BRATISLAVA. Šiesty ročník ekologickej kampane s názvom Hodina Zeme, ktorá pomáha v boji proti klimatickým zmenám, plytvaniu financií a poukazuje na ochranu našej planéty, sa bude konať 31. marca medzi 20:30 až 21:30.
Pre agentúru SITA to povedal odborný garant a koordinátor Hodiny Zeme na Slovensku Jaroslav Merc.
Kampaň prostredníctvom platformy "I Will If You Will" inšpiruje ľudí z celého sveta, aby urobili niečo pre planétu.
Na hodinu vypnúť
"Každý z nás, každý jeden obyvateľ, každá firma, od školopovinných detí až po predstaviteľov štátu, od malých podnikov po obrovské koncerny, každý má silu zmeniť svet, v ktorom žijeme," informoval Merc.
Dodal, že počas Hodiny Zeme by sme mali na 60 minút vypnúť svetlo a popremýšľať, čo by sme mohli urobiť, aby sme pomohli Zemi. Záujemcovia môžu nájsť viac informácií na hodinazeme.svetelneznecistenie.sk.
"Po prvýkrát sa táto kampaň dostane aj do vesmíru, na palubu medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, kde bude astronaut sledovať vypínanie osvetlenia na našej planéte, robiť fotografie a posielať ich na Zem," informoval Jaroslav Merc.
Taliansky klavirista zahrá cez internet osemhodinový koncert, ak päťtisíc ľudí začne separovať odpad.
Sedemročné dievča zo Singapuru zas vystúpi na pódiu a povie tisícke deťom z jej školy o Hodine Zeme, ak sa sto ľudí pridá k vypnutiu svetla na jednu hodinu.
Projekt Hodina Zeme podporujú po celom svete známe tváre a vyzývajú ľudí, aby sa do akcie zapojili.
Podľa Merca sa tento rok po prvýkrát pridali aj slovenské osobnosti, ako klimatológ Milan Lapin, cestovateľ a horolezec František Kele alebo riaditeľ Greenpeace Slovensko Juraj Rizman.
V SR projekt organizuje Sekcia ochrany pred svetelným znečistením SAS pri Slovenskej akadémii vied (SAV) a Slovenský zväz astronómov amatérov.
Začalo to v Sydney
Celosvetová ekologická kampaň sa začala ako mestská iniciatíva v austrálskom Sydney v roku 2007 a odvtedy sa stala globálnym celosvetovým hnutím za ochranu našej planéty.
"Každoročne prepája takmer dve miliardy ľudí v 135-tich krajinách na všetkých siedmich kontinentoch," uviedol pre agentúru SITA odborný garant a koordinátor projektu.
Minulý rok sa zapojilo aj Slovensko a mestá ako Bratislava, Košice, Prešov, ale aj malé obce ako napríklad Dobrá Niva alebo obec Kulpín v Srbsku s prevládajúcim slovenským obyvateľstvom.
Hodinu nesvietil Bratislavský a Spišský hrad alebo Bojnický zámok.
"Medzi svetovými pamiatkami, ktoré sa do Hodiny Zeme zapojili a zhasli svetlo bola napríklad Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílií, Eiffelovka v Paríži, most Golden Gate v San Franciscu alebo reklamy na Coca-Colu na Time Square v New Yorku," dodal Jaroslav Merc.