krokov. Definitívne nie však už asi padlo."

Hovoríte o vzájomnej kontrole. Nie je to preto, že celá zodpovednosť za vládnutie padne na vás?

„A keby s nami niekto išiel, nebola by celá zodpovednosť aj tak na Smere?"

Asi ste si všimli, že časť zodpovednosti za vašu vládu padla aj na SNS a HZDS.

„Čokoľvek sa udialo, vždy sa utekalo za mnou."

Vždy sme písali do zátvorky Smer, SNS alebo HZDS.

„To nie je o tom. Je to pre stabilitu. Ale nerobte z toho zásadný problém. Urobíme v tomto smere štandardné kroky. Vo štvrtok bude stretnutie, kde chceme hovoriť o parlamente, rozdelení pozícií v ňom, o ústavných zákonoch. Napríklad sa nebránime prijať zákon o zrušení trestnoprávnej imunity. Len treba hovoriť o tom, ako bude vyzerať. Nemôže prísť nejaký laik a povedať, ako to bude vyzerať. To je vážna ústavnoprávna vec a sme na ňu pripravení. Treba o nej s opozíciou hovoriť a spýtať sa: dáme to do programového vyhlásenia vlády? Ste pripravení o tom hovoriť, alebo chcete hrať len politické hry, poviete nám nie, a potom ako prvé predložíte nezmyselný návrh ústavného zákona, za ktorý nikto nezahlasuje a bude traumatizovaná celá spoločnosť?"

Ste pripravený prísť s takým návrhom?

„Samozrejme. Nemáme s tým žiadny problém, len to musí byť kvalitne urobené."

Má ísť o úplné zrušenie imunity?

„Nevidím dôvod, prečo by mal mať poslanec až takú výhodu, že by na jeho trestné stíhanie bol potrebný súhlas Národnej rady. Sú tu však dva okamihy, ktoré by som nechal na posudzovanie Národnej rady - pri zadržaní a vzatí do väzby poslanca."

Prečo ste v minulosti nepodporili návrhy na zrušenie imunity?

„Takto koncipovaný návrh nikdy nebol predložený a druhá vec je, keď vám niekto predkladá kategorické návrhy, ktoré nezohľadňujú realitu. Sme o týchto veciach ochotní hovoriť a opakujem ešte raz - veľmi sme sa poučili z rokov 2006 až 2010 z hľadiska vládnutia. Poučili sme sa aj z toho, ako fungovala a aké chyby robila táto pravicová koalícia. A keďže sme ich pozorne sledovali a robili sme si aj analýzu nášho správania z minulosti, vieme, že musí prísť profesionálny politický výkon. Keď taký bude, takáto vláda má šancu, aj keď bude terčom pre všetkých. My však do toho ideme, absolútne sa nebojíme."

Budete otvárať rozpočet pre zdravotníctvo alebo pre Samsung?

„Pán Sulík v nedeľu povedal: Nechávame vám prázdnu špajzu. Toto povedal guru daní, ozdravovania verejných financií a neviem ešte čoho. Nechali nám prázdnu špajzu s deficitom vyšším o 900 miliónov eur. Musíme si počkať na kvalifikovaný odhad hospodárskeho rastu a na jeho základe sa buď bude musieť pristúpiť k revízii rozpočtu, alebo ho ponecháme na tejto úrovni. Parametre sú jasné. Rozpočet je postavený na hospodárskom raste 1,7 percenta, deficit je plánovaný na 4,6 percenta. V tomto okamihu to neplatí, pretože sme na úrovni deficitu okolo 5,2 percenta vzhľadom na to, akú sekeru nám nechala táto vláda. Počkáme, či sa nezlepší hospodársky rast, a ak nie, určité parametre rozpočtu musia byť upravené. Ale záväzok dosiahnuť v roku 2013 trojpercentný deficit sa týka každého vrátane Slovenska, a preto budeme musieť v roku 2013 zabrať."

Plánujete meniť daňové sadzby a ich hranice?

„Pre bohatých budú vyššie. Pokiaľ ide o banky, naozaj po nich pôjdeme. Pod bohatými nerozumejte fyzické osoby - ale bohaté a silné inštitúcie. Hovoril som o vyšších príjmoch štátu o 350 miliónov eur, pokiaľ ide o bankový sektor. Je to kombinácia vyššej osobitnej dane s vyššou daňou pre právnické osoby, kde bude daňový základ podstatne vyšší ako 30 miliónov eur a miera solidarity týchto inštitúcií musí prísť. Toto je hodnotový prístup. Zoberte si len príklady zo zahraničia, ktoré sú omnoho tvrdšie. Čo hovoríte na návrh kandidáta na francúzskeho prezidenta Hollanda, ktorý hovorí, že kto zarába nad milión eur, mal by platiť 75-percentnú daň? Čo hovoríte na to, že miera progresivity je v Nemecku taká, že ľudia platia bežne 40-percentné dane a je tam pravicová vláda? Nebráňme sa progresívnej dani. Je to normálne a spravodlivé. Štát pri 19-percentnej dani fungovať nemôže."

Ako má fungovať?

„Pravica ponúkala zvyšovanie DPH. Dôchodcovia majú bežne 200 - 250 eur. Ak im zvýšite DPH o dve percentá a všetky peniaze minú na potraviny, lieky a energie, znížite im životnú úroveň o desať percent. Toto je cesta ozdravovania verejných financií? Bežný plat je 400 - 450 eur. Títo ľudia sa majú skladať na ozdravovanie financií? To určite nie. Navyše, nechceme ísť len cestou zvýšenia daní pre bohatých. To je málo. Vieme si predstaviť dane z luxusu. Z luxusného hnuteľného aj nehnuteľného majetku. A chceme jasne hovoriť o tom, že sa náš projekt obnovy rastu cez veľké verejné investície ukázal ako správny. Nie je možné ozdravovanie riešiť len škrtmi, ako to navrhovala pravica."

Nechcete robiť elektronické verejné obstarávania? Tie zjavne robia úspory.

„Ak znamenajú, poďme sa o nich rozprávať. Nevyznám sa vo verejnom obstarávaní. Keď sa robili na Úrade vlády, robil ich vedúci úradu. Chceme však hovoriť s podnikateľskými subjektami, že by sa v rámci obstarávaní vylučovala najnižšia a najvyššia cenová ponuka. Vznikol totiž trend dumpingových cien, ktoré likvidujú subdodávateľov – jednoducho firmy, ktoré nemajú často ani zamestnancov, vyhrajú s neprekonateľne nízkou cenou a potom subdodávateľom neplatia.“

Budú sa meniť sadzby dane z príjmov?

„Určite áno. Otázka je aj to, čo urobiť s hornou hranicou odvodov. Dnes je niekde na 3000 eur. Prečo niekto, kto zarába viac, nemôže platiť plnú sadzbu odvodov? Možno bude férové hovoriť ľuďom, aké dane sa platia v zahraničí.“

Aké budú horné hranice daňových sadzieb pre solventnejšie firmy a ľudí?

„Pri právnických osobách sme hovorili o 22 až 23 a pri fyzických o 25 percentách. Všetko je na diskusiu, nemôže to však byť hranica, ktorá je kontraproduktívna.“

Takže toto je maximum?

„Je určitá hranica, pri ktorej začne byť pre podnikateľské subjekty atraktívne hrať sa s daňami, ako to bolo v minulosti.“

Ako si predstavujete daň z luxusu?

„Môžeme hovoriť napríklad o vyššej DPH pri luxusných výrobkoch.“

Skúste taký výrobok pomenovať.

„Niektoré tovary a služby, ktoré sa bežne nekupujú a nie sú nevyhnutne potrebné k životu, by mali vyššiu sadzbu. Napríklad klenotnícke výrobky. Viem si predstaviť, že keď si chce niekto kúpiť oblek za 3000 eur, môže pri ňom pokojne zaplatiť aj 30-percentnú DPH.“

Ako rozlíšite, čo je drahý oblek a čo nie?

„Len hovorím príklad. Hovorím o cene.“

Budete teda rozlišovať medzi tým, keď si niekto kúpi Porsche a iný Fabiu?

"Netrápte ma teraz s otázkami, ktoré patria odborníkom. Naša filozofia hovorí, že daň z luxusu je pre nás ako myšlienka akceptovateľná, ale necháme sa poučiť od odborníkov. Politickým zadaním bude zaviesť daň z luxusu a nech odborníci dajú návrhy. Pozrieme sa na ne a posúdime, či je to zrealizovateľné. Ale myslíme si, že je.“

Budete rokovať s opozičnými stranami o zmenách v druhom pilieri?

„Keď počas druhej Dzurindovej vlády zavádzali druhý pilier, nikoho sa na nič nepýtali a vtedajšiu opozíciu úplne ignorovali. My sme potom museli riešiť problém strát a zaviedli sme garancie, teda povinnosť nahrádzať straty. Teraz ich opäť zrušili a výsledok je, že v roku 2011 ľudia stratili na svojich dôchodkoch, pretože inflácia bola vyššia ako výnos z druhého piliera. Preto máme dve priority. Prvou je možnosť otvoriť druhý pilier, aby ľudia mali možnosť dobrovoľne z neho vystúpiť, ale chceme o nej ešte diskutovať. Druhá je opätovné zavedenie garancií, aby sa nám o tridsať rokov nestalo, že tí, čo majú rozdelené peniaze, dostanú len malý dôchodok zo sociálnej poisťovne a z druhého piliera nič, alebo takú malú sumu, že ich štát bude musieť sanovať. Bolo by preto veľmi korektné, keby ste informovali, ako fungujú druhé piliere v iných krajinách.“

V iných krajinách práve teraz diskutujú alebo rovno zavádzajú zvyšovanie dôchodkového veku. Bývalá vláda pripravila plán postupného a automatického zvyšovania, aby sa Slovensko neskôr vyhlo skokovému posunu. Nadviažete na to?

„Viete si predstaviť, že napríklad 55-ročná žena na Slovensku je v takom istom fyzickom a zdravotnom stave ako vo Francúzsku alebo Nemecku? Ja nie.“

Takže nebudete zvyšovať postupne dôchodkový vek?

„Nie som príliš pripravený podporovať takéto kroky voči ľuďom, ktorí na to nie sú fyzicky ani zdravotne pripravení.“

Vraveli ste, že nezrušíte zverejňovanie zmlúv na internete. Zachováte aj podmienku ich platnosti tým, že sú zverejnené.

„Viem, že pri tom boli isté právnické pochybnosti, ale ak sú už vyriešené, nemáme žiadny problém s jej zachovaním.“

Máte nejaký rýchly plán pre systém finančnej správy?

„Čakáme na ďalšiu správu monitorovacieho výboru. V okamihu vytvorenia vlády dostane minister financií informáciu o aktuálnom stave a podľa toho bude konať. Ale uvedomujeme si, že to musí fungovať za každú cenu. A nebránime sa ani tomu, aby sa finančná správa vrátila do Banskej Bystrice.“

Prečo?

„Pretože sa domnievame, že niektoré ústredné orgány štátnej správy môžu pokojne byť aj v iných mestách, ako je Bratislava. Veľmi to tým mestám pomáha.“

Ktoré orgány?

„Ústavný súd je už v Košiciach. Do Banskej Štiavnice sme vrátili vodohospodársky podnik a viem, že to ľudia veľmi ocenili. Je to pre nich príležitosť nájsť si zamestnanie. V Bratislave si zamestnanie nájdete, ale v iných mestách to nie je jednoduché. Preto nemám nič proti takýmto presunom.“

Budete teda sťahovať ústredné orgány či centrály štátnych firiem?

„V tomto okamihu hovorím iba o daňovej správe.“

Ako chcete pokračovať v reforme justície, ktorú ste kritizovali za ministerky Žitňanskej?

„Už ani nie je vhodné sa vracať k pôsobeniu pani Žitňanskej, ale fakt je, že politizácia súdov nadobudla veľký rozsah a mohol by som uviesť neuveriteľné príklady personálnych nominácií s politickým podtextom.“

Stiahne budúci minister spravodlivosti disciplinárne konanie proti predsedovi Najvyššieho súdu Štefanovi Harabinovi?

„To je otázka pre Ústavný súd.“

Ministerstvo ich môže stiahnuť.

„To nie je také jednoduché. Ak hovoríme o návrhoch, ktoré sú na Ústavnom súde, neviem, či už nimi nedisponuje výlučne Ústavný súd a či ich je možné stiahnuť. Ak budeme mať jednofarebnú vládu, budeme hľadať na pozíciu ministra spravodlivosti takého človeka, ktorý dokáže komunikovať. Veľmi nám chýba normálna komunikácia medzi ministrom spravodlivosti, predsedom Najvyššieho súdu, generálnym prokurátorom a ministrom vnútra. Okrem toho, vinou trestnej politiky nám tiká bomba v podobe preplnených väzníc a stovky ľudí čakajú na nástup do výkonu trestu. Spustila sa vlna represií, ktorá vôbec nemá žiadny efekt.“

Bude teda minister človek mimo Smeru?

„Tak by som to nehovoril. Mám dve - tri nominácie v hlave, jeden z nich je zo Smeru a dvaja sú úplne mimo.“

Ako vyriešite situáciu na Generálnej prokuratúre. Novými voľbami prokurátora?

„Čakáme na rozhodnutie Ústavného súdu. Musí sa predovšetkým potvrdiť, či prezident má právo, alebo povinnosť vymenovať zvoleného kandidáta. My považujeme pána Čentéša za politického nominanta. Ak príde z Ústavného súdu rozhodnutie, že prezident má právo odmietnuť, a on ho vzápätí odmietne vymenovať, tak potom musíme konať ďalej.“

Keď ho odmietne, navrhnete znova pána Trnku?

„Ak by malo dôjsť k ďalšej nominácii generálneho prokuratúra, tak by som návrh konzultoval s prezidentom v prípade, že mu Ústavný súd potvrdí právo nevymenovať kandidáta zvoleného Národnou radou.“

Prezident nikdy nepovedal, že by mal problém s Dobroslavom Trnkom. Nevylučujete, že ho nominujete?

„To som nepovedal. O každom kandidátovi, ktorého budeme navrhovať, budeme predtým hovoriť s prezidentom, či je, alebo nie je pripravený ho vymenovať.“

Budete chcieť opäť zakázať zisk zdravotných poisťovní?

„Nepochybne áno. Je to jedna z programových priorít Smeru. Problém je, ako to upraviť tak, aby to bolo v súlade s právom Európskej únie a ústavou. Ale niektorí právnici nám naznačujú, že by to malo ísť. Určite sa o to pokúsime.“

Nemá sa tá snaha skončiť tak, že zostane len jedna štátna poisťovňa?

„Ja sa podobných revolúcií obávam. Predstava, že príde nová vláda a všetko sa bude meniť, je zlá. Nechajme to, čo funguje. Ak máme pluralitný systém v zdravotných poisťovniach, tak ak budeme vidieť, že všetky zdroje, ktoré vyberú z verejného zdravotného poistenia, vracajú naspäť s výnimkou správneho fondu, tak nemáme dôvod sa takými otázkami zaoberať. V zdravotníctve je podstatne viac priorít. Najmä treba pokryť legitímne požiadavky lekárov a zdravotných sestier. Ešte bude aj obrovský problém s nemocnicami pod správou VÚC, pretože minister Uhliarik a vláda oddlžili len štátne nemocnice a nemocnice VÚC nechali v katastrofálnom stave.“

Bude Igor Matovič podpredsedom parlamentu?

Vo štvrtok chceme o týchto otázkach hovoriť s predstaviteľmi opozičných strán. Dnes sme k tomu mali prvú vážnu poradu v centrále Smeru. Pokiaľ ide o pozície podpredsedov Národnej rady, budeme veľmi veľkorysí.“

Ponúknete to Matovičovi ?

„Budeme veľkorysí z hľadiska počtu a nech si opozícia navrhne svojich kandidátov.“

Budete opäť stavať ihriská?

„Tento projekt je dokončený, pretože zostalo možno už len 150 alebo 200 žiadostí. Ihrísk sa postavilo vyše šesťsto a bol to veľmi úspešný projekt. Ak to umožnia finančné podmienky, určite pôjdeme s podobnými projektmi ďalej. Máme aj ďalšie veľmi zaujímavé projekty pre mestá a obce, ale najskôr začneme hľadať finančné zdroje. Jeden športový projekt, kde chceme pomôcť, je výstavba národného futbalového štadióna. Tak ako sme postavili hokejový, na ktorý je hrdá celá republika. Vzhľadom na to, že sa dvíha kvalita futbalu, je taký štadión potrebný a musíme nájsť model, ako ho podporiť. Štát nemá na to, aby rovno vyplatil 40 či 70 miliónov eur, ale verím, že nájdeme model, ako tomu pomôcť.“

Máte v pláne rušiť už vysúťažené tendre na výstavbu diaľnic, len aby sa spravili cez PPP?

„Pán Figeľ zorganizoval toľko súťaží, pootváral toľko obálok a poklepal po toľkých kameňoch, že si najprv musíme spraviť inventúru. Fakt je ten, že diaľnice sa nestavajú. Druhá vec je, že podľa všetkého boli niektoré úseky vysúťažené za peniaze, za ktoré sa to nedá postaviť.“

Myslíte, že tých peňazí je príliš málo?

„Ak niečo má stáť podľa znalca 300 miliónov a niekto to vysúťaží za 130 miliónov, tak sa to nemôže dať postaviť. To sú potom prípady, že firmy rozostavajú stavbu a odídu preč.“

To sa ešte nestalo.

„Alebo to vyriešite prostredníctvom desiatich dodatkov.“

Dodatky sa už nedajú zvyšovať neobmedzene.

„To, čo urobil pán Figeľ s diaľnicami, pričom nepostavil absolútne nič, bude treba dostať do inventúry, a podľa toho sa rozhodovať, čo ďalej. Ale určite budeme ďalej uvažovať o PPP projektoch.“

Chcete dostavať severnú diaľnicu do Košíc počas vášho funkčného obdobia?

„Je to vec financií a možno bude únosnejšie a rýchlejšie alternatívne prepojenie Košíc a Bratislavy, teda inak, ako cez sever. Tunely pri Žiline sú veľmi náročné, sú to miliardy. Čo však neznamená, že na severnej D 1 sa nebude stavať.“

Takže cestou obídenia Nízkych Tatier?

„Dá sa uvažovať o Hiadeľskom sedle. Existujú rýchlejšie cesty ako cez Žilinu. Tunely by zdržali celé prepojenie. Sú to len úvahy a verím, že zvolíme najlepšie riešene pre krajinu. Ak máme pomôcť juhu stredného Slovenska, treba tam potiahnuť aspoň sto kilometrov od Zvolena do Rimavskej Soboty.“

Počas volebnej noci ste si pred novinármi až predvádzajúco upíjali z koly. Bolo to gesto pre údajnú návštevu bytu z Gorily.

„Nechystal som to. Pijem kolu, pretože mi robí dobre na žalúdok a pomáha mi proti ospalosti, lebo kávu nepijem. Navyše som nechcel piť v noci. Dal som si možno nejaké dva poháre vína, nemám už dvadsať rokov, trocha sa musím šetriť.“

Boli ste teda v byte zo spisu Gorila?

„Možno onedlho vyjdú najavo nové veľmi prekvapivé skutočnosti.“

Vyšetrí sa za vašej vlády Gorila?

„Získať dôkaz, že za pravicovej vlády sa brali peniaze pri privatizácii a kupovali poslancov, to by bol kráľovský korunný dôkaz. Prečo by sme bránili to vyšetriť?“

Bude taký generálny prokurátor, ktorý zabezpečí nestranné vyšetrenie?

„Niekto tu vytváral dojem, že Smer chce niečo zamiesť pod koberec. Aká je istota, že to nezametie ich politický kandidát, pán doktor Čentéš, keď si ho oni sami vybrali a nemal inú podporu?“

Aj teraz si vy sami vyberiete kandidáta bez inej podpory.

„Prečo nehľadať generálneho prokurátora inak? Model by pri výbere šéfa Úradu pre verejné obstarávanie mohol byť napríklad taký, že ho vyberú zamestnávateľské zväzy a ZMOS.“

Čo keď tam nominujú svojho človeka Penta a J&T?

„Nie sme úplne padnutí na hlavu. A pokiaľ ide o generálneho prokurátora, prečo za každú cenu hľadáme prepojenia? Na prokuratúre pracuje osemsto až tisíc prokurátorov. Ja z nich poznám možno polovicu osobne. Znamená to, že keď ma s niekým videli napríklad v škole, je automaticky vyradený? Urobme to inak. Nech sa vnútri dohodne Rada prokurátorov a ponúkne kandidáta.“

Budete novinárom aj v tomto volebnom období hovoriť, že sú hyeny a prostitútky?

„Nechcem sa vracať ku kontextu, prečo som to povedal. Iba jednu malú situáciu. Čo by ste povedali, keby ste mali doma samého osemročného chlapca a niekto sa mu tam dobýja a kladie mu hlúpe otázky? V takom prípade je právom politika používať aj expresívnejší výraz.“

Prostitútky ste použili aj na Pravdu, SME a TA3, a tí sa vám do bytu nedobýjali.

„Nie som ten, kto tvrdí, že vojna s novinármi sa nedá vyhrať, dá sa aspoň remizovať. Ale je to vojna, na ktorú ide zbytočná energia z oboch strán. Uvedomujeme si, že budeme musieť míňať energiu na napĺňanie programu. Pravdepodobne bude vhodnejšie, ak nájdeme iný model komunikácie ako pred niekoľkými rokmi. Nebudeme od vás očakávať, že nás budete na prvej strane chváliť pre naše hodnoty, napríklad za zvyšovanie daní pre bohatých. Pokiaľ to bude profesionálne spracované, som za normálnu komunikáciu s médiami. V tomto už nastal a nastane posun. Každý robí chyby, nebránime sa ich priznať.“

Takže tu máme nového Fica?

„Fico je stále ten istý. Fico má len rešpekt k výsledku, ktorý dosiahol. Akákoľvek nafúkanosť, agresivita alebo arogancia, aj keby bola opodstatnená provokáciou, by bola nebezpečná. Treba mať nohy na zemi a robiť to tak, aby som sa nemusel hanbiť ísť na ulicu. Chcem chodiť tak, aby som sa nemusel plaziť popri múroch.“

To znie ako obava z 83 mandátov.

„To nie je obava. Hovorím o rešpekte k číslu. Aj vy sa stále pýtate na jednofarebnú vládu. Bude sa z toho robiť umelá trauma. Súťažilo 26 strán, mediálne prostredie je k nám vcelku neutrálne.“

Nemáte strach, že skončíte ako Orbán? Ľudia proti nemu protestujú na uliciach.

„Jeho komunikácia nie je najšťastnejšia. Ako sa do hory volá, tak sa z nej ozýva. Ja budem do tej hory celkom jemne spievať.“

Celý záznam rozhovoru s Róbertom Ficom (piano)

fico2.jpg

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 37 560
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 36 171
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 205
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 342
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 006
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 7 829
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 352
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 970
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 709
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 613
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Daniel Lipšic.

Poslanci zabudli neprokurátorom umožniť, aby požiadali o previerku.

17 h
Snímka z odberového miesta v športovej hale v Pezinku počas celoplošného skríningového testovania ľudí na ochorenie COVID-19 na Slovensku.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie. PCR testy odhalili viac ako 234-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 965 obetí.

7 h
Petra Vlhová počas zjazdu v Crans Montane.

Aj sobotňajší zjazd ovládla Goggiová.

6 h
Záchranár Peter Vizvary z galantskej nemocnice, ktorého na ARO doviezli na Silvestra po tom, ako sa pri práci sám nakazil koronavírusom.

Pocit dusenia mám stále v sebe, vraví pacient pripojený na kyslík.

19 h

Neprehliadnite tiež

Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Minister sa obráti aj na generálneho prokuratúra.

1 h
Odberné miesto Základnej školy v Radvani počas skríningového testovania obyvateľov na ochorenie covid-19 v Banskej Bystrici.

Na Slovensku prebieha celoplošné testovanie na ochorenie Covid-19.

1 h

V Bratislave by mali byť počas skríningového testovania na ochorenie COVID-19 otestovaní všetci, ktorí to potrebujú.

1 h