Nitra 9. júna (TASR) - Jedna z najstarších stredných škôl na Slovensku, Piaristické gymnázium svätého Jána Kalazanského v Nitre si pripomína 300. rokov od založenia.
Bolo to 9. júna 1701, keď za účasti mestskej honorácie, predstaviteľov cirkvi a rehole piaristov, položili neďaleko kostola sv. Ladislava základný kameň školy. Neskôr sa stala významným centrom vzdelávania, výchovy, literárnej, vedeckej, publikačnej, divadelnej i múzejníckej činnosti mládeže Slovenska. V gymnáziu sa začalo vyučovať v septembri 1703 a v prvom roku zasadlo do jeho lavíc 800 študentov. Od začiatku ho sprevádzala povesť žriedla národného povedomia, výchovy v duchu cyrilo-metodských tradícií, studnice vedomostí o slovenskom jazyku, literatúre, kultúre a duchovnom odkaze predkov, ale i ústavu s ojedinelou podporou schopných a nadaných detí z nemajetných slovenských rodín.
Do dejín gymnázia sa popri iných natrvalo zapísal profesor Ján Damborský, významný jazykovedec, autor Slovenskej mluvnice, Cvičebnice jazyka slovenského a Krátkej mluvnice slovenskej, ktorý v roku 1918 zostavil osnovu Deklarácie slovenského národa. Gymnaziálni profesori, pedagógovia a kňazi z kňazského seminára založili v roku 1792 jeden z prvých pobočných stánkov Slovenského učeného tovarišstva, podpisy ich nasledovníkov nechýbali pod petíciou podporujúcou v roku 1842 žiadosť Ľudovíta Štúra vydávať Slovenské národné noviny a Orla tatranského. Gymnázium malo vlastné divadlo, školskú tlačiareň a na prízemí múzeum so vzácnymi národopisnými a archeologickými zbierkami, ktoré mu venovali školskí profesori. Príspevky zo štipendijnej základiny založenej v roku 1835 podporovali študentov z chudobných rodín, podobnú podporu poskytovala židovským žiakom základina podnikateľov židovskej obce a od roku 1886 prispieval na nákup učebníc a pomôcok Spolok svätého Augustína.
Po zmenách vlastníkov i názvov poplatných striedaniu politických systémov sa gymnázium založené vyznávačmi ducha, viery a vzdelania - bratmi rehole piaristov, vrátilo do cirkevnej správy v roku 1992 a prijalo meno svätého Jána Kalazanského.