BRATISLAVA. Hoci Smer volil v sobotu takmer každý druhý vidiečan, sú aj obce, kde neuspel. Patria k nim aj dediny pod veľkými lyžiarskymi strediskami.
Ak by si vládu vyberali voliči nízkotatranskej Demänovskej doliny pod strediskom Jasná, zostaviť by ju mohli dve strany. SaS a SDKÚ tam spolu získali vyše 43 percent, Smer iba 20. V okrese Liptovský Mikuláš pritom tieto dve pravicové strany dostali takmer trikrát menej.
Ako volili
Lyžiarske strediská
Demänovská dolina:SaS 22,5 %, SDKÚ 20,62 %, Smer 20 %;
Donovaly:
Smer 26,32 %, SaS 16,42 %, SDKÚ 14,97 %.
V dedine pod najväčším slovenským strediskom, ktoré patrí J&T, prišlo k urnám ľudí s voličským preukazom dokonca viac ako domácich.
„Lyžovačka aj služby sú tu na inej úrovni ako vo väčšine stredísk a od toho sa odvíja aj sociálna štruktúra ľudí, ktorí sem chodia,“ interpretuje výsledky starosta Jakub Vojtek.
Nadpriemerné zisky pravica dosiahla aj v iných zimoviskách. SaS si okolo 15 percent voličov vybralo aj v Donovaloch či v Štrbskom Plese, SDKÚ rovnako uspela v Krahuliach a Starom Smokovci.
Nie všade však lyžiari mohli voliť. „Ešte v decembri som kontaktoval starostu Hornej Lehoty, do ktorej katastra patrí stredisko Chopok-juh, že na festival Snowfest sa k nám chystá 700 ľudí, z ktorých 311 prejavilo záujem voliť,“ hovorí organizátor akcie Ján Kresan.
Hoci starosta zriadenie okrsku na chate Kosodrevina vo výške 1500 metrov nad morom odobril, voliť sa na nej napokon nedalo. „Na poslednú chvíľu nám oznámil, že ministerstvo vnútra to nepovolilo,“ vraví Kresan.
„Okrsok musí mať presne vymedzené územie so zoznamom voličov. Nemôže byť vytvorený len pre fiktívnych voličov, ktorí možno prídu,“ vraví Lívia Škultétyová z ministerstva.

Beata
Balogová
