Terajšia podpredsedníčka SDKÚ Lucia Žitňanská boj o volebné krúžky vyhrala. V rebríčku dôveryhodných politikov zatiaľ neboduje.
BRATISLAVA. Lucia Žitňanská má šancu odraziť SDKÚ od dna.
Na to, aby pritiahla voličov, však musí zlepšiť vystupovanie, zhodujú sa odborníci pri hodnotení jedinej kandidátky na predsednícku stoličku.
Včera ju podporil aj bratislavský župan Pavol Frešo, o ktorom sa špekulovalo, že by jej mohol na májovom kongrese konkurovať.
Na líderku si trúfam, vraví Žitňanská. „Vždy som stavala na zodpovednom prístupe a nie na prázdnych gestách. Veľa kriku, respektíve prázdne populárne heslá a žiadne výsledky nie je jednoducho môj štýl.“
Expertka na komunikáciu z viedenskej univerzity Oľga Škvareninová radí, aby ministerka spravodlivosti upravila slovník. Vyčíta jej, že často začína vety slovíčkom ja.
„Na voličov nepôsobí sympaticky, keď do popredia stavia vlastnú osobu.“ Pomohlo by aj menej gest s rukami. „Je potrebné dať pozor, aby neprestala úplne gestikulovať, čo zasa pôsobí cynicky. “
Radičovej sa nevyrovná?
Politológ Ján Baránek z agentúry Polis neočakáva, že by sa v popularite vyrovnala Ivete Radičovej.
„Žitňanská je pragmatička. SDKÚ prinavráti percentá len do istej miery. Nemá potenciál, ako by mala Radičová, ktorá sa rozhodla z SDKÚ odísť.“
V rebríčku dôveryhodnosti za Radičovou výrazne zaostáva. Podľa prieskumu MVK z februára premiérka skončila druhá za Robertom Ficom s 18,2 percenta.
Žitňanská obsadila dvanástu priečku so 4,6 percenta, Dzurinda mal dve percentá.
Úspešnejšia bola vo voľbách, pred ktorými avizovala, že ak získa dosť krúžkov, bude kandidovať za šéfku SDKÚ.
Vzápätí sa na Facebooku spustila iniciatíva RevoLucia v SDKÚ, ktorá vyzývala krúžkovať ju. Voliči jej dali viac krúžkov ako Dzurindovi a Ivanovi Miklošovi dovedna, získala ich vyše 103-tisíc.
Strana však v porovnaní s voľbami v roku 2010 stratila zhruba 235-tisíc voličov, presvedčiť dokázala iba necelých 156-tisíc.
„Chybou Dzurindu je, že rovnako ako Vladimír Mečiar si v strane nevychoval primeraného nasledovníka,“ podotkol Baránek.
Mediálna poradkyňa Soňa Pötheová naopak tvrdí, že Žitňanská si môže počínať lepšie ako Radičová. „Komunikuje na racionálnej úrovni, je razantná a vie sa presadiť.“
Nedostatok empatie
Žitňanskú voliči vnímajú ako úspešnú reformátorku justície a političku bez škandálov, hovorí odborníčka na mediálnu komunikáciu, bývalá novinárka Silvia Kušnírová.
„Jej silnou komunikačnou výhodou je rozvaha a to, že vysiela premyslené posolstvá.“
Ľudia ju však podľa nej môžu vnímať skôr ako odťažitú intelektuálku, s ktorou sa nedokážu úplne stotožniť. „Preto by mala prejaviť viac emócií a empatie.“
Na to, aby uspela v pozícii líderky strany, treba podľa Kušnírovej lepšie využívať politický marketing a postoje lepšie predať širším masám.
Žitňanskú (48) do politiky vtiahlo KDH. Za čias druhej Dzurindovej vlády ju nominovalo ako nestraníčku do funkcie štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti.
Po odchode KDH z vlády v roku 2006 sa na chvíľu stala ministerkou, po voľbách štyri roky sedela v opozícii za SDKÚ. Po nástupe Radičovej vlády opäť prevzala vedenie rezortu spravodlivosti.
Dzurinda jej umožnil prevziať najvyšší post v strane po volebnom debakli.
Kedysi najsilnejšia pravicová strana dosiahla iba 6,09 percenta. Po slabom výsledku ohlásil, že za predsedu už kandidovať nebude.
Mikloš zatiaľ neodstupuje
Ivan Mikloš prišiel o viac ako dve tretiny svojich sympatizantov.
BRATISLAVA. „Všetko má svoj čas,“ odpovedá Ivan Mikloš na otázky o svojej politickej budúcnosti.
Ako jediný podpredseda SDKÚ ešte nepovedal, ako voči sebe vyhodnotí výsledky volieb.
Na svoje funkcie už nebudú kandidovať predseda Mikuláš Dzurinda ani podpredseda Milan Hort.
Mikloš vo voľbách získal 56 771 hlasov. V roku 2010 to bolo 185 445. Zatiaľ oznámil len to, že na najbližšom kongrese nebude kandidovať na predsedu strany.
Odstupujúci podpredseda Hort si myslí, že Mikloš by mal zostať podpredsedom.
Hovorca ministerstva financií zatiaľ potvrdil len to, že Mikloš zostáva poslancom.
Monika Tódová

Beata
Balogová
