BRATISLAVA. Študenti majú na maturite preukázať, že rozumejú aj hovorovej angličtine.
V prvej z troch častí maturitného testu im dvakrát prehrajú záznam reči človeka, ktorého materinským jazykom je angličtina. Potom k tomu odpovedajú na otázky.
„Tomu človeku nielen že nebolo rozumieť pre prízvuk, on mal aj rečovú poruchu,“ sťažuje sa maturantka na nahrávku zo stredy rána.
„Polovica spíkrov, ktorí sa podieľajú na nahrávaní, je britskej a polovica americkej národnosti,“ vraví riaditeľka Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) Romana Kanovská.
Odmieta, že by vyberali ľudí s okrajovým prízvukom či chybou reči.
Pripravení na všetko
Angličtina
Ako vyzerá test
počúvanie s porozumením, gramatika a lexika, čítanie s porozumením, esej, texty sú prevzaté napríklad z článkov v novinách; texty zámerne obsahujú aj slovnú zásobu vyššej náročnosti, ich význam si má žiak domyslieť.
„Samozrejme, že keď sa študent pohne do sveta, stretne sa s rôznymi nárečiami,“ myslí si Ír John Nash, ktorý už niekoľko rokov žije na Slovensku a učí angličtinu.
Učitelia angličtiny sa zhodujú, že nárečia a celkovo neoxfordská angličtina, ktorá sa v školách primárne nevyučuje, by na maturitách mala byť.
„Bolo by však nefér skúšať žiakov z toho, s čím sa nikdy nestretli,“ vraví Ivo Pospíšil z English Academy.
„Študentov pripravujeme z kníh, ku ktorým sú nahrávky od rodených Angličanov alebo Američanov,“ hovorí Natália Zajačeková z Gymnázia Ladislava Novomeského.
Angličtina bola náročná
„Na základe ohlasov, ktoré máme od učiteľov, nebola maturita z angličtiny nejednoznačná a plná chytákov,“ vraví Kanovská.
Učitelia sa podľa nej zhodujú, že bola náročná.
„Ak mali študenti s vypracovaním problémy, dôvod je vo vyučovaní, kde by sa mali so vzorovými úlohami stretávať.“

Beata
Balogová
