Hladové doliny od Roberta Fica veľa očakávajú.
BRATISLAVA. Začína to prácou, Pre viac práce na Slovensku, Ľudia si zaslúžia istoty. Slogany KDH, SDKÚ aj Smeru z bilbordov jasne ukazujú, ktorú tému strany v kampani považovali za kľúčovú.
A nemýlili sa, nezamestnanosť správanie výrazne ovplyvnila. Nič iné ľudia od budúceho premiéra Roberta Fica neočakávajú tak veľmi, ako viac práce.
Volebné výsledky ukazujú, že najväčšie zisky dosiahol Smer práve v regiónoch s najvyššou mierou nezamestnanosti.
Ak pominieme niekoľko okresov s výraznou maďarskou menšinou, ktorá volí skôr etnicky, ukáže sa, že až v 22 z 24 okresov s najvyššou nezamestnanosťou bodoval Smer nadpriemerne.
Výnimkou sú Kežmarok a Prešov, kde je tradične silné KDH.
Na obdobie hojnosti z prvej polovice Ficovej vlády spred krízy si voliči podľa sociologičky Zory Bútorovej pamätajú.
„Po dvoch rokoch vlády pravice sa pozitíva nestihli prejaviť na peňaženke a Smer nestratil imidž, že nám chce dobre.“
Naopak, v ôsmich okresoch s najnižšou nezamestnanosťou presvedčil Smer menej voličov ako celoštátne.
Zaberajú sociálne istoty
Nezamestnanosť a životnú úroveň ľudia v prieskumoch dlhodobo kladú na prvé miesta rebríčka najvážnejších spoločenských problémov, vysvetľuje Bútorová.
Transparentnosť je s výrazným odstupom až štvrtá.
„Mnohí hovoria, že sa z nej nenajedia, hoci je zrejmé, že keď sa veľa rozkráda zo štátneho, zostáva menej na rozvojové projekty. Táto súvislosť však nie je taká priama.“
Nezamestnanosť bola kľúčová téma kampane, potvrdzuje aj poslanec Smeru Branislav Ondruš.
„Kam som sa pohol, tam ľudia rozprávali o práci a dôchodkoch.“ Ľudí podľa neho presvedčili výsledkami, keď boli vo vláde.
„Ich volebný program, ktorý zdôrazňoval sociálne istoty, hovorí z duše nielen ľuďom bez práce, ale aj ich rodinným príslušníkom, lebo od nezamestnanosti sa odvíja celý balík ďalších neistôt,“ dodáva Bútorová.
Pravici neuverili
Nezamestnanosť sa však výrazne podpísala aj na výsledkoch ďalších dvoch strán.
SaS sa nadpriemerný výsledok nepodaril dosiahnuť v žiadnom zo 42 okresov s najvyššou nezamestnanosťou, cez percento navyše získali až v 43. Liptovskom Mikuláši. SDKÚ pod slovenský výsledok prepadla v 27 okresoch s najvyššou nezamestnanosťou.
Obe strany bodovali v bohatších regiónoch. Z 29 okresov s najnižšou nezamestnanosťou uspela SaS nadpriemerne v 23 a SDKÚ v 20.
Poslanec SaS Martin Poliačik považuje porovnania za prirodzené.
„Regióny s vyššou zamestnanosťou priťahujú vzdelanejších ľudí s väčšou mierou pochopenia pre komplexnejšie riešenia, ako je reforma podnikateľského prostredia, ktorá v konečnom dôsledku nezamestnanosť zníži.“

Beata
Balogová
