Teoreticky na mienku prvovoličov najviac vplývajú ľudia, s ktorými sú v priamom kontakte: rodičia, súrodenci, príbuzní, učitelia, priatelia a známi, kolegovia. V nepriamom kontakte ich sprostredkovane ovplyvňujú politici, novinári, známe osobnosti z oblasti kultúry a športu, kňazi. Potom sú tu ešte billboardy, televízia, tlač a v nich reklama.
Tridsaťtri mladých ľudí, ktorí sa podieľali na výskumnej štúdii Inštitútu pre verejné otázky „Prvovoliči a druhovoliči v predvolebnom zhone“, povedalo, že do kontaktu prichádzajú so všetkými spôsobmi, nijako sa im nevyhýbajú, zároveň však nepripúšťajú, že by tento neosobný prostriedok predvolebnej kampane ovplyvnil ich volebné správanie.
Dano: „S rodičmi mám podobné názory a neviem, či je to výsledok ich vplyvu, alebo som k nim dospel sám. Predsa len som mladý človek a oni žijú v tomto svete dlhšie ako ja, dostávajú príjem, platia dane, oni vedia, ako to tu funguje. Ja vlastne nemám žiadne problémy, lebo všetky za mňa riešia oni. Vedia, čo je potrebné pre nás ako rodinu.“
Július: „Ja si vypočujem aj názory príbuzných, lebo neviem, ako to bolo pred niekoľkými rokmi. Myslím si, že príbuzní mi to môžu najviac priblížiť, takže aj na ich názor spolieham. A určite sú to aj médiá a kamaráti.“
Reprezentatívny výskum IVO z apríla 2002 potvrdil, že prvovoliča možno účinne ovplyvniť cez jeho záujmy. Sloganmi, programom alebo inak mu dať najavo – „poznáme, čo máš rád aj čo ťa trápi“. Ďalšou formou, ako sa presadiť vo svete záujmov prvovoliča, by mohol byť pozitívny zážitok – napríklad osobné stretnutie s politikom.
Oslovení prvovoliči stredoškolského vzdelania, ktorí nie sú pevne rozhodnutí, koho budú voliť, prípadne to vôbec nevedia, však nebudú čakať iba na podnety zvonka. Rozhodnúť sa mienia na základe vlastného „prieskumu“. Má ním byť sledovanie politického diania a predvolebnej kampane, výskumov verejnej mienky – najmä volebných preferencií politických strán, a tiež oboznámenie sa s volebnými programami.
Dana: „Rozhodnem sa aj podľa preferencií politických strán pre tú, ktorá bude mať väčšie. Rozhodne nebudem voliť stranu, ktorá by sa spojila s HZDS. Teraz je dôležitý hlavne vstup do Európskej únie.“ (Zatiaľ sa rozhoduje medzi ANO a SDKÚ.)
Kamila: „Pre mňa zohráva určitú úlohu rétorika, ale na druhej strane aj správanie sa politikov v tomto období. Vylúčim strany, ktoré mali ľudí, čo moc vystrkovali rožky.“ (Nevie, koho bude v parlamentných voľbách voliť.)