BRATISLAVA. Robert Fico dnes po rokovaní s pravicovými stranami oznámil, že žiadna z nich neprijala ponuku rokovať o spoločnom vládnutí.
Prezident Ivan Gašparovič ho dnes poveril zostavením novej vlády. Smer zvíťazil v sobotňajších predčasných voľbách so ziskom 44,41 percenta hlasov. V Národnej rade s 83 kreslami získala nadpolovičnú väčšinu.
Fico ponúkol opozícii dve kreslá podpredsedov parlamentu. Povedal, že predsedom parlamentu bude nominant Smeru Pavol Paška.
Smer podľa Fica na rokovaní navrhol, aby troch členov Fiškálnej rady vybrali poslanci spomedzi zástupcov zamestnávateľských zväzov. Fiškálna rada dohliada na to, či vláda dodržiava rozpočtové obmedzenia tak, ako jej to prikazuje nedávno prijatý zákon o dlhovej brzde.
Fico chce čoskoro zvoliť aj dvoch viceguvernérov NBS, post jedného z nich ponúkol opozícii.
Z rokovania strán tiež vyplynulo, že opozícia bude mať k dispozícii rovnaký počet výborov, aký mal Smer a SNS v rokoch 2010 až 2012, a to napriek tomu, že sa zmenil pomer koalície a opozície v prospech vládnej strany. Opozícia zároveň bude mať k dispozícii dve miesta podpredsedov NR SR, kým doteraz jej patrilo jedno.
Smer chce meniť zákon o občianstve
Smer hľadá aj podporu v ústavných zákonoch. Podľa predsedu Smeru je isté, že sa zruší trestnoprávna imunita poslancov.
Zhoda panuje aj na zmäkčení zákona o štátnom občianstve, aby pri získaní cudzieho pasu neprichádzali o slovenskú štátnu príslušnosť ľudia s reálnymi väzbami na cudziu krajinu.
"Smer nechce meniť status quo. Zhoda je, že musíme zmeniť zákon o štátnom občianstve, aby občania Slovenska neprichádzali o svoje občianstvo," podotkol.
Opozícia dostala aj ponuku podporiť ústavný zákon o odsúdení Mečiarových amnestií. Fico zopakoval názor, že legálne ich zrušiť nemožno.
Kresťanským demokratom však nestačí, aby sa parlament vyrovnal s amnestiami Vladimíra Mečiara len tým, že ich odsúdi deklaratórnym ústavným zákonom, ako to navrhuje Smer.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH) doplnil, že ak by KDH stačil deklaratórny zákon, tak ho mohli prijať už v tomto volebnom období, keďže Robert Fico (Smer) im takúto možnosť ponúkal.
Pravdepodobne budúca líderka SDKÚ Lucia Žitňanská vyhlásila, že jej strana vždy hlasovala za zrušenie Mečiarových amnestií.
"Ak máme hovoriť o spravodlivosti, tak deklarácie tu nestačia. Deklarácia je gesto, no tie zločiny, ktoré sa stali, si pýtajú viac ako gesto," upozornila.
Predseda Smeru povedal, že podľa reakcií opozície rozhodne, ktoré ústavné zmeny vložia do programového vyhlásenia.
O možnosti dohody Smeru a opozície o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri Fico na brífingu po stretnutí s pravicou nehovoril.
Na otázku o generálnom prokurátorovi Fico podotkol, že Smer nebude prijímať žiadne rozhodnutia do okamihu, kým nerozhodne Ústavný súd o výklade zákona a nepovie, či prezident má povinnosť alebo právo vymenovať zvoleného kandidáta. Potom prichádzajú do úvahy dve alternatívy.
"Ak by prezident povinnosť nemal, muselo by dôjsť k opakovanej voľbe. Ak by ústavný súd povedal, že prezident povinnosť má, pán Čentéš musí byť vymenovaný a musíme to rešpektovať," povedal Fico.
Figeľ chce byť podpredseda
Podľa volebnej matematiky by ich mohli obsadiť dve najsilnejšie pravicové strany, teda KDH a Obyčajní ľudia. O funkciu však má záujem aj tretia najsilnejšia pravicová strana Most-Híd.
"Poukazovania na matematické počty pánom Matovičom odmietam. Keby len trošku rozmýšľal a použil svoj mozgový potenciál na to, aby neurážal poslancov minimálne za posledný rok a pol, tak by dnes bolo reálne, aby takýto post získali jeho ľudia. Ale je to nereálne," povedal dnes novinárom šéf Mosta-Híd Béla Bugár.
Strana OĽaNO tak zrejme nenavrhne vlastného kandidáta na post podpredsedu parlamentu. A to ani napriek tomu, že mu hlasy sľubuje SaS.
„Je to druhá najväčšia opozičná strana. Myslíme, že nie je o čom diskutovať. Nepáči sa nám, aby ľudia, ktorí sú 20 rokov v parlamente, aby obsadili celé vedenie parlamentu. To nie je správne,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.
Podľa Igora Matoviča to však nemá zmysel, keďže sa predseda Smeru Robert Fico dohodol so šéfom Mostu-Híd Bélom Bugárom, že kandidáta Obyčajných, nech je to ktokoľvek, nepodporia.
Bugár sa podľa Matoviča rozhodol pre dohodu so Smerom preto, že "je taký prilepený k tej stoličke, že si nevie predstaviť, že by sedel v normálnej poslaneckej lavici". Matovič zároveň potvrdil, že on podpredsedom parlamentu byť nechce.
Líder KDH Ján Figeľ potvrdil, že KDH záujem o post podpredsedu parlamentu má a mal by sa ním stať práve on ako šéf hnutia.
V súvislosti s medializovanými špekuláciami, že v Moste-Híd sú tlaky, aby šiel do koalície so Smerom, Bugár odvetil, že je rozhodnuté už dávno.
"Niekto si dal asi viac tvrdého, ako bolo potrebné. Smer má 83 hlasov, budú vládnuť sami," uistil Bugár ešte pred začiatkom rokovania s Ficom.
Robert Fico a Ivan Gašparovič. FOTO: TASR
SaS sa so Smerom pokúsi dekriminalizovať marihuanu
Sloboda a solidarita ponúkla Smeru svoje ekonomické riešenia výmenou za pomoc pri dekriminalizácii marihuany.
"Dotazovali sme sa aj na to, aké sú možnosti v oblasti dekriminalizácie marihuany a sme spokojní, že sa o tejto téme bude diskutovať. Vidíme šancu, že by sa to mohlo presadiť spolu so Smerom," povedal predseda liberálov Richard Sulík.
Pripomenul, že v bývalej koalícii na dekriminalizáciu marihuany nebola vôľa. Podpredseda SaS Juraj Miškov potvrdil, že liberáli si vedia predstaviť spoluprácu so Smerom v oblasti občianskych slobôd.
Podotkol, že liberáli majú najlepší program a najlepších expertov, ktorých vedia ponúknuť.

Beata
Balogová
