BRATISLAVA. Fico má 111 poslancov, šírili sa poplašné zvesti vo volebnom štábe Obyčajných ľudí Igora Matoviča po polnoci zo soboty na nedeľu.
Štatistický úrad práve zverejnil výsledky z prvých piatich percent spočítaných volebných obvodov, ktoré patrili k najmenším.
U Matoviča, ale aj v SDKÚ a SaS nepanikárili. „Veľké mestá prídu nakoniec a pôjdeme nahor,“ bolo počuť v štáboch v rôznych obmenách.
Mestskí voliči však tentoraz nezabrali, ako pravicové strany do poslednej chvíle verili. Rozdiel medzi volebným správaním mesta a vidieka sa tak o niečo zotrel, no je stále badateľný.
Ak by si vládu vyberali mestá vrátane tých najmenších s vidieckym charakterom, Smer by získal o tri percentá menej. Pri desiatich najväčších mestách by stratil sedem a pol percenta a väčšinu by tak nezískal.
Ešte vypuklejšie je rozdiel vidieť pri Bratislave a Košiciach, kde by síce Smer zvíťazil, ale 30-percentnú hranicu by prekročil iba tesne a pravicový blok by ho prevalcoval.
V stopách Mečiara Úplne iné výsledky ponúka vidiek, ktorý Robert Fico očaril podobne ako kedysi líder HZDS Vladimír Mečiar alebo ešte dávnejšie predseda HSĽS Andrej Hlinka.
Fakty
Mestské bašty
Smer: Krásno nad Kysucou, 71,23 % KDH: Spiš. Podhradie, 17,28 % OĽaNO: Trnava, 18,63 % Most-Híd: Veľký Meder, 46,29 % SDKÚ: Bratislava, 14,06 % SaS: Bratislava, 14,56 % SNS: Bytča, 14,42 % SMK: Kolárovo, 53,96 %
„Pri pohľade na výsledky Smeru od ich prvých volieb vidíme fascinujúci príbeh, v ktorom boli najskôr úspešnejší v mestách a potom sa to začalo obracať a získavali najmä na vidieku,“ hovorí sociológ SAV Vladimír Krivý.
Ešte vo voľbách v roku 2002 Smer získal v sídlach do desaťtisíc obyvateľov podpriemernú podporu, kým stredne veľké mestá mu percentá ťahali nahor.
Krivý vo svojej štúdii upozornil, že Smeru sa tak podarilo nadviazať na výsledky prvorepublikovej sociálnej demokracie, ktorú volila najmä robotnícka trieda v mestách.
V roku 2006 sa však Smeru začalo výraznejšie dariť aj v menších obciach.
Sociológ Pavel Haulík zmenu vysvetľuje tým, že Fico sa čoraz viac zameriaval na konzervatívneho voliča HZDS a SNS. Tieto strany boli tradične silnejšie práve na vidieku.
„V týchto voľbách už Smer dominoval takmer všade, ale ešte úspešnejší je stále u starších a menej vzdelaných voličov, ktorí žijú skôr na vidieku,“ mieni Haulík.
Preberanie voličov niekdajších koaličných partnerov sa odrazilo aj na podpore Smeru v regiónoch.
„Čím ďalej sa posilňuje v niekdajších baštách HZDS a SNS na Kysuciach či Hornom Považí, ale aj na severovýchode Slovenska, kde predtým dominovala KSS,“ vraví Krivý.
Drišľak nie je pre všetkých Nadpriemerné výsledky v mestách aj napriek drvivému prepadu v týchto voľbách stále dosahujú SDKÚ a SaS, ale aj nová strana Obyčajní ľudia.
Zisky týchto strán v desiatich najväčších mestách by presiahli desať percent a spolu s KDH a Mostom-Hídom by brali takmer polovicu všetkých hlasov.
Mierne nadpriemerný výsledok v najväčších mestách tentoraz dosiahlo aj tradične vidiecke KDH, čo mohol spôsobiť prechod časti voličov SDKÚ.
Špecifických voličov majú Most–Híd a SMK, ktoré tiež získavajú najmä na vidieku. Maďarská menšina totiž na Slovensku žije prevažne na dedinách.
Rozdiely medzi mestskými a vidieckymi voličmi vnímajú aj politici. Bratislavský krajský šéf Smeru Martin Glváč hovorí, že odlišné sú najmä témy, o ktorých sa na mítingoch hovorí.
Kým v dedinách sa voliči zaujímali najmä o právnu pomoc a trápili ich sociálne problémy, v bohatšej Bratislave prevažovali témy ako čerpanie eurofondov či preplnené domovy dôchodcov.
Kampaň sa líši aj od regiónov. „Drišľak osloví východ, ale v Bratislave tomu ľudia veľmi nerozumejú, a preto sme sa to snažili prispôsobiť,“ hovorí Glváč.
Ťahákom bratislavského mítingu sa napokon stala česká popová hviezda Michal David.
Kliknite na obrázok pre zväčšenie.
Pozrite si podrobné výsledky volieb na úroveň obcí alebo mapu úspešnosti strán.

Beata
Balogová
