Ženy sa boja bolesti a možných problémov. Rodia tiež neskôr, pribúda predčasných pôrodov a nechcú rodiť spontánne, keď je dieťa zle otočené.
BRATISLAVA. Pôrodov cisárskym rezom za dvanásť rokov pribudlo takmer dvojnásobne. „Zo všetkých pôrodov v roku 1997 ich bolo 7606, zatiaľ čo v roku 2009 až 15 065,“ vysvetľuje Peter Gschwendt z Národného centra zdravotníckych informácií.
Najväčší podiel cisárskych rezov, takmer 40 percent, je podľa štatistík v okresoch na juhu západného Slovenska.
Najmenší je na juhu stredného Slovenska, len niečo cez 10 percent. Matky rodiace cisárskym rezom majú najčastejšie strednú školu s maturitou.
Rozhoduje strach
Cisárske rezy
Najviac:
1. Komárno 38,49 %
2. Bratislava I 38,35 %
3. Nové Zámky 38,05 %
Najmenej:
1. Lučenec 14,36 %
2. Veľký Krtíš 14,37 %
3. Spišská Nová Ves 16,04 %
Zdroj: NCZI, údaje sú za rok 2009
„Pre cisársky rez som sa nerozhodla z nejakej roztopaše, hoci som sa tradičného pôrodu bála,“ hovorí Mirka z Bratislavy. „Faktom je, že môj syn bol už dlho pred pôrodom zle otočený,“ vysvetľuje.
Hoci ju primár pôrodníckeho oddelenia presviedčal, či to neskúsia najskôr normálnou cestou, trvala na svojom. Inak by už podľa Mirky jej syn „nebol medzi nami“.
„Je to celosvetový trend,“ reaguje na nárast cisárskych rezov Ján Danko, prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti. Hovorí, že v Amerike je ich podiel až 50 percent. Myslí si, že pribúdať ich bude aj na Slovensku.
Hoci cisársky rez je u nás povolený len zo zdravotných dôvodov, podľa Danka je stále viac žien, ktoré ho žiadajú, hoci by mohli rodiť spontánne. Ich počet odhaduje na 15 až 20 percent.
Pre ženu, ktorá chce cisársky rez, sa vždy nájde zdravotný dôvod, približuje prax Miloš Mlynček, prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice v Nitre.
„Jednoducho sa boja bolesti a komplikácií,“ vysvetľuje Danko hlavné dva dôvody, prečo chcú matky rodiť cisárskym rezom. Na lekárov to vyvoláva veľký tlak, lebo akákoľvek komplikácia pri pôrode „je potom konfrontovaná s tým, či nemal byť ukončený cisárskym rezom“.
Mlynček pripomína aj vyšší vek prvorodičiek. Ak prekročia 35. rok života, môžu mať zdravotné komplikácie ako cukrovku či vyšší tlak, a tak rodia cisárskym rezom.
„Kedysi ženy, ktoré mali deti v polohe koncom panvovým, čiže hlavička bola hore, rodili aj spontánne. Dnes prakticky 99 percent žien s takouto polohou rodí cisárskym rezom,“ spomína ďalší dôvod. Ich počet dvíhajú aj predčasné pôrody, ktoré sa tiež robia týmto spôsobom.
Dula Hana Celušáková z Bratislavy hovorí, že pre cisársky rez sa rozhodujú najmä staršie prvorodičky, ktoré sa obávajú, že dieťa bude ich jediné, a chcú mať istotu, že bude zdravé.
Aj cisársky rez má riziká
„Pôrod cisárskym rezom je oveľa rizikovejší ako spontánny, je spojený s vysokou úmrtnosťou matiek,“ varuje Danko.
Vysvetľuje, že každý cisársky rez je operácia, pri ktorej sa používa anestéza, a tá môže zlyhať. Smrť môže žene podľa neho privodiť aj prípadná infekcia.
Cisársky rez, najmä ak je opakovaný, podľa odborníkov zhoršuje aj zdravie ženy. „Opakovaný cisársky rez môže komplikovať tehotnosť,“ hovorí Danko. Stena maternice je oslabená, a „ku koncu tehotnosti môže dôjsť k jej prasknutiu a vykrvácaniu“.
Mlynček dodáva, že v neskoršom veku môže mať žena v dôsledku cisárskeho rezu poruchy menštruačného cyklu. Hrozí tiež zrast dutiny brušnej.
Dieťa porodené cisárskym rezom môže mať podľa Celušákovej problém s dýchaním.
Z cisárskeho rezu nie sú vždy nadšené ani ženy, ktorým nespôsobil väčšie komplikácie. „Ešte po troch týždňoch som cítila brucho, nemohla som sa smiať,“ hovorí Monika z Bratislavy.
Cisárskym rezom rodila svoje druhé dieťa, prvé spontánne. „Kým pri normálnom pôrode cítite bolesť pred a pri ňom, pri cisárskom dlho po ňom,“ porovnáva.
Poisťovne platia za každý pôrod rovnako
BRATISLAVA. Za cisársky rez sa oficiálne na Slovensku neplatí. Náklady naň sú však podľa šéfa Slovenskej gynekologicko–pôrodníckej spoločnosti Jána Danka zhruba 5000 eur. Na spontánny pôrod sú zhruba desaťnásobne nižšie.
Zdravotné poisťovne však platia nemocniciam rovnako, len 500 až 600 eur, v niektorých, ako napríklad v nitrianskej fakultnej nemocnici, iba 430 eur.
Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť preto zvažuje návrh, aby ženy, ktoré by nemuseli rodiť cisárskym rezom, zaň platili. Vytvoril by sa tak podľa jej šéfa fond pre ženy, ktoré potrebujú cisársky rez zo zdravotných dôvodov.

Beata
Balogová
